📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kempování v dešti

26. dubna 2022Rady a tipyJana ČernáDoba čtení 10 minutPřečteno: 1055x

Jste-li však na déšť připraveni, naopak i průtrž mračen pro vás může být zajímavou výzvou. Přípravou na déšť se rozumí nejen být dobře oblečeni a vybaveni, ale mít také správné know-how. Jak si kempování užít i při průtrži mračen?

Předpověď počasí

Pokud ještě pro kempování nemáte fixně stanovený termín, směrujte ho na dny, na které je více zdroji předpovídané příznivé počasí. S blížícím se termínem přizpůsobte svou výbavu aktuální meteorologické předpovědi. Avšak i při prognóze slunečných dní se může přihnat bouře. Především v horských oblastech je počasí nevyzpytatelné. Při předpovědích vyloženě špatného počasí, kempování raději odložte.

Co si sbalit do deště?

  • Nepromokavá svrchní vrstva oblečení (bunda a kalhoty).
  • Vodotěsné boty a návleky na nohy.
  • Savá hřejivá rychleschnoucí základní vrstva oblečení.
  • Plastové plachty pro vytvoření přístřešku, bočnic a na mokrou zem.
  • Paracord (padáková šňůra).
  • Extra silné stanové kolíky pro postavení přístřešku.
  • Nepromokavá plachta/obal na batoh.
  • Igelitky a igelitové pytle.
  • Vodotěsný batoh.
  • Voděodolný pytel na věci.
  • Vodotěsné zápalky.
  • Vodotěsný Tinder.
  • Nůž na přežití.
  • Sekyrky

Igelitky, igelity, igelitové pytle…

Vemte s sebou co nejvíce igelitových obalů. Při začátku deště do nich zabalíte batohy. Pokud promoknete a nepovede se vám oblečení vysušit, vložíte ho do igelitového pytle nebo tašky a nenavlhnou od něj i další suché věci v batohu. Při stanování můžete před deštěm do igelitové tašky schovat vaše boty, potraviny, hygienické potřeby, palivové dřevo nebo například léky.

Letáky a noviny

Letáky a noviny vám pomohou při rozdělání ohně či urychlí vysušení mokrých bot. Nezapomeňte si je proto do batohu v igelitové tašce přibalit.

Stan na vyvýšeném místě

Pokud chcete kempovat v suchu a teple, je výběr vhodného místa pro stanování jedním z nejdůležitějších kroků. V dešti nebo při očekávaných srážkách, pro stan najděte alespoň mírně vyvýšené místo, na kterém nehrozí hromadění vody – ideálně pod stromy, na které můžete následně připevnit plachty.

Není-li zbytí a musíte stan postavit v korytu řeky nebo v kaňonu, ujistěte se, že budete stanovat nad značkou vysoké vody. Vyšší poloha vám zajistí suchý a bezpečný úkryt v případě přívalového deště.

Stan postavte na vyvýšeném místě, kde se při dešti nebude hromadit voda.

Vytvoření přístřešku

Přístřešek, který vás ochrání před deštěm, vytvoříte z plachet a klubka paracordu. Pod plachtou si můžete bez obav zout boty, vařit, sušit prádlo, spát, odpočívat nebo hrát hry. Žene-li vítr déšť pod plachtu z boku, můžete plachtu použít také jako bočnici. Získáte tak suché a závětrné místo.

Utáboření během deště

Pokud začne pršet dříve, než máte postavený stan, vytvořte napřed plachtový přístřešek a teprve pod ním začněte stan stavět. Při stavění stanu na vás nebude pršet a stan, ani ostatní věci, nezmoknou.

Plachta pod stan

Abyste zabránili prosáknutí vody dnem stanu, položte pod něj plachtu, která zamezí vniknutí vody do stanu například při jeho protržení o ostrý kořen nebo kámen. Pozor, aby plachta z pod stanu nevyčnívala - déšť by po ní pod stan stekl. Další plachtu můžete položit na zem pod přístřešek, abyste nechodili po mokré zemi.

Vnitřek stanu

I když jste stan postavili na plachtě, může se stát, že při dlouhotrvajícím silném dešti začne vlhkost zespodu prosakovat. Proto stan ještě vyložte hrubou plastovou fólií, která by měla být větší než je jeho průměr, aby okraje fólie směřovaly vzhůru. Pokud nemáte fólii, vystelte dno stanu alespoň igelitovými pytli.

Rozdělání ohně v dešti

Vždy si s sebou na kempování berte spolehlivý zapalovač, se kterým rozděláte oheň i v dešti. K rozdělání ohně vám může posloužit hořčíkový zapalovač, vodotěsné zápalky nebo vodotěsný zapalovač. Obyčejný zapalovač či zápalky navlhnou a v dešti vám jsou k ničemu.

Doporučené produkty

Tinder

Tinder neboli troud, je materiál, který se velmi snadno vznítí a rychle hoří. Naleznete ho pod borovicemi nebo jinými stromy, kde je vysoké lůžko jehličí. Pokud se dostanete do jeho spodní vrstvy, narazíte na suché jehličí, které můžete k rozdělání ohně použít. Suchá stébla vhodná k rozdělání ohně bývají také pod hustou trávou.

