Nejcitelnější nevýhodou elektronických sluchátek je ten fakt, že jde o tu nejvyšší třídu ochrany sluchu – jejich cena totiž hravě může začínat i okolo pár tisíc. A může se v extrému ocitnout až na téměř deseti tisících.
I když člověk obvykle a z největší části při svém čití spoléhá nejspíše na oči a zrak, určitě v této věci nelze podceňovat ani další smysly. Speciálně sluch. Ten je dnes přetěžován doslova ze všech stran, jelikož je v naší civilizaci stále těžší najít kousek klidného místa.
Jednoznačnou (a pro běžného člověka asi i tou nejcitelnější) nevýhodou moderních elektronických sluchátek je ten fakt, že nejsou právě levná: jde o nejvyšší třídu ochrany sluchu a je to i poznat – jejich cena totiž hravě může začínat i okolo pár tisíc. A může se v extrému ocitnout až na téměř deseti tisících za jeden kus. To není málo, hlavně když si uvědomíme, že ta tradiční pasivní sluchátka stojí obvykle pár stovek a špunty do uší pár desetikorun (a odvedou tedy základní práci stejně dobře).
Elektronická sluchátka jsou sice dražší, ale zato nabízejí všelijaké speciality a logicky i tradiční design + tlumení. Dá se konstatovat, že kvalita tlumení u elektronických sluchátek je shodná se sluchátky pasivními. Jen nabízí často všelijaké technologie, jenž tlumení či práci se zvukem dále zpříjemní / více zefektivní. I toto jsou ale pochopitelně oblasti, kam se neustále rozšiřují nové technologie a standardy. Prioritou u podobných materiálů je ale přirozeně co nejlepší pohlcování veškerých zvukových vln.
Jelikož jde o elektronické zařízení, hraje u nich roli výdrž baterie na jedno nabití (popř. na jednu sadu článků, jenž je vhodné pořídit i v dobíjecí alternativě). Podobný model obvykle disponuje i funkcí pro automatické vypnutí v případě nečinnosti.
A pozor i na to, jak moc vodovzdorná záležitost celá jejich konstrukce bude.
Speciální sluchátka určená pro vojáky, policisty a hasiče jsou navíc vyrobena takovým způsobem, aby do co nejvyšší míry omezovala okolní hluk na bezpečnou úroveň na straně jedné a na straně druhé jim umožnila bezdrátově spolehlivě komunikovat s kolegy v okolí.
Připomínáme, že fungují dost podobně jako tradiční moderní naslouchadla – zesilují všechny zvuky, popřípadě jen některé frekvence (nejčastěji lidi zajímá lidský hlas, takže to je oblast cca okolo 0,3-4,1 kHz). Na druhou stranu, pokud někdo používá sluchátka lovecká třeba, pochopitelně od nich asi očekává, že budou zesilovat absolutně veškeré hluky v přírodě, na které zde narazí.
Co by ovšem v elektronickém sluchátku jeden již nečekal, tak je dostupnost rádia či multimediálního přehrávače (na lovu a za hlídky bývá zima a nuda). Popřípadě se model dá spojit s vaším smartphonem, takže z něj lze přehrávat hudbu apod.
I když se možná rozhodnete občas podpořit a spojit svá nová elektronická sluchátka s pěnovými tlumícími špunty, myslete na to, že to sice jejich účinek zvětší, ale zase ztlumí také veškeré další zvuky, jenž pro vás možná budou důležité (dozvuky zvěře, řeč kolegů, …).