📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více
Vodotěsné vaky představují prostor pro věci, které musí za každou cenu zůstat suché. Využijeme je především na vodě nebo v její blízkosti. Jedině co musíme promyslet je materiál a především velikost tohoto vaku.

Znáte ten pocit, když si na sebe chceme vzít suché oblečení, jelikož jsme se zrovna převrhli na kánoi, ale nemůžeme? Může zato batoh, který se převrhl s námi. Bohužel nebyl vodotěsný a tak je i veškeré oblečení mokré a elektronika zničená. To by se nestalo, kdybychom byli patřičně vybaveni. Buď s sebou můžeme vézt speciální barel, kam si naše věci uzavřeme (výhodou je, že plave). Nebo něco menšího, co poslouží stejně.

Určitě víme, o co jde

Jak jsme jistě dobře poznali, mluvíme o vodotěsných vacích nebo pytlech. Názvů je více, ale všechny vyjadřují jedno a to samé. Jedná se o speciální vak, který díky svému materiálu nepropustí vodu. Materiál není však to jediné, co je důležité na takovémto vaku. Batohy, bundy, ale i ostatní vybavení často proteče spojem v podobě zipu, suchého zipu nebo švu. Jak je řešen vodotěsný vak? Zavírání je velmi jednoduché a přesto promyšlené. Představuje ho klasický tunelový otvor, který má na konci dva popruhy s rychlosponami. Po naložení věcí do vaku začneme přebytečný materiál rolovat směrem odshora. Po pár přehybech jednoduše spojíme popruhy s rychosponami, čímž vak zajistíme, aby se nerozmotal. Za vzniklé ucho můžeme vak i nosit, musíme si však dát pozor na kvalitu rychlospon a vzít v potaz váhu celého vaku. Některé vaky se nezapínají nahoře, ale jednotlivé konce se připnou na strany vaku, čímž ušetříme místo. Jak vše funguje víme, teď k materiálu.

Nepropustí ani kapku

Materiál je hlavním médiem nepromokavosti. V praxi se používá několik různých materiálů, které se liší svým názvem, ale jsou stejné svou podstatou. Zkrátka nesmějí vpustit ani kapku vody. Ne všechny vaky jsou opatřeny takovýmto materiálem. Některé mají například voděodolný nylon, který má sice dobrý vodní sloupec, ale není naprosto nepromokavý. Spíše odolává vlhkosti, nežli přímému náporu vody. Jak tedy poznáme vhodný materiál? Jednoduše si hlídejme přímé zmínění nepropustnosti v popisu produktu. Materiály prakticky fungují jako vrstvené tkaniny, které mají zatřené póry povrchovou úpravou nebo jsou sami o sobě nepropustné. Můžeme zmínit například Hypalon®, Taffeta Carbonite® a další. No ale co švy? Ano, to je velmi správně položená otázka. Při prošívání materiálů dochází k poškození struktury. Vzniklými dírkami by mohla voda protéct. Zároveň záleží i na drobných netěsnostech mezi přiloženými díly. Proto zapomeňme na obyčejné šité spoje. Musíme se zaměřit na ty lepené. Díky lepení jsou spoje perfektně hermeticky uzavřené. Zalití případných mezer lepidlem zamezuje vniknutí jakékoli kapaliny.

Vybíráme

Jak takové vaky vypadají už víme. Nutno dodat, že vaky ve většině případů nedisponují žádnými manipulačními prvky. Ano, máme poutka a úchyty, ale nic pro dlouhodobější přenášení (ramenní popruhy a tak dále). Vaky tedy neslouží k delšímu přenášení. Jedná se jen o transportní vak, který naložíme například na auto nebo do lodi s jistotou, že jeho obsah nezvlhne. Jejich velkým problémem je bohužel ten fakt, že většinou neplavou. Pokud bychom do nich umístili elektroniku nebo něco těžšího, může se stát, že během chvilky se vak potopí. To se dá řešit buď vzduchovými polštáři, nebo již zmíněným barelem, kam se samotný vak uschová. Vaky se vyrábějí v různých velikostech od jednoho litru až po opravdu velké vaky s objemem i 60 litrů a více. Nebereme vodní sporty na lehkou váhu a radši své věci chraňme.

Zobrazit filtr produktů
Magazín články
Carinthia: oblečení a vybavení do extrémních podmínek!
Doba čtení: 6 minut15. listopadu 2024
Carinthia: oblečení a vybavení do extrémních podmínek!
Rakouská značka Carinthia je globálním lídrem a trendsetterem na poli vojenského a outdoorového oblečení a vybavení, určeného do extrémních a arktických podmínek. Těžiště jejího úspěchu leží v neustálém posouvání se vpřed a využívání pokročilých materiálů a technologií, jako je třeba legendární zateplení G-LOFT® nebo revoluční technologie Loftshell®, která zajišťuje výjimečný komfort i při náročných aktivitách. Vyzkoušejte i vy vybavení, které vyvinuli profesionálové pro profesionály!
5 vrstev funkčního oblečení do extrémních podmínek. Víte, jak je nejlépe nakombinovat?
Doba čtení: 7 minut11. listopadu 2024
5 vrstev funkčního oblečení do extrémních podmínek. Víte, jak je nejlépe nakombinovat?
Ačkoliv vám na běžných túrách v přírodě za mírného počasí bude stačit jedna, dvě nebo tři vrstvy funkční skladby outdoorového oblečení, v extrémních podmínkách existuje až 5 speciálně definovaných vrstev, které se svými vlastnostmi vhodně doplňují. Správná kombinace funkčních vrstev pomáhá chránit vaše tělo před vnějšími vlivy tak, abyste se udrželi v teple a komfortu a mohli úspěšně dokončit vaši misi. Které vrstvy to jsou a jaká jsou jejich specifika?
7 věcí, které by při podzimní túře neměly chybět ve vašem batohu
Doba čtení: 6 minut5. listopadu 2024
7 věcí, které by při podzimní túře neměly chybět ve vašem batohu
Podzim a zima v žádném případě neznamená konec outdoorových dobrodružství. Jen je potřeba tomu trochu přizpůsobit vaše outdoorové vybavení. Přibalte si do batohu těchto 7 užitečných věcí, z nabídky Rigad díky kterým vás zhoršené podmínky nezaskočí, a směle vyrazte ven!
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Objem
l l
Nepromokavost / voděodolnost
mm mm
Materiál