Krabička poslední záchrany neboli „kápézetka“. Pokud jste jako děti a dospívající někdy jezdili na letní tábory, pak tato slova důvěrně znáte. Jenže tyto „survivalové boxy“ nejsou jen záležitostí romantických večerů u táboráku, ale využijí je i dospělí.
Nouzové situace nenastávají často. Ale když nastanou, štěstí přeje připraveným. Proto je vhodné oprášit svoje znalosti z dětských let a znovu si pořídit KPZ. Krabička poslední záchrany se nám bude hodit vždy, když zabloudíme, překvapí nás počasí nebo se někde v terénu zraníme a hledání pomoci trvá příliš dlouho. Když k nějaké takové nouzové situaci skutečně dojde, snáze ji ve zdraví přežijeme, když pro ni budeme náležitě vybaveni.
Přežít v přírodě, to znamená nezranit se smrtelně, ale především zajistit svoje základní potřeby. K těm patří najíst se, napít se a v teple a suchu se vyspat. Měli bychom být schopni rozdělat si oheň, což je v terénu naprostá nezbytnost, a měli bychom být schopni si na něm připravit nějaké jídlo. Co takhle mít vše potřebné v rámci jedné relativně malé krabičky, která se vejde i do batohu?
Krabičky poslední záchrany u sebe nosí všichni zkušení zálesáci, kteří vědí, jaké riziko jim může hrozit mimo civilizaci, bez ohledu na to, jak moc velký pozor si dávají. Jedná se prakticky o menší krabičku, která je plná věcí, jež nám pomohou zvládnout situace, které by pro nás jinak mohly být existenční.
Obsahem této krabičky jsou například (ideálně voděodolné) sirky nebo křesadlo, pomocí kterých si můžete rozdělat oheň, zrcátko či píšťalka, které můžete využít k nouzové signalizaci, nebo sada pro chytání ryb, kterou si zase můžete ulovit potravu.
K dalším „drobnostem“, které jsou sice poměrně obyčejné, ale v nouzové situaci nám mohou zachránit krk, patří třeba i šitíčko, záložní nůž, drátová pilka, atd. Obsah každé KPZ je uvedený v popisku daného modelu.
Nemusíte se však omezovat výběrem výrobců, byť jsou to profesionálové, kteří obsah KPZ modelují na základě zkušeností přímo z přírody. Každému vyhovuje něco jiného, a tak si kápézetku můžete klidně poskládat i sami. U nás k tomu pořídíte prázdné, vodotěsné krabičky, do kterých prostě naskládáte přesně to vybavení, které potřebujete. V takovém případě můžete krabičku poslední záchrany zkombinovat s lékárničkou, respektive základní sadou první pomoci – přidat třeba nějakou dezinfekci, nůžky, náplast a obvaz.
Krabička poslední záchrany je koncipována tak, aby nebyla příliš velká a v batohu tak nezabírala příliš mnoho místa. Proto je pečlivý výběr vhodného vybavení skutečně zásadní, protože pro něj budete mít omezený prostor. A pokud si budete obsah krabičky skládat sami, bude svého druhu uměním i organizace tohoto vnitřního prostoru.