Roušky a respirátory se staly v roce 2020 kvůli koronavirové pandemii často skloňovanými slovy. Své využití však mají díky své ochranné funkci i mimo dané období. Chraňte své plíce a zdraví.
Respirátory představují ochranu před nebezpečnými částicemi, které se nacházejí ve vzduchu – mohou mít podobu prachu, aerosolu, ale i bakterií či virů. Pokud se tedy pohybujete v prostředí, které je rizikové (jako příklad můžeme zmínit například velmi prašné prostředí), ochranu dýchacích cest rozhodně nepodceňujte.
U respirátorů je důležité všímat si tzv. filtračních tříd. Zde se můžeme setkat s evropským, nebo americkým standardem. Americká norma pochází od Národního institutu pro bezpečnost a zdraví při práce (National Institute for Occupational Safety and Health – NIOSH). Pokud se setkáte například s respirátorem, který ponese označení N95, bude se jednat právě o americkou normu – v tomto případě bude norma odpovídat evropskému standardu FFP2. Pokud se zaměříme na evropské normy, setkáme se se známým označením FFP. Za těmito písmeny pak bude číslice 1–3, které budou označovat danou filtrační třídu.
Ačkoli je u respirátorů nejdůležitější vlastností jejich schopnost ochrany, výrobci dbají i na to, aby bylo nošení těchto pomůcek co nejpohodlnější. Jsou proto vyráběny z materiálů šetrných k pokožce, konstrukce jsou často lehké, řádná pozornost je také věnována pásce (či gumičce), která se dává za uši – i zde je snaha o to, aby byly navrženy tak, aby bylo nošení co nejpohodlnější.