Laserové zaměřovače jsou sofistikovaná zařízení, která umožňují jednodušší a rychlejší zaměření cíle, na který se chystáme vystřelit. Svoje využit najdou při taktických misích stejně jako při lovu nebo sportovní střelbě.
První laserové zaměřovače, které se začaly objevovat v osmdesátkových béčkových filmech, byly poměrně mohutné a nejspíš i těžké. Akčním hrdinům to evidentně nevadilo, ale technologie se přece jen posunuly dál, takže takové historické modely u nás samozřejmě nenajdete.
Než se však podíváme na naši nabídku, podívejme se krátce na to, co to vlastně znamená laser. Jedná se o anglický akronym ze slov Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, čili „zesilování světla stimulovanou emisí záření“.
Teoretické základy laseru položil už v roce 1917 slavný Albert Einstein. Ale až v roce 1960 se laser dočkal první praktické realizace. Stojí za ní Theodore H. Maiman ze Spojených států. Výsledkem laseru je proud fotonů, což je viditelné laserové světlo. A protože je toto světlo zesílené, může i oslepit. I proto jsou hříčky puberťáků s laserovými světýlky okolo letišť často klasifikovány jako obecné ohrožení. Není to totiž žádná legrace.
Lasery ke svému fungování využívají dvojici rezonátorů či zrcadel v aktivním prostředí a zdroj energie. Výsledkem této přebytečné energie jsou právě zmíněné fotony, které vidíme jako světelnou čáru, respektive tečku na zdi.
K aplikacím laseru začaly být už krátce po jeho vynálezu i ty vojenské včetně laserového zaměřování. To využívá laserového zdroje připevněného k hlavni zbraně, ať už krátké nebo dlouhé, a usnadňuje míření. A protože se laserové zaměřovače připevňují ke zbraním, je při jejich výběru nutné myslet i na to, aby byly kompatibilní s montáží vaší zbraně.
Tedy abychom to upřesnili, laserové zaměřování míření a střelbu skutečně jen usnadňuje. Nejedná se tedy o samospasitelné řešení. Ti střelci, kteří chtějí mířit skutečně přesně, si mohou nastavení své zbraně doladit už „ručně“, respektive očima. Laserový zaměřovač totiž míří přesně rovně (no dobře, i toto tvrzení by kvantoví fyzici možná rozcupovali), ale nebere v úvahu balistiku a externí vlivy typu větru, které mohou na střelu působit v průběhu jejího letu. A čím vyšší vzdálenost, tím je laser přirozeně méně přesný.
Zpočátku bylo nejjednodušší vyrobit laser červený, a tak se až donedávna vyráběly výhradně zaměřovače s červenou barvou laseru. V roce 2007 však přišla firma LaserMax s prvním zeleným laserovým zaměřovačem a následně se začaly používat i lasery modré nebo fialové. Příslušníci armády někdy využívají infračervené laserové zaměřovače, jejichž světlo nelze zachytit pouhým okem – ale vojáci s nočním viděním (NVG) ho vidí. A to je přesně účel.