Tinder si můžete vyrobit i ze dřeva. - Najděte co nejsušší klacek nebo poleno. Oloupejte z něj kůru. Dřevo pod kůrou by mělo být suché. Nožem ze dřeva seškrábávejte tenké hoblinky, které následně použijte pro rozdělání ohně.

Nemusíte se však spoléhat na troud, který naleznete v přírodě. Svůj Tinder si již doma můžete přibalit do zavazadla nebo do krabičky poslední záchrany. Jedná se o několik minut hořící podpalovač pro rozdělání ohně i za nepříznivých podmínek.

Kindling

Kindling je drobné palivo, které se snadno vznítí a vydrží hořet déle než tinder. Většinou jsou to drobné větvičky a šišky. Nejsušší materiál pro podpal najdete pod stromy, keři a hustou trávou. Pokud je vše mokré, naskládejte větve a šišky k ohni, aby trochu proschly a lépe hořely.

Suché palivové dřevo dobře hoří a zajistí vám dlouhotrvající oheň.

Palivové dřevo

Palivové dřevo vám zajistí dlouhotrvající oheň. Dřevo na oheň používejte jen z padlých a mrtvých stromů, protože živé dřevo nehoří a také není nejvhodnější cestou, kácet při táboření živé zdravé stromy. Pokud má palivové dřevo mokrou kůru, oloupejte ji a dejte vysušit. Kvalitní kempinkovou sekerou dřevo rozštípněte, abyste se dostali k jeho suchému středu, který bude dobře hořet.

Abyste udrželi vybavení v suchu

Velmi důležité je dobré zabalení kempovacího vybavení do nepromokavých obalů. Ochraňte ho proto dvěma vrstvami – nepromokavým pytlem, který vložíte do batohu. Ideálně do vodotěsného batohu nebo do batohu, na který při dešti můžete natáhnout ochrannou plachtu.

Zůstat v suchu i bez přístřešku

Pokud vás déšť zastihne mimo přístřešek, je důležité mít správné vrchní vrstvy oděvu. Různý typ vybavení však vyžaduje extrémní zima a intenzivní déšť nebo letní teplý deštík. Vhodné je nepromokavé oblečení – kalhoty a bunda nebo pláštěnka do deště. Nejlepším řešením je bunda s prodyšnou nepromokavou membránou, jako je Gore-Tex nebo eVent.

Pokud chcete mít pro případ deště jen něco lehkého po ruce, je vhodný lehký oblek do deště nebo pončo. Jakmile se začne blížit déšť, ihned si tyto nepromokavé věci přes svůj oděv natáhněte.

Nepromokavá obuv

Především pokud plánujete vícedenní výlety, vyplatí se investovat do nepromokavých bot. V mokrých botách vám bude zima, budou se vám v nich pařit nohy, vznikat plísně a snáze prochladnete a onemocníte.

Jak usušit mokré věci

Pokud se nestihnete schovat pod pod plachtu a zmoknete, budete potřebovat usušit všechno, co půjde. Samozřejmě si mokré oblečení můžete v igelitovém pytli v batohu nést sebou, ale zavazadlo bude zbytečně těžké a navíc přijdete o možnost ho ještě použít.

Výstroj a oblečení můžete nechat schnout na šňůře natažené pod plachtou a v bezpečné vzdálenosti rozdělat oheň. Pokud je vaše oblečení vyrobené z rychleschnoucího materiálu a nemáte ho kde usušit, můžete si ho nechat i oblečené na sobě a vysušit tělesným teplem.

Zůstat v teple, i když je mokro

I když zmoknete, je důležité zůstat v teple a neprochladnout. Podchlazení v divočině může být až život ohrožující. Zabalte si vhodné oblečení pro typ cesty, na kterou se chystáte.

Bavlna

Bavlna není dobrou volbou. Jakmile zmokne, zůstane mokrá a těžká a bude vás držet v chladu. Pokud jste zmokli a máte na sobě bavlněné oblečení, rychle ho svlékněte, osušte se, zahřejte a oblečte do suchého oděvu.

Vlna

Vlna je pro kempování v nepříznivém počasí vhodná. Je voděodolná, výborně izoluje a dobře saje. To znamená, že pokud zmoknete, budete i nadále v teple, dokud vlna neproschne. Nevýhodou je, že je těžká a často na těle svědí.

Fleece

Fleecové oblečení je pro kempování v dešti dobré. Je lehké, hladké, pohodlné a dobře saje. Není však právě nejteplejší základní vrstvou, protože nedrží teplo, když je mokrý a vítr ho snadno profoukne.

Polypropylen

Polypropylenové oblečení je velmi dobré, když ho máte na sobě, pokud zmoknete. Polypropylen je lehký, tenký, pohodlný a výborně odvádí vlhkost, takže schne rychleji než bavlna, fleece i vlna.

Merino vlna

Merino vlna je ideálním řešením. Má schopnost odvádět vlhkost od vašeho těla směrem k vnější vrstvě oblečení. Při nošení oblečení z Merino vlny uschnete a budete se cítit v suchu, i když je oblečení mokré – Merino vlna dokáže pohltit až třetinu vlhkosti své váhy a přesto vás stále bude hřát. Je jemná, příjemná na nošení, neškrábe, neutralizuje tělesný pach, je prodyšná a odolná vůči nečistotám.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny