Treková neboli turistická obuv je taková obuv, která je přizpůsobena použití při chůzi a turistice. A to i té náročnější, horské. Případně i túrám a výšlapům čítajícím desítky kilometrů denně. A výběr je skutečně bohatý.
Výběr obuvi není radno podceňovat. A to zejména při turistice, která znamená zvýšenou zátěž na botu i chodidlo nejen vzhledem k počtu nachozených kroků, ale také vzhledem k náročnému terénu, ve kterém se při túrách a výšlapech běžně pohybujeme. Trekové či turistické boty by toho zkrátka měly hodně vydržet – samozřejmě za předpokladu, že se o ně budeme odpovídajícím způsobem starat, ale to už je jiná kapitola.
Ještě vyšší péči než obuvi samotné bychom měli věnovat chodidlům. Ostatně péče o chodidla je základ už kvůli tomu, že naše chodidla jsou základem našeho těla. Vždyť právě nohy na sobě nesou celou zátěž a při chůzi je namáháme nejvíce, zejména při té extrémní a dlouhé.
Výběr vhodné obuvi je tak zásadní nejen pro náš aktuální komfort v průběhu pohybu, ale i pro naše zdraví v dlouhodobějším měřítku. Ty správné boty jsou tudíž prevencí problémů s kyčlemi, koleny i samotným chodidlem, ale dokonce i s páteří.
Trekovou obuv můžeme vybírat podle různých měřítek a kritérií. Například podle materiálu. Moderní turistické či outdoorové boty jsou ovšem klasicky vyráběny ze směsi materiálů, z nichž některé mohou být licencované, jiné patentované a jiné naopak běžně dostupné. V této poslední kategorii hovoříme o kůži, ke které mnozí výrobci prozatím nenašli alternativu. Tento materiál patří k těm nejodolnějším. Alespoň do té doby, dokud se o něj pravidelně staráme čištěním a voskováním.
Potom tu máme materiály textilní, ale to stále hovoříme jen o svršku. Ale ještě tu máme mezipodešev, která je dnes povětšinou tvořena membránovými materiály typu Gore-Tex® a analogických. A pak je tu ještě další důležitá součást, a sice podrážka, kterou si výrobci většinou licencují od osvědčených velikánů typu italské značky Vibram®. Takové podrážky poskytují nositeli jistý došlap a slušné odpružení, které snižuje namáhání nohy. Zkrátka toho ujdete více.
K dalším faktorům výběru patří třeba výška boty. V našem sortimentu najdete obuv nízkou, střední i vysokou. Vysoká obuv samozřejmě zajišťuje tu nejvyšší stabilitu chodidla, bohužel je současně nejtěžší a tak se hodí spíše pro náročnější túry. Nižší typy obuvi využijete při kratších až středně dlouhých procházkách, případně na pohodových několikadenních výletech, kdy denně neplánujete nachodit v průměru více než 10, 15 kilometrů.
Samozřejmě je důležité, aby vám boty i přesně seděly, a to i s ponožkami, které pak v kombinaci s botami budete využívat přímo v terénu. Pokud budou trochu větší, můžete si pomoci vhodnou vložkou, ale menší boty už příliš nezachráníte. A pokud vás na vaší první trase zastihnou puchýře, nemusí to znamenat, že jsou boty nekvalitní nebo pro vaše chodidla nevhodné. I u kvalitní obuvi totiž chvíli trvá, než se s ní sžijete.