Kapesní svítilny se vyznačují především svou velikostí. Ta je oproti ostatním svítilnám spíše menší. To by jim ovšem nemělo ubrat na výkonu, ani na době svícení.
Každý z nás má své EDC, tedy věci, které s sebou každý den nosíme. Vždy to je peněženka, telefon, doklady, často i nůž nebo jiná zbraň. Chceme-li aby naše EDC bylo co nejuniverzálnější, měla by se v něm nacházet i svítilna. Je pravda, že můžeme mít jednu na klíčích, ta ale nebude nikdy tak výkonná, jako správná kapesní svítilna. Jak si jí představit? Jedná se o klasickou válcovitou svítilnu s reflektorem vepředu a baterií uvnitř těla. Ale co má speciálního, že je právě kapesní? To si hned povíme.
Co nás hned napadne? Aby se vešla svítilna do kapsy, musí být adekvátně velká. Je pravda, že kapsy jsou různě hluboké a velké. Všeobecně platí velikost kapesních svítilen do patnácti centimetrů. Tento rozměr je už opravdu hraniční. Samozřejmě, že záleží i na velikosti našich kapes. V úzkých džínách bude patnácti centimetrová svítilna velmi nepohodlná a kleknout si, bude téměř nemožné. Proto volme svítilnu především podle toho, co každý den nosíme. U kapsáčů a taktických kalhot je možností uložení mnoho. Krom toho mají některé taktické kalhoty kapsičky určené přímo pro uložení podobného vybavení. Zde si můžeme dovolit větší svítilnu, naopak u džín bychom měli počítat spíše s velikostí do 10 centimetrů. Jedná se o subjektivní názor, každému může v kapse sedět svítilna jinak nebo mu zkrátka omezení pohybu nevadí. Prvním aspektem je tedy její velikost. K ní patří i tloušťka, která se spojuje s typem napájení.
U kapesních svítilen se můžeme setkat i s problémem jejich tloušťky. Někdo by si tloušťku takové svítilny mohl představit kolem centimetru. V tom případě by nejspíš byla napájená článkem typu AAA nebo u tlustší varianty AA. Tyto články jsou velmi časté u kapesních svítilen. A však problémem je jejích délka. Můžeme se setkat i s baterií typu CR123. Dala by se považovat za nejlepší možnost pro tento typ svítilen - je krátká, výkonná, ale bohužel i poměrně dost drahá. Je také o trochu tlustější, než klasické články, to však vyváží ostatními vlastnostmi. Největším faktorem, kolem kterého se točí i volba baterií, je požadovaná svítivost.
Při klasických situacích běžně stačí 30-50 lumenů. Posvítíme si na bližší vzdálenosti a nepotřebujeme ani tak velký napájecí zdroj. Mnoho z nás se ale nespokojí se standardem a chceme zkrátka trochu víc. S přibývajícími lumeny však stoupají i energetické nároky, čímž se zvyšuje počet baterií nebo se používají výkonnější. Chceme-li si koupit výkonnější svítilnu, vždy by měla mít režimy svícení, kterými si upravíme světelný tok tak, aby nám vyhovoval. Na příklad u 200 lumenové svítilny nebudeme vždy potřebovat celých 200 lumenů. Pro svícení na blízko využijeme jen 50 nebo 30. Proto jsou nastavitelné režimy velmi důležité – šetříme s nimi baterie. Pro nastavení těchto režimů slouží buď zapínací tlačítko, nebo extra tlačítko, čímž se dostáváme k jejich umístění. Je velmi vhodné, aby měla taková svítilna zapínání na zadní straně. Pro účely svícení, popřípadě nasvícení prostoru při používání zbraně.
Když se budeme držet zmíněných pojmů, nasměrujeme se na tu správnou svítilnu. Aspektů je samozřejmě více - například materiál. Mohli bychom si myslet, že z hlediska hmotnosti je důležité použít plast. Právě naopak, o trochu vyšší hmotnost, kterou má hliník, vyváží jeho tvrdost a odolnost. Proto volme hliníkové slitiny. Stejně tak je vhodné aby měla svítilna klip pro připnutí ke kapse. Díky němu ji stabilizujeme na místě a můžeme rychle vytáhnout. V neposlední řadě je to typ svícení. Věnujme se pouze supersvítivým LED diodám, které jsou výkonné, mají jasné světlo a velmi dlouho vydrží. I takové svítilny u nás v nabídce najdeme, stačí si jen vybrat.