Kempingové svítilny jsou koncipované tak, aby nám poskytovaly světlo i v podmínkách, které jsou těm domácím poněkud vzdáleny. Jejich výhodou je možnost umístění – můžeme je zavěsit, položit nebo připevnit. A světlo budou dodávat stále stejné.
Vybavení pro kempování zahrnuje širokou škálu produktů. Ruční svítilna, světlo v mobilu nebo čelovka jsou sice praktické, ale pojí se s nimi vždy určité omezení, díky kterému se jako univerzální světlo, které umístíte do určitého předem zvoleného místa, příliš nehodí.
Dobrým řešením je kempingová svítilna, která na rozdíl od ruční svítilny nezabírá místo v ruce a na rozdíl od čelovky svítí stabilně všemi směry. Dříve měly kempingové svítilny podobu petrolejových lamp, jenže ty byly poněkud nepraktické, a navíc mohly způsobit i požár. Dnes si můžete zavěsit ke stropu nebo položit na stůl svítilnu, která jako zdroj energie využívá baterii a jako zdroj světla žárovku – v dnešní době se jedná hlavně o LED technologii.
Samozřejmě můžete namítnout, že vám pro svícení ve stanu bude stačit čelovka. Ano, i čelovka je „handsfree“. Jenže když si sednete s přáteli či rodinou večer do kruhu, abyste si zahráli karty nebo povykládali strašidelné historky, zjistíte, že minimálně pro některé zúčastněné může být světlo čelovky nepříjemné, zvlášť pokud jim svítí přímo do očí. Oproti čelovkám mají ty kempingové trochu jiné využití – zatímco první zmíněné jsou spíše bodovými zdroji světla pro osobní využití, ty druhé slouží pro všeobecný osvit okolí.
Kempingové svítilny mají různorodý design, který ovlivňuje vkus výrobců a především zákazníků. V zásadě by se ale mělo vždy jednat o svítilnu konstrukčně navrženou tak, aby se dala položit doprostřed stolu a/nebo pověsit na hřebík. Měla by také svítit do všech stran nebo aspoň osvětlovat větší prostor.
K dispozici mohou být i další funkční prvky, jako jsou například solární panely pro dobíjení v průběhu dne nebo magnet na přichycení ke kovovým povrchům.
Co se týče zdrojů světla, máme k dispozici žárovky nebo soustavu LED diod. Žárovky jsou sice poněkud zastaralé, ale na druhou stranu je alespoň můžete měnit, což se o LED diodách říct nedá. LED diody ale nabízejí dlouhou životnost a jasné světlo. LED diody jsou umístěné na panelu, který umožňuje jejich namíření do různých směrů (tak aby nedocházelo k onomu nešťastnému bodovému svícení).
Zdroj světla je dále chráněn plastem nebo sklem, tak aby byla minimalizována pravděpodobnost jeho poškození. A pokud jde o zdroje energie, potom se setkáme s klasickými výměnnými bateriemi nebo nabíjecím akumulátorem. Dobíjecí verze je sice praktičtější, ale pokud se integrovaný akumulátor porouchá, zůstane nám doma místo lampy jen další zbytečné těžítko. Takže zde je výběr skutečně jen na vás.