Co dělat, když potřebujeme držet zbraň obouručně a současně si potřebujeme i přisvítit? Řešením je svítilna na zbraň s taktickým předurčením. Neexistuje však jediná varianta – svítilen a laserů na zbraně je více druhů.
Svítilny na zbraně mají na rozdíl od klasických čelovek nebo ručních svítilen taktický přesah. Při ovládání zbraně často potřebujeme obě ruce, a tak je nutné si pro jakékoliv doplňkové vybavení pořídit „hands-free“ řešení. Krátké zbraně je sice ještě jakžtakž možné ovládat jen jednou rukou, ale při různých zásazích a rychlých akcích je stejně vhodné mít druhou ruku volnou pro jiné činnosti, například otvírání dveří a podobně.
Nedá se tedy svítit (ručně), svítilna musí na zbraň a hotovo. Přitom existuje několik typů, které rozlišujeme. V každém případě je třeba svítilnu velikostně přizpůsobit konkrétní zbrani, tak aby vám nepřekážela při střelbě. A současně je vhodné taktickému účelu přizpůsobit i ovládání, které by mělo probíhat buďto přes vzadu umístěné tlačítko a/nebo (ideálně) přes tlakový spínač spojený se samotnou svítilnou kabelem.
Svítilny na zbraně mají jen jeden účel, ale zato ho zvládají bravurně. Konstrukce takových svítilen obsahuje montáž na kolejnicový (rail) systém, což znamená, že jako kapesní, respektive ruční svítilny by se nám používaly jen těžko. Pokud ale hledáme baterku na zbraň, je právě toto řešení ideální.
Jak jsme si již řekli, mají svítilny na zbraně specifické ovládání. Většinou u řešení pro krátké střelné zbraně nalezneme kolébkový spínač, který funguje buď po dobu, co ho máme stlačený, případně se dá zapnout na stálo. Svítilny pro dlouhé zbraně pak využívají zmíněné kabelové tlakové spínače, které mají ovládání přiblížené některé z vašich rukou, ve kterých držíte zbraň. Ale mohou mít i spínače kabelové – záleží na vašich preferencích.
Důležité je zmínit, že svítilny na krátké zbraně můžete využít univerzálněji (tj. i na zbraně dlouhé). Naopak to i vzhledem k velikosti puškových svítilen není možné.
LED dioda je prakticky jediným zdrojem světla, který dnes svítilny na zbraně používají. Dřív se využíval i halogen a ještě dříve klasické žárovky, jenže doba pokročila. LED zdroje jsou výhodné svojí životností i vysokým světelným tokem v poměru ke spotřebě baterie. Uvnitř svítilny se nachází většinou nabíjecí akumulátor, což je praktičtější než neustále měnit baterie.
Obecně platí, že čím kvalitnější, respektive výkonnější svítilna, tím víc se zahřívá a tím kvalitnější poskytuje chlazení. Plastové materiály přirozeně zas tak dobrý odvod tepla nenabízejí a fungují spíše jako izolanty. Naopak pokud zvolíte (eloxovaný) hliník, bude svítilna nejen kvalitnější, ale současně bude i lépe odvádět přebytečné teplo.
Ke svítilnám na zbraně u nás máme i příslušenství, jako jsou právě vzdálené spínače, různé montáže či nabíjecí baterie. Ovšem najdete tu také lasery a laserové zaměřovače, které zajišťují dokonalé zamíření zbraně na cíl. Samozřejmostí je opět odolnost vůči povětrnostním vlivům a robustní povrchová úprava.