Nízké teploty v zimě, sníh, déšť a další nástrahy jasně udávají, jak by měla zimní bunda vypadat a co by měla být schopna nám nabídnout. Přes to je lepší vědět pár věcí, které nám ve výběru pomohou.
Zima je velmi nelítostná a nekompromisní. Dala by se bez problému označit za nejzrádnější a nejnebezpečnější období v roce. Kruté mrazy, rychlé změny teplot, náledí, sněhové bouře a tak dále. Proti tomu se zkrátka musíme chránit. Jednou částí zimní ochrany je i zimní bunda. Můžeme mít módní kousek, který se moc neslučuje s funkčností nebo funkční kousek, který je i pěkný a dobře se nám nosí. Tak jakou si vybereme?
Zimních bund je bohužel velmi mnoho. Existuje nespočet typů od různých výrobců, kteří se snaží předhánět se před sebou. I tak se pokusíme trochu se tímto problémem probrat, abychom měli na konci příjemný pocit z přívalu užitečných informací. Prakticky se dají bundy rozdělit podle doby, kdy byly navržené. Žádný strach, kožešiny na nás navlékat nebudeme, spíše jsme měli na mysli starší typy, které se používají do dnes.
Mezi starší typy bund patří například bundy typu N2B nebo N3B. Jedná se jak o letecké bundy, tak o bundy navržené pro osídlení vojenských posádek například na Aljašce nebo zkrátka v zimních obdobích a lokacích. Ptáme se, co mají společného letecké bundy se zimou? Inu, v padesátých letech létaly bombardéry už pěkně vysoko kde je pořádná zima. Palubní topení buď neměly nebo nestačilo. Proto museli mít piloti dobré bundy, které budou hřát a zároveň rychle uschnout. Bohužel střihy těchto bund nejsou až tak moderní a často postrádají například vysoký límec, kapuci nebo rozumnou délku, která by se slučovala s volným pohybem. To nás přivádí k moderním bundám.
Moderní technologie a materiály jsou zodpovědní za dnešní vzhled a funkčnost zimních bund. Stále požadujeme to samé – ochranu před vlhkem, prodyšnost, izolaci od povětrnostních podmínek a především teplo. Přesně to nám jsou schopny dnešní bundy poskytnout. Musíme si však pohlídat, aby skutečně splňovaly vše, co my požadujeme. Zjistíme to jednoduše. Už při prvním pohledu na bundu a přečtení si pár řádků z popisu zjistíme, jestli se koukáme na tu správnou. Například taková délka. U zimních bund nevyhledáváme ani krátké, ani dlouhé bundy. Délka by měla být dostatečná (v zadní části pod zadek), aby nám netáhlo na záda. Na druhou stranu pro nás nebude adekvátní ani kabát, který omezuje volnost pohybu. Materiály musejí být nepromokavé, spojovací materiály kvalitní (například YKK zipy a tak dále). Mluvíme-li o zipech, je velmi potřebné, aby byly chráněny légou nebo klopou, které zamezí profouknutí a protečení spoje. Sníh je velmi zrádný, zapadne do míst, kde nebude vidět, vlivem teploty rozteče a zip prosákne. Další nezbytnou věcí je kapuce. Spolu s vysokým límečkem se dokážeme dostatečně zabalit, abychom neztráceli drahocenné teplo.
Podobně jako u ostatních bund je i zde výhodná přítomnost větracích průduchů v podpaží. Stejně tak bychom měli dbát na stahovací konce rukávů, díky kterým lépe utěsníme bundu s rukavicemi. Nedílnou součástí zimní bundy jsou samozřejmě kapsy. Velmi vhodné je zavírání na zip. Materiálů je dnes opravdu nepřeberné množství. Některé bundy jsou vystlané peřím, jiné syntetickými porézními materiály, další mají stříbrnou vrstvu kvůli odrážení tepla a zabránění v jeho ztrátách. Tak jako tak musí bunda sedět. Dostatečně dlouhé rukávy jsou tak důležité, jako samotná délka bundy, její materiál nebo přítomnost kapuci.