Špunty do uší jsou nezbytnou součástí výbavy moderního člověka, jelikož nikdy neví, že bude v situaci, kdy mu může jít o sluch – v první řadě je to ale samozřejmě při hlučné práci, pak v přírodě a máme tu i hlučné akce.
Špunty do uší jsou nezbytnou součástí výbavy moderního člověka, jelikož nikdy neví, kdy se přimotá k nějaké situaci, kdy mu může jít o sluch – v první řadě je to samozřejmě při hlučné práci (člověk ani nemusí mít elektrické nástroje, ale ono bohatě když se snaží rozbít dřevěný špalek pěti klíny, tak kov o kov je solidní hluk). Pak tu máme hluky přírodní (hrom, výbuch sopky). No a do třetice hluky vnější otravné (diskotéka anebo koncert přes cestu, střelnice o pár pozemků vedle, hon, …).
Výraz „SNR“ značí u špuntů do uší všech typů vždy stejnou věc. Jejich útlum aneb „Signal to Noise Ratio“. Tato položka se u všech výrobců udává v decibelech a naznačuje, o kolik se sníží tato hluková otravná záležitost poté, když ji uslyšíte právě přes dané špunty.
Je nezbytné dostat se s hodnotami minimálně na 80-85 dB, jinak hrozí po dlouhodobém vystavení nebezpečí pro váš sluch. Zvuk přes 85 dB je příliš, 75-80 dB je dobrý, 75-70 dB přijatelný a hodnoty pod 70 dB více než bohatě a zbytečně nadměrné.
V těch opravdu nejvíce hlučných prostředích je nezbytné používat kombinaci (pěnové špunty do uší + sluchátka a protihluková helma), ale jinak jsou pěnové tlumiče do uší praktické hned z celé řady důvodů: jsou malé, lehké, netlačí na hlavu, jsou přenosné a laciné, takže jich můžete mít více v každých šatech a vícero batozích (pak je zkrátka nelze zapomenout).
Smiřte se i s tím, že nelze slyšet nikdy „absolutní nic“, protože zvuk se přenáší i skrze kosti lebky.
Jednak je potřeba zohlednit váš tvar a velikost zvukovodů. Drtivá většina plastových špuntů do uší má univerzální velikosti, takže je nutné popřípadě sáhnout po jiné. A pamatujte i na to, že každý zvukovod u jednotlivých lidí je unikátní, může tedy v praxi dojít k tomu, že máte v každém špunt do uší trochu jiné velikosti.
Asi si říkáte, vždyť je to jedno, ne? Není to tak úplně pravda – jestliže se totiž nalézáte v pracovním prostředí, které je vysoce prašné a špinavé, jsou potřeba zvukové chrániče, co se dají snadno zavést i vytáhnout a neznečistíte si je ani ucho. Zde pěnové zátkové špunty do uší (a podobné zátkové verze) moc neposlouží a bude nezbytné je nahradit omyvatelnými zátkovými chrániči hluku (mají úchyt nebo stopku a vytvarované zase mají týlový či náhlavní oblouk).
Na trhu existují nejenom špunty do uší proti hluku, ale také proti vodě. Zvažte proto, jaké potřebujete a proč. Hlučnější místa zase chtějí kombinaci (sluchátka + špunty do uší).