Pro zpracování dřeva existuje hned několik nástrojů, které se dnes používají. Jedním z nich je například pila, se kterou jsme schopni dřevo krásně a rovně uříznout bez větší námahy. Stejně tak s ní můžeme povalit strom. Ale co když budeme chtít dřevo dále opracovávat, nebo porcovat? V tomto ohledu se hodí sekera. První sekery byly v pravěku vyráběny pravděpodobně bez topůrka. Jednalo se o tak zvané ruční nebo pěstní sekery. Prakticky to byl kámen opracovaný tak, aby se s ním dalo sekat. První topůrko je staré až 8000 let, o jeho používání jsou však záznamy jen 5000 let staré (pocházejí z Egypta). Co tedy je sekera a k čemu ji využijeme?
Jak jsme již zmínili, složí sekera k opracovávání dřeva sekáním. Skládá se z topůrka a hlavy sekery. Topůrko bývá vyrobeno ze dřeva. V poslední době se také setkáváme s plastem, který dokáže dřevu velmi dobře konkurovat - je tvrdší a lehčí. Ať už ze dřeva nebo z plastu, musí mít topůrko vždy ergonomický tvar. Proč? Aby se lépe drželo a zároveň se s celou sekerou dobře manipulovalo. Hlava sekery je vyrobena z kovu, to ani netřeba zmiňovat. Jaký tento kov má být? Nejlépe tvrdý, ale ne až moc tvrdý. Pro sekání a udržování ostří je to sice výhoda, nicméně v okamžiku, kdy sekeru otočíme a budeme s ní chtít zatlouci hřebík, můžeme si kus hlavy sekery odštípnout. Ano, je nám jasné, že k tomu sekera neslouží, ale jsou známi i takové situace. Takže ocel tvrdá, s dobrými anti-korozními vlastnostmi. To je velmi důležité. Přeci jen budeme používat sekeru v lese, kde je vlhko. Nejdůležitější věc na sekeře je tvar její hlavy. Tento tvar musí vždy připomínat klín. Tím nám usnadní práci při sekání. A co velikost?
Podobně jako například lopatky, se i sekery vyrábějí v několika velikostech. Závisí na tom jejich použití. Velké obouruční sekery jsou skvělé na zpracovávání dřeva. Díky jejich vyšší hmotnosti a velké hlavě, se nemusíme tolik rozmáchnout a váha udělá své. Na štípání a zpracování tedy ideální. A co nošení s sebou? Leda tak, budeme-li mít auto, jinak nedoporučujeme. Ačkoli se může zdát, že sekera není až tak těžká, věřme, že po pár kilometrech bychom velmi litovali. Pro tuto záležitost existují menší sekery. Takové můžeme bez problému vzít do lesa na dřevo. Sem tam se hodí mít ji po ruce. Ale co opravdu dlouhé výlety a expedice? Na ty přeci potřebujeme úplně něco jiného.
Je pravda, že pro účely dlouhých expedic, kdy počítáme s každým gramem, ale i výletů kdy nechceme být zbytečně zatěžováni, se hodí úplně něco jiného. K tomuto využití slouží opravdu malé ruční sekery, které se připínají na opasek, nebo na batoh. Díky svým rozměrům nebudou překážet, ale zároveň odvedou skvělou práci. Když se nad celou touto problematikou zamyslíme, není to až tak jednoznačné. Kdo má rád větší sekery, tak mu bude stačit střední cesta, protože se s malou sekerou nesžil. Naopak ten, kdo dokáže efektivně používat malou sekeru, bude ve výhodě. Uvědomme si, že s malou sekerou moc muziky neuděláme. Ano, bude stačit a budeme spokojeni, ale chybí zde ta kinetické energie způsobené malou vahou. Taková sekyra slouží opravdu jen pro přežití a drobnější práce. Chceme-li skutečného pracanta, sáhněme po velké sekyře, zde není kompromisů. Ale s sebou si ji na výlet nevezmeme.