📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Vědět kde je sever je vždy dobré. Krom toho si můžeme určit i azimut, spočítat si vzdálenost, nebo určit svou polohu. Je pro to lepší buzola, nebo kompas? A jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Kde je sever a kde jih? Východ? Západ? Takhle z hlavy bez pomůcky nebo nástroje to lze odhadnout jen pocitově. Otázka navigace tížila už starověké civilizace. Tento problém nechal vzniknout tak zvaný kompas. Kompas je zařízení, které si pomocí zmagnetizované střelky zachovává svou polohu směřující k severu. Na dně nádržky s kapalinou je nakreslena kompasová růžice určující zbytek světových stran. Prvním kompasem byl zřejmě kus magnetitu položený na nemagnetické podložce umístěn v nádrži s vodou. Tak ho alespoň popisují zápisky ze čtvrtého století z Číny.

Jehla a lístek

V přírodě může simulovat funkci kompasu i obyčejná jehla. Ta se po přejetí po bavlně zmagnetizuje, čímž se z ní stane střelka. Jehlu umístíme například na lístek a ten vložíme na klidnou vodní hladinu. Zmagnetizovaná jehla ukáže k severu. Podobných alternativ je více - nejjednodušší však je mít kompas u sebe. Je malý, není těžký, dá se pověsit na krk nebo vložit do kapsy. Bez přehánění se dá považovat za nejlepšího společníka při navigaci v přírodě, orientaci na mapě a určování směru. Forem a verzí existuje několik, dokonce už i moderní kompasy nespoléhají jen na magnetické pole země, jako jejich předchůdci.

Kompas a buzola

Zdokonalenou verzí kompasu je buzola. Prakticky se jedná o to samé. Stále je zde střelka s kompasovou růžicí na dně, která nás směřuje k severu. Stále se jedná o menší předmět v nemagnetickém obalu zalitý olejem nebo jinou látkou. Přes to vše je buzola lepším společníkem. Českého vynálezce Josefa Ressela velmi trápila navigace v přírodě. Neustále sledování mapy a dodržování směru chtěl zjednodušit, a tak vynalezl buzolu. Jejím principem je kompas usazený v plastové destičce, v jejímž prostředku je velká šipka. Tato šipka slouží k určování a sledování azimutu. Azi... čeho?

Použití buzoly

Azimut je orientovaný úhel, který svírá určitý směr od směru k severu. Pomocí něho můžeme na buzole sledovat směr, který jsme si vytyčili na mapě. Díky této orientační výhodě dokážeme s buzolou a mapou dojít téměř kamkoli. Limitovat nás budou jen naše síly a možnosti. Jak azimut zjistíme? Zorientujeme si mapu podle severu, pak pomocí naší polohy a severu určíme azimut bodu, kam chceme dojít. Azimut je zobrazen na otočném uložení kompasu. Když budeme držet střelku ve chlívku na dně buzoly, dostaneme se k námi požadovanému bodu.

Kompas nebo buzolu?

To záleží na tom, co požadujeme. Ke klasické orientaci, kdy potřebujeme vědět, kde je sever a kde jih, nám bohatě stačí kompas. Je o trochu menší, než buzola a k tomuto účelu naprosto adekvátní. Na druhou stranu, chystáme-li se běhat orientační běhy nebo si chodit přírodou podle mapy, více se hodí buzola. Krom lepší orientace a určování azimutu, je vybavena většinou i lupou a dalšími pomůckami, které složitější z nás jistě potěší.

Zobrazit filtr produktů
Magazín články
Carinthia: oblečení a vybavení do extrémních podmínek!
Doba čtení: 6 minut15. listopadu 2024
Carinthia: oblečení a vybavení do extrémních podmínek!
Rakouská značka Carinthia je globálním lídrem a trendsetterem na poli vojenského a outdoorového oblečení a vybavení, určeného do extrémních a arktických podmínek. Těžiště jejího úspěchu leží v neustálém posouvání se vpřed a využívání pokročilých materiálů a technologií, jako je třeba legendární zateplení G-LOFT® nebo revoluční technologie Loftshell®, která zajišťuje výjimečný komfort i při náročných aktivitách. Vyzkoušejte i vy vybavení, které vyvinuli profesionálové pro profesionály!
5 vrstev funkčního oblečení do extrémních podmínek. Víte, jak je nejlépe nakombinovat?
Doba čtení: 7 minut11. listopadu 2024
5 vrstev funkčního oblečení do extrémních podmínek. Víte, jak je nejlépe nakombinovat?
Ačkoliv vám na běžných túrách v přírodě za mírného počasí bude stačit jedna, dvě nebo tři vrstvy funkční skladby outdoorového oblečení, v extrémních podmínkách existuje až 5 speciálně definovaných vrstev, které se svými vlastnostmi vhodně doplňují. Správná kombinace funkčních vrstev pomáhá chránit vaše tělo před vnějšími vlivy tak, abyste se udrželi v teple a komfortu a mohli úspěšně dokončit vaši misi. Které vrstvy to jsou a jaká jsou jejich specifika?
7 věcí, které by při podzimní túře neměly chybět ve vašem batohu
Doba čtení: 6 minut5. listopadu 2024
7 věcí, které by při podzimní túře neměly chybět ve vašem batohu
Podzim a zima v žádném případě neznamená konec outdoorových dobrodružství. Jen je potřeba tomu trochu přizpůsobit vaše outdoorové vybavení. Přibalte si do batohu těchto 7 užitečných věcí, z nabídky Rigad díky kterým vás zhoršené podmínky nezaskočí, a směle vyrazte ven!
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál