Sluch, jeden z vjemových smyslů, díky kterému jsme schopni se verbálně dorozumívat. Jeho absenci si člověk jen těžko dokáže představit. Proč se tedy adekvátně nechráníme? K poškození sluchu stačí opravdu méně, než bychom si byli schopni přiznat. Pamatujeme na pískání v uších po vysokém tónu nebo výbuchu? To nám odumírají sluchové buňky, které už se nikdy neobnoví. Přitom stačí nosit ochranu sluchu a nemusíme se bát jeho poškození. Jaké ochrany tedy zvolit?
Jednou z ochran sluchu jsou špunty do uší. Jistě si je pamatujeme a víme, jak vypadají. Jsou to malé pěnové válečky, které si strčíme do sluchovody, čímž se zabrání přenos zvukových vln a vibrací. Vyrábí se v různých velikostech a provedeních. Jsou velmi dobrou volbou pro příležitostně nošení. Jsou malé, skladné a téměř nic neváží, takže je můžeme mít stále u sebe při pohybu na pracovišti. V poslední době se začaly vyrábět i plastové špunty do uší - jsou pevné a skvěle drží tvar. Na jejich koncích (které se zavádějí do zvukovodu) jsou malé silikonové kroužky, které ucpou zvukovod a nevpustí dovnitř žádný zvuk. Poslední novinkou v tomto oboru jsou tak zvané špunty na míru. Jednoduše nám udělají odlitek našeho tvaru ucha a podle něj vytvoří špunty. Moudří z nás ale vědí, že zvuk se šíří nejen zvukovodem, ale i kostmi okolo ucha pomocí vibrací. Co tedy s tím?
Pro tyto případy jsou na trhu k dostání ochranná sluchátka. Nejsou to sluchátka, která máme k telefonu na poslouchání hudby, kde pak. Jedná se velké mušle, které kompletně zakryjí ucho i s kostmi okolo. Díky tomu se izoluje zvuk, který by chtěl do zvukovodu vniknout. Sluchátka jsou velmi efektivním řešením. Jsou pohodlná a především velmi účinná. Uvnitř sluchátek je akustický materiál, který skvěle pohlcuje vibrace zvuku. Tento materiál je uložen v plastové mušli, kolem dokola jsou silikonové nebo plastové polštářky, které utěsňují zvukovod. Sluchátka jsou výškově nastavitelná, aby si je mohl nasadit každý. Spojuje je plastový most, který má většinou kovové výztuhy a polstrování, aby na hlavě netlačil. Podobně jako u špuntů do uší, i sluchátka pohlcují veškerý zvuk, takže neslyšíme hluk, ale i hlasy, které na nás mluví. To je kontraproduktivní. Kdyby tak existovala forma ochrany sluchu, která by byla schopna vyrovnávat hlasitost okolních zvuků.
Přesně taková ochrana sluchu existuje. Říká se jí elektronická sluchátka. Jak to funguje? Jednoduše, v přední straně sluchátek jsou dva mikrofony, které snímají zvuk 360o kolem nás. Tento zvuk jde do systému sluchátek, který ho vyhodnotí. Pokud je nad stanovenou normou decibelů, sníží ho na neškodnou úroveň. Naopak pokud je zvuk nízký, zvýší ho na stejnou úroveň, jako byl vysoký zvuk snížen. Díky tomu dosáhneme skvělého přehledu o okolo, můžeme komunikovat s kolegy a zároveň budeme 100% chráněni před okolním hlukem. Vnější konstrukcí se od standardních sluchátek neliší, také mají ochranné mušle a spojovací polstrovaný most. Uvnitř jsou na rozdíl od izolace reproduktory a fůra elektroniky. Velkou nevýhodou těchto sluchátek je jejich cena. Ta se pohybuje mnohem výše, než u špuntů do uší.