Ochrana zraku, jak dobře víme, je velmi důležitá. Stačí špona, tříska, nebo ostrý kámen a máme vystaráno. Zbytečnému běhání po očních lékařích se však dá velmi lehce předejít pomocí ochranných pomůcek. V tomto případě se jedná o ochranné brýle. Obecně se dá říci, že zkrátka pomocí skel chráníme oči před mechanickým poškozením a však existují druhy, které mají mnohem větší a komplexnější poslání. Při střelbě je ochrana zraku na prvním místě. Během výstřelu může dojít k roztržení nábojové komory, závěru a těla zbraně. Při takovéto destrukci odlétá na všechny strany mnoho úlomků plastu a kovu. V takový okamžik si budeme přát, abychom měli adekvátní ochranné brýle. Za ty se považují střelecké brýle, ale pozor, nejsou brýle jako brýle.
Jak jistě víme, brýle se skládají z několika částí. Tou nejdůležitější bude jistě pasivní ochrana v podobě skel. Říkáme sklo, ale jedná se o plast, sklo by nebylo moc adekvátní ochranou. Zaprvé je těžší, ale hlavně náchylnější na mechanické poškození při pádu a tak dále. Jaká skla tedy hledat při vybírání pořádných střeleckých brýlí? Nezaměřujme se na typ skel, ale na firmu. Budeme-li se držet známých firem, jakými jsou například ESS, Bollé, Oakley a tak dále. U těchto firem máme jistotu, že zakoupené brýle budou té nejvyšší kvality. Samozřejmě sem patří i další brýle, prakticky bychom se měli soustředit na zkoušky podle mezinárodních atestací, které jsou u brýlí uvedeny. Podle nich se dá poznat, zdali vyhovují standardům, nebo jestli se jedná pouze o brýle například na Airsoft a tak dále. Přitom dobré brýle dokáží zadržet i projektil ráže .22 LR (klasická malorážka). Mluvíme-li o sklech, musíme si dát pozor i na jejich tvar. Je velmi důležité, aby byla skla ergonomicky tvarována podle obličeje a hlavy. Musí sahat až ke spánku, tudíž musí být sklo zahnuto tak, aby bylo oko co nejlépe ochráněno. O příjemné usazení brýlí se postarají rámečky.
Plastová skla potřebují dobré usazení, aby držela na hlavě tak, jak mají. K tomu jim pomáhají rámečky, které se opírají o nos a nožičkami o hlavu a uši. Mohli bychom se ptát - proč se nedělají rámečky z kovu? Na to existuje rychlá odpověď – zpracovávání, váha a odolnost. Kov je sice odolnější, ale plast se dokáže lépe přizpůsobit hlavě, je tvárnější. Rámečky by měli sedět přirozeně, nesmějí klouzat, ani tlačit. V akci budeme mít brýle i několik hodin, při kterých se projeví každý nedostatek. Zkusme si je dříve, než si je zakoupíme, ať eliminujeme všechny proměnné. V opačném případě budeme nespokojeni a zbytečně vyhodíme peníze.
Stejně jako můžeme koupit střelecké brýle za 300 korun, můžeme je koupit i za 5000. Vše je to o našich preferencích. Každopádně nám dražší brýle nabídnou mnohem větší komfort. Základem by měla být povrchová úprava proti zamlžování. Bez toho se neobejdeme. Skla mohou být výměnná. Ne vždy totiž budeme střílet v příznivých podmínkách. Pro střelbu v šeru se hodí žluté rozjasňovací, v prudkém slunci sluneční s UV filtrem pro ještě lepší ochranu. I obroučky mají své varianty. Například u klasických nás jejich tloušťka může obtěžovat, nosíme-li střelecká sluchátka. Ta mohou odstávat, čímž vpustí zvuk dovnitř, nebo budou velmi tlačit, což je opravdu nepříjemné. Naštěstí jsou k dostání brýle se zeslabenými obroučkami právě pro používání střeleckých sluchátek. Dalším vylepšením je šňůrka proti ztracení brýlí, která se připíná na konce nožiček nebo vystýlka obrouček kvůli utěsnění a lepší ochraně prostoru očí. Možností je opravdu mnoho, je to jen o penězích, ale na zdraví a komfortu bychom šetřit neměli.