Taktické brýle chrání zrak jak před mechanickým poškozením, tak i před plyny a podobnými věcmi. Čím se vyznačují a jak vlastně fungují? To bychom měli před výběrem vědět.
Bezpečnostní složky, vojáci, speciální jednotky a další potřebují zvláštní vybavení pro taktickou stránku svého života. Aby mohli dělat svou práci co nejlépe, musejí být také adekvátně chráněni. Stejně jako máme taktické nože a taktické svítilny, máme i taktické brýle. Čím to, že jsou taktické? Pojďme si o tom něco povědět.
Nejdříve bychom si je měli přiblížit, až pak si řekneme, na co si dávat pozor. Taktické brýle (takové, jaké mají být), jsou brýle podobné lyžařským. Víme, zní to legračně, ale je to tak. Mají chránit uživatele před okolními vlivy. Nejčastěji pak před pískem, prachem, kouřem, ale i mechanickými podměty. Těmi může být například i odlétající část použité výbušky, nebo nedej Bože část závěru při explozi náboje v nábojové komoře. Pro tyto případy musí mít opravdu odolná skla s balistickou ochranou. Ta jsou zasazena v obroučkách, které doléhají na plochu obličeje pomocí pěny, nebo gumy. Na hlavě drží pomocí elastického nastavitelného pásku. A teď se vrhněme na problematiku.
Trh dnes nabízí spoustu podobných brýlí, které ovšem nevyhovují. Ano, jsou sice levnější, často i o půlku, nebo dvě třetiny, ale opravdu se jim dá věřit? Z vlastní zkušenosti říkáme, že ne. Takové brýle jsou vytvořené pro airsoft a podobné sporty, kde je potřeba ochrana, ale nemusí být až tak přísně limitované. Opravdu dobré brýle od předních značek nabízejí atestace podle armádních stanov, což je prakticky to nejvíce, čeho mohou dosáhnout (pokud je mají, bude to poznamenáno u popisku výrobku). Mluvíme o značkách typu Bollé, ESS nebo Oakley. Koupíme-li si u nich brýle s etiketou – taktické balistické brýle, víme, že opravdu dostojí svému slovu. Skla jsou plastová s opravdu velkou odolností vůči oděru, nebo jinému mechanickému poškození. Jelikož sedí na celém obličeji, budou se nejspíše mlžit, čímž se dostáváme k dalšímu tématu.
Při používání obyčejných brýlí dochází k mlžení. Vlivem vyrovnávání teplot dojde ke kondenzaci vodních par na stěně skla a my opravdu nic neuvidíme. To je velmi nepříjemný jev, který však může být odstraněn. Opět stačí věnovat pozornost popisu brýlí, které si vybíráme. Ty lepší nabízejí povrchové úpravy, které buď snižují, nebo odstraňují mlžení brýlí. V neposlední řadě může být tento jev omezen ze strany obrouček.
Obroučky jsou v tomto případě kolem celých skel. Na obličeji sedí po celém svém obvodu, což omezuje vnik plynů a prachu z okolí. Zároveň by ale měly mít průduchy kvůli cirkulaci vzduchu, abychom tak pomohli povrchové úpravě při odstraňování vlhkosti. Samotná konstrukce by měla být z pevného materiálu, kterým je v tomto případě plast. Na krajích jsou brýle napojeny na elastický popruh, který je drží na hlavě. Tento popruh by měl být širší (cca 3,5 – 5 centimetrů) a plně nastavitelný. Zároveň pro větší ochranu a lepší prostorový přehled, musí být brýle zaoblené, aby lépe kopírovaly obličej. Kraj obrouček musí být vypolstrován, brýle nesmí v žádném případě tlačit! Musí příjemně a přirozeně sedět na obličeji bez sklouzávání, nebo nepříjemného pocitu. Při výběru se můžeme zaměřit i na možnost výměny skel na kouřové, nebo rozjasňovací. Moc se s tím nesetkáme, ale možnosti jsou, jen si za ně musíme připlatit.