Pepřový sprej je legální formou obrany, kterou si může zakoupit každý, kdo nabyl plnoletosti. Jeho aplikace je velmi jednoduchá. Nemusíme se bát, že bychom to pokazili. Díky prostorově nenáročné velikosti jej bez problému schováme do kapsy, kabelky nebo batohu. Ale co takové státní složky nebo bezpečnostní agentury? Dobrá otázka. V takovémto případě se nehodí mít sprej někde zastrčený. Musíme ho rychle vyndat a použít, je-li třeba. Jak toho docílíme? S adekvátním pouzdrem na pepřový sprej.
Pouzdra na pepřové spreje se dělí podle způsobu, jakým sprej drží. Máme samosvorná pouzdra, pouzdra s víkem nebo na zacvaknutí. Jaký je mezi nimi rozdíl? Už od jména slyšíme, jak se asi budou používat. Nejrozšířenější je klasické pouzdro s víkem. Má jednoduchou konstrukci. Po stranách bývá nejčastěji pružná látka, aby byl sprej trochu zafixovaný. Po jeho vložení přehneme víko, které se musí zajišťovat na patent nebo suchý zip. Přítomnost pružné látky není nutná, pokud je pouzdro dobře ušité, zapadne tam sprej raz dva. Asi vidíme malou nevýhodu takového pouzdra. Sice je bezpečné, sprej nám nevypadne, zato jeho vyjmutí a použití si vyžaduje několik úkonů, což nás může stát zdraví. Lépe se jeví samosvorná pouzdra, která drží sprej pomocí sevření po celém obvodu. Sevření bývá opravdu silné, takže se nemusíme bát, že bychom sprej ztratili. Nikdy však neříkejme nikdy. Na druhou stranu je vyjmutí spreje mnohem rychlejší. Nejrychlejší je však u posledního typu, do kterého se sprej jen zacvakne. Vyjmutí je opravdu velmi rychlé a pudové, bohužel je zajištění minimální, s čímž musíme počítat. Určitě nás také bude zajímat, jak se připevňují a z jakého jsou materiálu.
Nejčastějším místem pro pouzdro na pepřový sprej je opasek. Samozřejmě ho můžeme umístit i na taktickou vestu, ale k té máme většinou také opasek (nebo má samotná vesta pouzdro, kam se pepřový sprej vejde). Pro umístění na opasek je ideální průvlek. Může být buď ze stejného materiálu, jako je pouzdro, nebo z tvrdého plastu. Velikost průvleku by měla být o trochu větší. Existuje mnoho druhů opasků o různých šířkách. Krom klasického průvleku můžeme mít i pouzdro s tak zvaným pádlem. Je to ergonomicky vytvarovaný plast podle našeho těla. Výhodou je jeho rychlé nasazování - nemusíme jej navlékat na pásek. Zkrátka ho klasicky nasadíme na kalhoty do místa, kde jej chceme nosit. Funguje to stejně, jako u pouzdra na zbraň s „pádlem“.
Jak to tak vypadá, výběr nemusí být až tak těžký. Ale co materiál? Pouzdra mohou být buď ze syntetických vláken, jakým je například polyester nebo nylon. V takovém případe mluvíme o pouzdrech s víkem. Samosvorná a na zacvaknutí jsou většinou vyrobena z pevného plastu, což jim dodává dobrou životnost a spolehlivost. Při výběru si dejme pozor na velikost našeho spreje, aby se do pouzdra vešel, nebo mu naopak nebylo velké. Ani jedna situace pro nás není výhodná. Pohlídejme si i velikost opasku, aby se vešel do průvleku. Nejdůležitější rozhodnutí je rychlost ku bezpečnosti. Někdo uznává jen pouzdra s víkem, jelikož se bojí, že ze samosvorného by mohl sprej vypadnout. Vše se točí kolem dobrého výběru. Zvolíme-li dobře výrobce a velikost pouzdra, je téměř nemožné, aby bez pomoci sprej vypadl.