Letní období má spoustu výhod. Například je teplo, můžeme se koupat a spát venku, nemusíme s sebou na výlety nosit tolik vrstev oblečení a příroda se zelená. Jenže je tu i minimálně jedna nevýhoda – otravný a někdy i nebezpečný hmyz.
Pokud od jara do podzimu vyrážíte na výlety do přírody, pak si nejspíš (většinou) užíváte tepla, které si většina lidí spojuje s pozitivními prožitky. Jenže je tu i jedno negativum, a sice hmyz, který je všude kolem. Dokud si žije svým vlastním životem, můžeme být v klidu. Jenže co když nás ve dne v noci začne otravovat, štípat, píchat a sát nám krev? Potom je nejvyšší čas začít se mu účinně bránit.
Hmyz včetně komárů či klíšťat do přírody přirozeně patří, stejně jako šelmy a další „rizikové faktory“. A úkolem každého zálesáka a milovníka přírody je naučit se s těmito faktory žít. Jenže pokud do vás celý večer nalétávají hejna komárů a po dvacetikilometrové túře si z těla vybíráte několik klíšťat, potom už jde o zdraví. Naštěstí existují způsoby, jak se proti otravnému hmyzu bránit, které jsou účinné a současně humánní.
Nejen před klíšťaty se na samotné túře můžete ubránit repelentem. To je přípravek, kterým se namažete nebo nastříkáte a který obsahuje látky, jež jsou určitým druhům hmyzu nepříjemné. Slovo repelent je zkrátka možné přeložit jako „odpuzovač“. Repelenty chrání velice dlouho a můžete se díky nim alespoň částečně zbavit náletů nepříjemných komárů či klošů jeleních, což je v zásadě létající klíště (i když na rozdíl od klíštěte, které je členovcem, se jedná o hmyz). A nepůjdou na vás tolik ani klíšťata „klasická“.
Ještě vyšší jistotu při ochraně před dotěrným hmyzem dává elektrický odpuzovač. Za příklad můžeme dát ty od společnosti Thermacell, které jako účinnou látku využívají syntetickou aktivní složku v podobě D-trans-allethrinu. To je látka, která je přizpůsobena pyrethrinu – tento přirozený biocid se vyskytuje v obalech semen kopretiny starčkolisté (Chrysanthemum cineriaefolium) a nejen komárům, ale i dalším druhům hmyzu rozhodně nevoní.
Tento odpuzovač, je-li právě aktivní, kolem vás dokáže vytvořit neviditelnou „bublinu“, oblast, ve které budete mít od komárů pokoj. Polštářky s aktivní látkou sice mají přirozeně omezenou životnost, ale do přístroje si můžete dokoupit náhradní a chránit se tak po mnohem delší dobu.
A pak tu máme ještě moskytiéry, které jsou určitým druhem mechanické ochrany vůči hmyzu. Přes jemnou síťovinu moskytiér se komáři ani jim podobná havěť zkrátka nedostanou. Zatímco některé moskytiéry jsou velké tak akorát na to, aby zakryly hlavu uživatele – ať už při chůzi nebo při spaní ve spacáku – jiné dokážou zakrýt celou hamaku, lůžko nebo dokonce dvoulůžko. Můžete je nad sebe zavěsit a máte od komárů pokoj, třeba i po celou noc.