Jestliže venku fouká, potom bychom se při výběru vhodného oblečení neměli orientovat jen podle aktuální teploty na teploměru. Vítr je totiž zrádný a pocitovou teplotu dokáže snížit oproti teploměru i řádově o stupně. A proto jsou tu anoraky a větrovky.
Především podzim a jaro jsou ročními obdobími, v nichž bychom přípravu na pobyt v přírodě neměli podceňovat. Bez ohledu na to, jestli se sem chystáme jen na dvouhodinovou procházku nebo pětidenní trek. Pobyt na čerstvém vzduchu vám totiž rázem může znepříjemnit vítr, který snižuje pocitovou teplotu – a pokud jste nedostatečně oblečení, dokáže vám snížit i teplotu tělesnou, což může být v některých případech nebezpečné a může to vést k hypotermii, tedy podchlazení.
Proto je vhodné mít na sobě (nebo aspoň u sebe) minimálně jednu větruodolnou vrstvu oblečení, kterou negativní účinky větru zredukujete na minimum. A zde se ukazuje první výhoda větrovek či anoraků, které jsou velice lehké, a tak si je snadno sbalíte do batohu, případně v některých případech do větší kapsy u kalhot.
Další výhodou větrovek a anoraků je, že v kvalitním kousku z této kategorie se nikdy nijak výrazně nezpotíte, protože odvod nadměrného tepla je obvykle zajištěn systémem postupného odvětrávání (ventilace). Většina větrovek je dnes navíc částečně nebo úplně voděodolných (dle vodního sloupce zvládnou tyhle bundy buďto mírný nebo i silnější déšť), ale hlavně – jsou odolné vůči větru a velice účinně chrání svého nositele proti prochladnutí.
Většina z nich však přirozeně nemá silnou vrstvu izolace – větrovky tak zpravidla nejsou určeny na zimu, kdy se teploty pohybují pod bodem mrazu. Právě v přechodných ročních obdobích jsou ovšem nedocenitelným společníkem.
Bunda se zvýšenou odolností vůči větru může být vyrobena z různých materiálů, ovšem osvědčily se především ty syntetické. Může se jednat například o nylon nebo polyester. A dále tu máme skupinu materiálů pod jednotným názvem „softshell“. Tyto materiály jsou všeobecně dosti lehké a současně mají skvělý poměr ceny a funkčnosti – pokud stále hovoříme o odolnosti vůči působení vody zvenčí a současně o prodyšnosti.
V kategorii softshellových materiálů si můžeme vybrat materiály tkané a membránové. Ty membránové sice bývají všeobecně kvalitnější, ale na druhou stranu bývají i těžší a méně pružné. Chystáte-li se tedy anorak či větrovku využívat především pro jednodenní jarní nebo podzimní výšlapy do přírody, bude vám bohatě stačit tkaná varianta.
Jak jsme již uvedli, zachovávají si softshellové větrovky si navíc stále nízkou hmotnost a kromě toho jsou i vysoce kompaktní. Můžete si tak jednu bez problémů sbalit do batohu, kde vám zabere opravdu jen minimum místa. Některé větrovky jsou navíc tak kompaktní, že je bez problémů sbalíte „do sebe samých“, třeba do kapuce.