Potřeby vojáků jdou spolu s vybavením dopředu. Čím více vylepšení je k dispozici, tím více prostoru na něj potřebujeme. Kam tedy s tím? Dokážeme si představit, že bychom měli nosit vše po kapsách? Zásobníky, sekundární zbraň, granáty, vysílačku a tak dále? Asi dost těžko, stále by nám něco vypadávalo a my bychom nebyli schopni zodpovědně pracovat. Naštěstí to řešit nemusíme, existují totiž taktické vesty. První nádech taktických vest můžeme sledovat za druhé světové války, kdy se nosilo takzvané řemení, na které se umisťovaly sumky. Pravé vesty jsou vidět až s příchodem války ve Vietnamu. Od těch dob ale ušly pěknou cestu k dokonalosti.
Taktickou vestu si můžeme představit jako obyčejnou vestu, kterou vídáme denně na lidech, jen s kapsami, sumkami a trochu jiným zaměřením. Prakticky se jedná o nepostradatelnou část vybavení, která poskytuje úložiště pro vše, co jsme zvyklí nosit u sebe. Hlavním benefitem je dostupnost těchto věcí. Taktické vesty jsou pokryty různými kapsami a sumkami z předu a na bocích. Právě dostupnost hraje obrovskou roli v moderních konfliktech. Voják musí vědět, že tady má zásobníky, na boku granát, na druhém lékárničku a tak dále. Rozvržení kapes je samozřejmě různé, každý výrobce nabízí několik variant taktických vest, které jsou různě rozvržené, ale stále vymýšlené hlavou. U tohoto druhu vybavení totiž čekáme účelnost.
Většinou se setkáváme s vestami, které mají zapínání vpředu. To je velmi užitečné z hlediska oblékání a svlékání. Funguje to jako košile. Nahodíme vestu na tělo a vpředu ji zajistíme rychlosponami, zipem, nebo kombinacemi suchého zipu a rychlospon a tak dále. Když se nad touto verzí trochu zamyslíme, zjistíme, že zapínáním vpředu ztrácíme trochu prostoru na straně, která je z hlediska dostupnosti nejlepší. Místo zapínání by tam stejně tak mohla být sumka na další zásobník. A to to nikoho nenapadlo? Ale napadlo. Proto je zde druhá rodina vest, která se zapíná na boku pomocí suchého zipu. Tento způsob je trochu krkolomnější při svlékání, ale zato účelnější z hlediska využití prostoru. Krom toho nabízejí některé vesty takzvaný systém rychlého uvolnění výstroje. Velmi zjednodušeně – uvolníme popruh, zatáhneme za něj a vesta se na nás rozsype, jako kartonová krabice. K čemu to je? Získáme tím velkou výhodu, když jsme například zasaženi a potřebujeme rychle sundat vestu.
Ať chceme, nebo ne, u vest záleží i na materiálech. Hlavním materiálem je velmi často Nylon a jeho formy od těch nejpevnějších – 1000D a 1050D po ty stále velmi pevné – 600D a ostatní. U levnějších vest se setkáme s polyesterem. Ten je pro toto použití také dobrý, nicméně neposkytuje až takové vlastnosti, jako nylon. Stejně tak jsou důležité i spojovací materiály, které musí být pevné a odolné. Z tohoto důvodu jsou velmi často používány YKK zipy, jako nejlepší na světě, spolu s Duraflex rychlosponami. Když při výběru uvidíte pořádný materiál, spolu s YKK zipy a Duraflex rychlosponami, věřte, že máte co dočinění s dobrým kusem vybavení.
I tak si musíme uvědomit, jakou vestu vlastně chceme. Co od ní očekáváme a jaké pokrytí by měla mít. Ne všechny nabídnou to, co potřebujeme. Z tohoto důvodu si můžeme zakoupit holou vestu pokrytou modulárním systémem a poskládat si ji tak, jak chceme. Možnost výběru je k nezaplacení.