Svítilny pro vojáky a policii se na první pohled od těch konvenčních příliš neliší. Na druhý pohled však můžeme vidět rozdíly, které spočívají například v nadprůměrném světelném toku a dosvitu nebo v možnosti IR přísvitu.
Každý příslušník armády i policie minimálně čas od času musí fungovat i v noci. A v takových případech potřebuje kromě standardního taktického vybavení i kvalitní svítilnu, na kterou se musí spolehnout, že jej v tu nejméně vhodnou chvíli nezklame. Samozřejmě i klasické svítilny pro civilisty mohou být kvalitní – a nabídka na Rigad.cz je toho důkazem – ale u těch taktických se zkrátka na kvalitu dbá skutečně nadstandardně.
U některých svítilen pro vojáky a policii je důležitá i možnost využití různých barev světel. Základem je samozřejmě téměř vždy bílý LED zdroj, nicméně setkat se můžeme i se světly červenými, modrými, zelenými, a dokonce přerušovaným červeno-modrým svícením, které simuluje „blikačky“ policejního auta. Důležitým doplňkem je ale IR přisvícení, které je vidět pouze v NVG zařízeních neboli noktovizorech, zkrátka v optice pro noční vidění.
Zatímco s bílou vidíte zpravidla nejdál, má jednu nevýhodu – oslepuje. Zkrátka pokud v noci svítíte bílým světlem a zhasnete, zjistíte, že si dlouho musíte znovu přivykat na tmu. V některých taktických situacích až příliš dlouho. Proto je tu červené nebo zelené přisvícení, které nám umožňuje číst a současně si po jeho zhasnutí nemusíme tak dlouho zvykat na tmu v okolí.
K některým vojenským a policejním svítilnám je k dispozici i difuzor neboli rozptylovač světelného toku, díky kterému se vám se svítilnou bude lépe číst. Svítilna s nasazeným difuzorem však může zároveň sloužit i jako signální nebo nouzové světlo.
Většina svítilen pro vojáky a policisty má klasický válcovitý tvar, ovšem setkat se můžeme třeba i se specialitami typu taktického pera nebo se svítilnami, které lze umístit na helmu, na obušek nebo na součásti uniformy.
A co zdroj? Stejně jako u dalších typů svítilen je dnes zcela nejběžnějším zdrojem světla LED. Jedná se o řešení, které má vysokou životnost a současně relativně nízkou spotřebu energie. To se bude hodit zejména na misích, kdy se budete muset pohybovat i několik dní v kuse v terénu. I LED dioda však při delším svícení vyzařuje přebytečné teplo, které musí někudy odejít. Proto je vhodné, aby měla svítilna tělo například z hliníku, který skvěle odvádí teplo.
Hliník jako materiál je současně odolný, zvlášť tehdy, když je eloxovaný. V tom případě má i zvýšenou odolnost vůči poškrábání. A určitě oceníte také minimálně základní úroveň odolnosti vůči prachu a vodě. A co se týče napájení, hodí se nabíjecí baterie, která je často i vyměnitelná, takže si jich s sebou do přírody můžete sbalit hned několik. Ovšem samozřejmostí jsou různé úrovně světelného toku, z nichž ty nižší mají přirozeně i nižší spotřebu energie.