Správnou taktickou výstroj ocení především vojáci a příslušníci dalších ozbrojených složek, ale jednotlivé prvky takové výstroje se mohou hodit i pracovníkům soukromých bezpečnostních agentur nebo nadšencům do airsoftu či military a survival aktivit.
A co vlastně sousloví „taktická výstroj“ znamená? To se dozvíme, až si shrneme jednotlivé podkategorie naší nabídky v této oblasti. Ovšem samotné slovo „taktická“ evokuje bezpečnost, respektive jistý stupeň ochrany, který splňuje vojenské standardy, a pak také určitou úroveň utilitarismu. To je přístup, kdy musí mít každý prvek našeho vybavení svoji funkci (pokud možno i více funkcí), jinak je zbytečný a přináší jen zátěž navíc.
Představme si to na příkladu taktického opasku, jehož účelem je nejen to, abychom se ve vypjaté situaci nemuseli soustředit na to, že nám právě padají kalhoty. Taktický opasek je současně jednou z forem přepravy další osobní výstroje a vybavení – od zbraní přes kompas nebo GPS modul až po lékárničku.
Každý taktický opasek je normovaný na určitou hmotnost a určité množství doplňkových kapes či pouzder. A současně se většinou skládá z vnitřního a vnějšího opasku – zatímco ten vnitřní drží kalhoty na místě, ten vnější je možné v případě nouze odhodit. Taktický opasek by měl mít současně přezku, která se nezadrhává, a pokud možno by ji mělo být možné ovládat jednou rukou. A třeba i MOLLE systém pro přichycení doplňkové výbavy.
Nejen opasky, ale i další základní prvky taktické výstroje, by měly splňovat i další funkci – měly by být modulární. Tak aby si je každý operátor či military nadšenec mohl přizpůsobit svému obrazu. Hovoříme zde například o nosičích plátů a bočních šerpách (cummerbundech), taktických vestách či nosných postrojích.
Ačkoliv každý výrobce má trochu jiné řešení a trochu jiný přístup k dané problematice, modularita většinou znamená, že jsou prvky jednotlivých výrobců vzájemně kompatibilní. K tomu právě slouží MOLLE systém, respektive PALS vazba, což je řešení, které je všeobecným standardem modularity v taktické oblasti.
Segment taktické výstroje zahrnuje také oblast bezpečnosti. Osobní ochrana je v případě taktických operací nezbytná. Vždyť jak byste jako voják nebo policista mohli být schopni chránit ostatní, když byste nedokázali ochránit ani sebe? Jde o podobný princip, jako když v případě poruchy letadla musíte dát kyslíkovou masku a záchrannou vestu nejdříve sobě a až pak dětem.
Co se týče ochranné taktické výstroje, nabízíme u nás na Rigad.cz chrániče sluchu, které mohou být pasivní (sluchátka či špunty) nebo elektronické s aktivním potlačením okolního šumu. Dále tu máme balistickou ochranu, která zahrnuje především vesty, respektive pláty pro nosiče plátů, a která chrání nejcitlivější oblasti těla před dopady střelby (přičemž každý prvek balistické ochrany je normovaný pro určité ráže střel) nebo před bodnými ranami. A zmínit musíme také plynové masky.
Jednou z nejcitlivějších oblastí těla je ovšem i hlava – pro ochranu hlavy si můžete vybrat ze sortimentu helem a převleků na ně. Slovo „taktický“ v případě helem znamená, že taková helma nejenže chrání svého nositele, ale současně je kompatibilní s dalšími prvky výbavy, jako jsou svítilny nebo NVG zařízení pro noční vidění (ty do segmentu taktické výstroje patří taky). No a kompatibilita by měla být zajištěna i s taktickými brýlemi, které zase pro změnu chrání zrak.
V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na chrániče loktů a kolen. Pro nutnost ochrany těchto tělesných partií ani nemusíte být právě v bojové situaci. Stačí jen v polních podmínkách opravovat auto nebo nějaký přístřešek. Klečení přímo na štěrku nebo hlíně by mohlo být nepříjemné. Z oblasti ochrany máme i zdravotnické vybavení a do jisté míry je sem možné zařadit i maskování, které je v boji naprostou nezbytností (včetně maskovacích prvků s IRR úpravou, jež odráží infračervené světlo a jsou tak hůře odhalitelné noktovizory).
Při taktických operacích je často důležitá rychlost, a to včetně rychlosti přesunů. K tomuto účelu jsou praktické různé kufry a boxy pro přepravu dalšího vybavení včetně zbraní, ale také taktické a vojenské batohy nebo taktická pouzdra a kapsy, které mohou díky výše zmíněné modularitě skvěle doplnit jak ony batohy, tak i nosné postroje, opasky a taktické vesty.
No a nakonec tu máme doplňkové taktické vybavení, které může sloužit nejen zásahovým jednotkám ozbrojených složek. Jedná se například o různá beranidla a páčidla nebo taktické svítilny pro vojáky a policii. Obě tyto kategorie umožňují razantní a účelný zásah v různých situacích.