Prvky balistické ochrany patří k nejdůležitějšímu taktickému vybavení, ať už jste policista na demonstraci nebo voják v poli. Všude tam vám zkrátka hrozí zranění nebo smrt a balistická ochrana je nejefektivnějším způsobem, jakým je možné se bránit.
Balistická ochrana může mít více podob, přičemž nejjednodušší dělení je podle částí těla, které jednotlivé prvky chrání. Účelem těchto prvků balistické ochrany je zkrátka ochrana jejich nositele. Zdraví totiž máme jen jedno a život jakbysmet.
Prvním z prvků balistické ochrany, které u nás najdete, jsou balistické pláty. To jsou jednoduše řečeno ploché předměty z pevného a odolného materiálu, které jsou určeny pro vložení do nosiče plátů. Nosič plátů je možno definovat jako balistickou vestu, která ale současně funguje jako taktická vesta – má zvýšenou modularitu a díky MOLLE/PALS vazbě a/nebo velcro panelům je možné ji všemožně upravovat a nastavovat podle svých představ.
Vraťme se ale k balistickým plátům, které jsou vyrobeny například z keramiky a chrání před certifikovanými a definovanými riziky, mezi které patří střelba z různých ráží. Dá se tedy říct, že nosič plátů s integrovanými pláty chrání jako balistická vesta, jen s přidanou hodnotou. Moderní pláty nemají okraj vyrobený z tvrdé pěny, která může tvořit až třetinu jejich plochy, pod níž nositel zkrátka balisticky chráněný není, ale jsou chráněny keramickou výplní až k samotnému okraji.
U balistických plátů je však před koupí potřeba dbát na jednu věc – a sice aby byly kompatibilní s konkrétním nosičem plátů.
Do kategorie balistické ochrany patří také balistické vesty, které sice nepřinášejí taktickou výhodu nosičů plátů, ale oproti nim jsou většinou určeny pro skryté nošení. Už proto, že jsou více nízkoprofilové. Takové balistické vesty jsou také ergonomické, takže je klidně můžete nosit i celý den. A to třeba pod volnější košilí nebo pod bundou – a nikdo si ničeho nevšimne.
Balistické vesty sice vzhledem k designu neumí až tak dokonale ochránit před puškovými rážemi, ale hravě si poradí s většinou pistolových ráží a dokonce i s bodnými ranami. Takové řešení se hodí zejména v případech, kdy jste exponovaná osoba, případně u sebe přenášíte/převážíte dražší věci typu vyšší částky v hotovosti, zlata a podobně.
O ochranu hlavy se pak starají prvky, které na rozdíl od vest příliš nízkoprofilové nejsou – balistické helmy (přilby). U těch to ale není potřeba, protože se využívají v situacích, kdy je třeba se chránit explicitně a otevřeně. Balistické helmy mají většinou ještě další taktický přesah – kromě toho, že chrání hlavu před zraněním, je možné je zkombinovat s extra vybavením jako jsou svítilny, komunikační zařízení s vedením kabelů, noční vidění (NVG), taktické brýle a podobně.