Osobní alarm není až tak známým doplňkem k obraně. Vydává vysoký zvuk, který má pachatele překvapit a přimět k útěku. Existuje celkem několik typů těchto alarmů. Jaké to jsou? To je téma pro další článek.
Při vyslovení názvu – alarm, se nám vybaví zařízení, které chrání náš majetek v podobě domu, automobilu, bytu a dalších. Představuje tedy poměrně složité zařízení založené na systému čidel, které detekují pohyb, otevření dveří a podobné podměty. Dal by se takový alarm umístit na nás? Takový jistě ne, ale existuje forma alarmu, která chrání nás samotné. Říká se mu - osobní alarm.
Většina z nás asi o osobních alarmech nikdy neslyšela. To je celkem škoda, jelikož se jedná o opravdu skvěle promyšlené doplňky pro ochranu našeho zdraví. Osobní alarm může mít více podob, například přívěšek na klíče, kreditní karta nebo souprava dvou přívěšků. Každý ze zmíněných tvarů má trochu jiné zaměření, o čemž si za okamžik povíme. Nejdříve ale – na jakém principu alarm funguje. V tomto ohledu se podobá klasickým alarmům, jaké máme doma nebo v autě. Při potřebném podmětu se spustí silná siréna, která dokáže vyprodukovat zvuk o hlasitosti až 130 dB. To je opravdu pořádná nálož zvuku pro útočníka, který nic nečeká. Samotný alarm bývá o kus větší nežli padesátikoruna. Tyto kompaktní rozměry jsou jedním z hlavních benefitů.
Přesně o tom to je. Alarm nemá za úkol přivolat policii, ani útočníka zpacifikovat, jde o chvilku překvapení. Představme si situaci, kdy jdeme večer sami. V nejisté uličce nás někdo překvapí a my nestačíme zareagovat. V případě, kdy s sebou máme osobní alarm, máme nad útočníkem výhodu. Pokud by zaútočil a překvapil nás, alarm zaktivujeme, což rozhodně nebude čekat. Právě ostrý zvuk může útočníka přimět k útěku nebo nám poskytne trochu času ke zhodnocení situace a přípravě na její vyřešení. Ale už dost okolků, pojďme si říct, jaké máme možnosti.
Osobních alarmů existuje více druhů. Nejrozšířenější je varianta pro překvapení útočníka. Jedná se o malý předmět vybavený očkem pro připnutí, abychom jej mohli umístit, kam budeme potřebovat. Na druhém konci se nachází poutko s kolíčkem zavedeným do alarmu. Toto pouto funguje jako trhací pojistka. Pokud za ni zatáhneme, spustí se siréna, která bude pískat, dokud opět nevložíme kolíček. Při dobrém stavu baterie se může jednat i o dvě hodiny. Nám však stačí pár sekund, kdy se rozhodne o vývoji situace. Alarm musíme mít pochopitelně vždy po ruce, abychom jej mohli v nejisté uličce vytáhnout a držet v ruce jako prevenci. Už i tak málo stačí, abychom nabrali více odvahy. Krom tohoto typu existují i alarmy proti odcizení zavazadel, kdy máme jednu krabičku u sebe a druhou v zavazadlech. Při přerušení určené vzdálenosti začne alarm pískat. Stejně tak můžeme mít i alarm, který bude hlásit otevření kabelky nebo například pohyb v místnosti. Nejlépe však vystihuje pojem „osobní alarm“ právě varianta s vytrhávacím kolíčkem, která chrání nás a poskytuje pár vteřin navíc.
Při výběru osobního alarmu se zaměřme na velikost, výdrž baterie a především kolik decibelů je schopna siréna vyprodukovat. Od toho se odvíjí i moment překvapení, který nad útočníkem získáme. Celý koncept tohoto alarmu se nám může zdát nesmyslný. Věřme, že je odzkoušený léty praxe a úspěšných použití. Zároveň se jedná o legální a neletální formu obrany. Můžeme si například zakoupit i alarm se svítilnou, který funguje jako svíticí klíčenka. Pomůže najít klíčovou dírku a ochránit naše zdraví.