Norská společnost Tova by nikdy nevznikla, kdyby se její skandinávští zakladatelé nepřestěhovali do Mongolska. Podnik s více než 20letou tradicí se snaží o etickou výrobu produktů z vlny, které se postupně staly pojmem.
Firmu Tova založila v roce 2002 rodina Eide – patří do ní Ingar, Margunn a jejich tři děti. Než v tom roce odjeli do Mongolska, měli děti dvě, v Mongolsku pak přibyl další potomek. Daleko v Asii byli Eideovi zapojeni do projektu organizace Norad, která zde organizovala školení zaměřené na plstění vlněných produktů.
Tehdy došlo k navázání spolupráce mezi norskými a mongolskými designéry a výsledkem byly jemné vlněné výrobky vysoké kvality. Výroba dodnes probíhá v Mongolsku, norská společnost pak celý projekt zaštiťuje svým jménem a marketingem. A to od roku 2006, kdy Tova oficiálně vznikla pod tímto jménem. Tedy v době, kdy se rodina Eide vrátila domů do Norska.
Etická výroba pantoflí a dalších produktů z vlny dnes živí přibližně stovku mongolských rodin. Norští zakladatelé se ve spolupráci s rozvojovou bankou Inovasjon Norge snaží o rozvoj podnikání v regionu a o to, aby se příjemci zisků z výroby do co nejvyšší míry stali zaměstnanci. Podmínkou je také to, aby byla výroba v Mongolsku založena na tamních surovinách a aby zde probíhal rozvoj lidí tím, že jim Tova nabídne slušné pracovní podmínky i plat a možnosti rozvoje.
Etický obchod je všeobecně o dosažení slušných pracovních a ekologických podmínek v místech, kde se vyrábí zboží, jež je pak prodáváno (a konzumováno) převážně na Západě. Nestačí ovšem, aby měli etické myšlení pouze výrobci, ale i jejich spotřebitelé, tedy koncoví zákazníci.
Postup plstění vlny (norsky toving, odtud tedy Tova) má v Mongolsku dlouhou tradici. Právě díky svým mongolským zaměstnancům může Tova vytvářet vysoce kvalitní plstěné produkty, které stavějí na norském designu a tradici skandinávské vlny. Tova, to jsou hlavně kvalitní pantofle, které jsou už teď proslulé podobně jako samotná tradice mongolského plstění vlny.
Výroba společnosti Tova probíhá ve městě Darhan v severním Mongolsku, kousek od hranice se Sibiří. V této oblasti je nejen vysoká nezaměstnanost, ale i tvrdé podmínky pro život všeobecně. Platy zaměstnanců společnosti Tova se průběžně upravují v závislosti na inflaci, která je v Mongolsku bohužel dost vysoká. Majitelé firmy se snaží o to, aby její pracovníci dobře vyžili i z peněz vydělaných za běžnou pracovní dobu.
V Mongolsku žije více ovcí než lidí. Existuje tu i plemeno merino, které dává tu nejjemnější vlnu s unikátními vlastnostmi pro výrobu oblečení. Jenže donedávna tu toto plemeno vymíralo, což se díky norské pomoci podařilo zvrátit. Právě merino vlnu z tohoto plemene využívá Tova při výrobě svých produktů.
Výrobce se snaží o udržitelnou produkci, což zajišťuje i přímou komunikací s pastevci. Díky tomu je logistika stříhání a přepravy vlny zvládnutá mnohem lépe než dříve a hromady vlny tak už bez užitku nehnijí na hromadách, jako tomu bylo dřív. Merino vlna je teď v Mongolsku vyhledávaným meziproduktem a tím i cenným zdrojem příjmů pro pastevce a chovatele ovcí.
Kožené podrážky pantoflí Tova se pak vyrábějí z pravé kůže dobytka, kterou lidé z norské společnosti pečlivě sami vybírají. Jemnou merino vlnu pak svýma rukama zpracovávají zruční mongolští zaměstnanci, kteří navazují na zmíněnou dlouhodobou tradici.