Master´s Edge zahrnuje dvojici šedých tyčí střední zrnitosti (800), dvojici bílých tyčí jemné zrnitosti (1000) a jednu trojúhelníkovou tyč na zubaté ostří nebo na kuchací hák. Všechny brusné tyče jsou keramické a jsou uloženy v prostoru na dně nástroje. Systém je tedy perfektní nejen pro kuchyňské nože, ale i pro outdoorové nože, například ty lovecké a myslivecké. Master´s Edge lze uložit třeba do šuplíku, ale vypadá skvěle vystavený třeba na kuchyňské lince, na stole a podobně.
Pomocí otvorů, do kterých se tyče zasunují je dosaženo přesných úhlů nabroušení.
17° - malý úhel pro filetovací nože a nože pro precizní krájení
20° - malý úhel pro lovecké nože na krájení, řezání, odřezávání nebo pro stahování kůže
25° - střední úhel pro nože lovecké a myslivecké, outdoorové a kuchyňské
Master´s Edge lze použít pro jednostupňové nebo pro dvoustupňové ostření a také může být použit pro ostření zoubků. Kulaté šedé tyče slouží k ostření a kulaté bílé tyče slouží k dotažení / leštění ostří. Pro ostření zubatého ostří se používá trojúhelníková tyč.
Start - umístěte Master´s Edge na stabilní a rovný povrch v pohodlné pracovní výšce.
Krok 1 - odklopte kryt / ochranu ruky a tím odkryjte označené vodicí otvory. Pak zvolte požadované tyče a úhel, pod kterým chcete nůž ostřit (17°, 20° nebo 25°), umístěte ostřící tyče do příslušných vodicích otvorů.
Krok 2 - držte základnu pevně svou nedominantní rukou. Ujistěte se, že ruku i palec máte pod ochranným krytem.
Krok 3 - držte nůž ve své dominantní ruce a umístěte patu čepele (místo nejblíže k rukojeti) o 2,5 cm nebo více pod horním koncem jedné z tyčí.
Krok 4 - držte čepel rovně, kolmo k zemi, táhněte čepel dolů po tyči a směrem k sobě. Pohyb je podobný tomu při krájení chleba.
Krok 5 - opakujte to samé na druhé tyči.
Krok 6 - pokračujte ve střídání tyčí (opakujte kroky 3, 4 a 5), dokud nedosáhnete požadované ostrosti. 10 až 20 tahů na každou stranu ostří by mělo být dostatečné.
Krok 1 - postupujte podle pokynů pro nastavení a bezpečnost, které naleznete v pokynech uvedených výše. Začněte tím, že tyče umístíte do vodících otvorů v úhlu 20° a budete postupovat podle pokynů pro ostření, jak je uvedený výše, ale udělejte pouze 10 až 12 tahů na každé tyči. Tímto se zužuje ostří.
Krok 2 - přesuňte tyče do vodících otvorů v úhlu 25° pro ostření 2. stupně, abyste dokončili broušení. Jednoduše postupujte podle stejné techniky použité dříve. Tím se vytvoří trvanlivé a ostré složené zkosení.
Na základně jsou dva vodicí otvory pro trojúhelníkovou tyč. To umožňuje ostření buď na levé nebo na pravé straně čepele. Začněte tím, že určíte, na které straně má nůž zoubky, dále která hrana tyče nejlépe pasuje do zoubků a také správný úhel ostření (většina zoubků je velmi mělká, 17° je tedy úhel vhodný pro začátek). Poté trojúhelníkovou tyč vložte do správného vodícího otvoru. Každou prohlubeň naostřete zvlášť (jinak to prostě nejde), sunutím čepele přímo dolů po trojúhelníkové tyči. Druhá strana zubatého ostří bývá hladká a jen ji očistěte rovnou plochou brusného kamene – několikrát přejeďte tam a zpět.
Tip: Pro dosažení nejlepších výsledků použijte při ostření lehký tlak a vyvarujte se sklouznutí špičky nože z tyče. Mohlo by ji to poškodit a způsobit, že bude tupější než zbytek čepele. Doporučuje se trpělivost a pomalý, opatrný postup.
Poznámka: Časem se kovové hobliny nashromáždí na brusném tyči jako tmavé skvrny či čáry a sníží její účinnost. Když to nastane, otočte tyče na nepoužívanou stranu. Pokud už jsou tyče černé po celém obvodu, vyčistěte je, nejlépe pomocí Lansky EraserBlock, nebo kuchyňským čistícím prostředkem.
Varování: Tyče se neopotřebují ostřením nebo čištěním, jsou tvrdé a trvanlivé, ale protože jsou keramické, mohou se zlomit, pokud spadnou na tvrdý povrch. Manipulujte s nimi s náležitou opatrností.
Alternativa: Levnější a lehčí řešení, ideální i na cesty, představují brousky Turn Box – buď ten se čtyřmi keramickými brusnými tyčemi nebo ten se dvěma diamantovými a dvěma keramickými tyčemi.