Možnost dobíjet svítilnu přímo z elektrické sítě je vítána. Už konec zbytečným bateriím a jejich neustálému měnění. Na druhou stranu se může stát, že článek selže a co pak? Musíme si vše dobře rozmyslet.
Jedna z věcí, která nás na klasických svítilnách štve, je neustálé vybíjení a dokupování baterek. Člověk ji ani moc nepoužívá a stejně se postupně sama vybije. Pak ji chceme použít a máme smůlu. Tento fakt se dá dobře odbourat tak zvanými akumulátorovými nebo nabíjecími svítilnami. Jejich používání je pohodlnější a snadnější. Před nákupem bychom však měli vědět pár základních věcí, které jsou s nimi spojené.
Největším rozdílem oproti klasickým svítilnám je tedy použití buď integrovaného, nebo vyjímatelného akumulátoru, který je schopen dobíjení. Tento benefit jistě ocení každý z nás. Zmíněné dva základní typy však mají jeden hlavní rozdíl, který se promítá jak do ceny, tak do praktičnosti. Jedná se o možnost výměny akumulátoru. Pokud je integrovaný a nedá se měnit, nabíjí se samotná svítilna pomocí nabíjecího kabelu zapojeného do elektrické sítě. Stav nabití signalizují diody. Pokud se dá akumulátor vyjmout, nabíjí se buď samostatně v nabíječce, nebo uvnitř svítilny, jako kdyby byl integrovaný. Vyjímatelný článek má tu výhodu, že pokud přestane fungovat, můžeme objednat a dokoupit nový, který si sami vyměníme. Každý akumulátor má životnost a počet nabití, po které je schopen fungovat. Tato hranice se úměrně snižuje vzhledem ke stáří a počtu nabití. Hodí se tento typ nabíjení pro všechny svítilny?
Nabíjecí akumulátory nebo celkově nabíjecí svítilny mají své přesné zaměření. Všimněme si, že kvalitní svítilny od předních firem typu Fénix, Surefire a podobné, nenabízejí nabíjecí svítilny. Jedná se právě o poruchovost a celkovou složitost konstrukce. Je mnohem jednodušší měnit baterie, než se obávat, že nám odejde integrovaný akumulátor. Existuje však jedna rodina svítilen, kde je tento styl nutný. Jedná se o velké ruční svítilny. Určitě víme, jak vypadají - jsou velké, relativně těžké, ale nabízejí perfektní světelný kužel a vysokou svítivost. Náročnost těchto svítilen na přísun energie a požadavek dlouhé výdrže vyžaduje použití integrovaného akumulátoru. Kdybychom je chtěli zásobit klasickými bateriemi, nemuseli bychom se doplatit. V tomto případě jen připojíme kabel a svítilnu nabijeme. Nechceme tím říci, že jsou klasické svítilny v nabíjecí verzi špatné. Musíme bohužel počítat s možností, že se něco pokazí a my budeme řešit reklamaci. Integrovaný článek je jen dalším prvkem, který se může pokazit.
Celkový koncept se hodí především pro hasiče nebo podobné složky, které budou mít svítilnu umístěnou na nabíječce a vytáhnou ji z ní v případě potřeby. V tomto ohledu bude vždy nabitá a připravená k použití. Samozřejmě, že si ji můžeme zakoupit i my. Budeme spokojeni a konečně se rozloučíme s otročinou jménem baterie. Z hlediska konstrukce je to podobné jako všude jinde. Máme jisté ovládací prvky, kterými zapínáme a vypínáme svítilnu. Pamatujme, že nabíjecí přípojka musí být dobře chráněna, aby se do jí nedostala vlhkost, ani nečistoty. Akumulátorové svítilny, které jsme popsali, jsou většinou polymerové konstrukce (mohou být i z hliníku). Nemusíme se bát, vydrží toho dost i tak. Záleží na druhu polymeru a jeho vlastnostech. Díky vhodnému použití bude svítilna relativně lehká i navzdory svým velkým rozměrům. Co se týká typu svítidla, setkáváme se s halogeny i Led diodami. Supersvítivé Led jsou lepší, ale také dražší volbou.