Možná jste ještě z generace, která si ve škole nasazovala plynové masky v rámci cvičení civilní obrany. V dnešní době se začíná hovořit o tom, že by taková cvičení byla opět potřeba. Jenže moderní masky už jsou trochu něco jiného…
Plynové masky a další ochranné pomůcky jsou důležitou součástí výbavy nejen členů speciálních jednotek, ale v některých případech i dalších zaměstnanců ozbrojených složek a dokonce i civilistů. Výběr masky můžeme přizpůsobit potenciálním rizikům – třeba tomu, zda se budeme pohybovat „jen“ v prašném prostředí nebo v místech, kde hrozí únik chemikálií, případně dým obsahující kovové částečky. Podle toho pak vybíráme masku, respektive filtr, s odpovídající úrovní ochrany.
Co se týče konkrétně plynových masek, zde máte na výběr mezi maskami a polomaskami. Hlavní rozdíl mezi oběma typy spočívá v tom, že ten první chrání i zrak nositele. Polomasku ale můžete případně kombinovat s ochrannými brýlemi. Záleží tedy jen na vás, do jaké míry a jakým způsobem chcete/potřebujete svůj zrak chránit.
Výhodou masek i polomasek je, že jsou často určeny k opakovanému použití a mívají výměnné filtry i výdechový ventil. Odpovídají-li příslušným normám, lze je používat nejen pro osobní ochranu a v taktickém prostředí, ale také v provozech typu lakoven a laboratoří, případně i pro práci s chemikáliemi.
Pro plynové masky a polomasky máme k dispozici i zmíněné výměnné filtry. Ty přirozeně musíme přizpůsobit jak jejich účelu, tak i konkrétní masce – ne všechny masky jsou totiž kompatibilní se všemi filtry. Pokud jde o účel, všeobecně se dá říct, že filtry chrání svého nositele před škodlivinami, nacházejícími se ve vzduchu. Ať už se jedná o prach, kouř nebo dým. U každého filtru naleznete stupeň účinnosti a také označení, zda je ho možné používat opakovaně či nikoliv.
Dalším typem ochranných pomůcek, které najdete v našem sortimentu, jsou roušky a respirátory, které dobře známe z doby nedávno minulé. Tyto pomůcky však slouží nejen na ochranu před přenosem respiračních onemocnění, respektive virů, ale využijete je také třeba na hobby práce okolo domu nebo v dílně, jako je řezání, vrtání či broušení, u kterých hrozí, že se v ovzduší budou objevovat potenciálně nebezpečné částice.