📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Co se týče pojmu Puškohled, tak to je v oblasti jakékoliv zbraňové techniky externí optické zařízení, jenž se dá ke zbrani upevnit a pak používat namísto tradičních mířidel. Puškohled usnadňuje radikálně míření na dálku.

Co se týče pojmu „Puškohled“, tak to je v oblasti jakékoliv zbraňové techniky externí optické zařízení, jenž se dá ke zbrani upevnit a pak používat namísto tradičních mechanických mířidel. Důvod existence puškohledu je prostý – usnadňuje totiž radikálně zaměření na delší vzdálenosti.

Z čeho puškohled vznikl a kde se používá?

I odpověď na tuto otázku je stručná – puškohled je ve své nejhlubší podstatě vlastně běžný dalekohled (monokulár) vybavený nějakou formou dálkoměrné osnovy.

Puškohledy se dnes využívají nejčastěji u lidí typu lovci (u nich celkem logicky mají stálé místo na puškách z nichž některé ani nemají mechanická mířidla – třeba japonská opakovací kulovnice Howa) a odstřelovači.

Jak se puškohled upevňuje na zbraň?

Co se týče připevňování puškohledu k té či oné zbrani, tak je k tomu potřeba jedna podstatná drobnost: montáž a držák (resp. více držáků) s příslušnou objímkou. Jistě není třeba nějak sáhodlouze vysvětlovat, že to musí být velmi pevná montáž počítající se specifickým rázem dané zbraně. Většina optik pro kulovnice a větší samonabíjecí útočné zbraně vojenského typu se totiž staví tak, že očekává zpětný ráz dozadu a to formy masivní, u vzduchovek a speciálně těch pružinových je tomu ale jednoznačně spíše naopak, proto sem nemá cenu dávat drahou optiku ze staré kulovnice, zničíte si ji. Montáž puškohledu obvykle využívá určité sady šroubků a když ji úspěšně připevníte, dočkáte se  montáže na zbrani, u nás se dnes zdaleka nejčastěji setkáte s puškohledy u nichž má jejich šířka rybiny 11-22 mm.

Dnes je velmi populární i montáž typu Weaver a to z prostého důvodu bytí moderního vojenského standardu u NATO, takže není divu, že se těchto redukcí a montáží objevuje na trhu stále více.

Jaké typy záměrných křížů jsou dnes na trhu?

Tradičním typem je verze s prostým malým nitkovým zaměřovačem bez ničeho dalšího. Existuje ale také verze u které jsou okraje zvýrazněny, popřípadě v německé verzi je i zaměřovací trojúhelník na středu + k němu chybí linka shora.

Jsou dnes populární i modely se zvýrazněnou tečkou laserem či LED. Vynikající a osvědčená volba jsou i Mil-Dot, protože jsou univerzální. Na brokovnicích se ale celkem pochopitelně stal populární malý kroužek zvýrazňující místo, kam poletí shluk broků.

I verze s dálkoměrnou osnovou se vyskytuje na trhu v několika verzích: jednak je to známá osnova typu SVD (vlevo má klesající křivku pro odměření vzdálenosti postavy po sto metrech). Ale existují i záměrné osnovy typu Old Rangefinder a Modern Rangefinder.

Jak si vybrat u puškohledu velikost a přiblížení?

Pro výběr puškohledu platí, dá se říci, dost podobné věci jako pro výběr obecně libovolného dalekohledu. I zde hraje prim jeho zvětšení a průměr. Udává se i zde zcela stejně jako u dalekohledů, takže třeba 10x50 vám prozradí, že jde o desetinásobné zvětšení a optika má průměr padesát milimetrů.

Čím větší je objektiv, tím lépe, protože tím více posbírá i světla a tím širší a lepší má výstupní pupilu. Pak se tedy zdá jako jasnější. U fixní optiky je třeba volit uvážlivě proto.

Dalekohledy / optiky typu „puškohled“ se ale dají vybrat i ve verzi s fixním přiblížením nebo dynamickým přiblížením. Jeho případné přiblížení se pak dá dynamicky upravit podle toho, jaké potřebujete (3-9x40 třeba). Samozřejmě, fixní optiky jsou obvykle kvalitnější z důvodu prosté absence mechanických členů, co se mohou u nastavitelné poškodit.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Zvětšení (rozsah)
x x
Hmotnost
kg kg
Materiál
Průměr objektivu
mm mm
Průměr tubusu
mm mm
Fokální rovina
Zero Stop
Přísvit
Taktické komínky