Pepřový sprej představuje skvělou možnost obrany proti případnému útoku. Jak velký si však máme vybrat? Budeme ho nosit v kapse? Na klíčích? To vše jsou důležité otázky.
Nepříjemná situace – jdeme večer domů a kdosi na nás huláká. Česká legislativa se však nestaví moc dobře k takovým situacím. Jeden zkrátka nikdy neví, jak to u soudu dopadne. Proto je vhodné používat legální obranné prostředky. Takovým je například i pepřový sprej. Hojně využívaný ve státních složkách, ale i civilním sektoru, se stal velmi oblíbeným a hledaným artiklem. Jak to celé vlastně funguje a jak takový sprej vypadá?
Celý sprej může vypadat jako malý váleček se spínačem na vrchu. Může mít klip pro připnutí na opasek, nebo například očko pro připevnění na klíče. Tak jako tak – každý sprej obsahuje ampulku se stlačenou směsí. Součástí této směsi je z největší část voda. Ta pochopitelně nic nedělá, druhou složkou je však výtažek z Chilli papriček, a to ne ledajakých. Patří mezi nejpálivější na světě, proto je zde toho extraktu velmi málo. Nádobka je pod tlakem. Stisknutím tlačítka jej uvolníme a obsah tak vytryskne směrem k útočníkovi. Zde přichází malé dilema – zvolit si proudový, nebo rozprašovací sprej? My doporučujeme proudový, kterým můžeme zasáhnout útočníka na vzdálenost 3-5 metrů. Navíc nás nemusí trápit protivítr, který mi v opačném případě znamenal vážný problém.
Při dopadu na obličej se dostane směs okamžitě do očí a pórů kůže, kde působí nesnesitelné pálení. To ochromí útočníka na dostatečnou dobu, abychom mohli převzít iniciativu, nebo utéci.
Hlavní je, abychom si správně vybrali. Že má mít pojistku, je každému jasné. Důležitá je i velikost. Pro profesní účely se například hodí větší sprej, který déle vydrží. Na běhání, nebo na klíče je vhodný naopak sprej malý. Když sprej dostaneme, měli bychom si ho zkusit používat, abychom v případě nouze věděli, jak co funguje a jak se kapalina při stisknutí chová.