V předchozím díle seriálu o válce ve Vietnamu jsem se věnoval americké straně. Již jsme si prozradili, co vlastně za počátkem války ve Vietnamu stálo, jak to bylo s účastí Ameriky, ale také jaké se používaly zbraně na straně ofenzivy masově podporované USA. To samé bych rád udělal i u útočící strany, strany agresora, Severního Vietnamu a Vietcongu. Podíváme se na pěchotní zbraně, techniku, ale také uniformy.
Důležité je si uvědomit, že Severní Vietnam neměl stejně jako Jižní větší produkci na výrobu zbraní nebo techniky. Obě strany se tak spoléhaly na podporu svých spojenců. Zatímco Jižní Vietnam podporovala nejvíce Amerika spolu s Austrálií a Francií, Severní Vietnam byl v rukou Číny a SSSR. Podobně jako u Jižního Vietnamu, jsou tato spojenectví pochopitelná. Zatímco Amerika bojovala proti komunismu, SSSR a Čína se snažili o jeho rozšíření. Ho Či Min mě tak obrovskou podporu, navíc bojoval na své půdě, ale to rozebereme v poslední části tohoto seriálu.
Pokud se chceme podívat na výstroj ofenzivních sil, musíme si je rozdělit na dvě základní skupiny. První je klasická armáda Severního Vietnamu složená z aktivních vojáků, kteří si často pamatují ještě francouzské cizinecké legie. Této armádě se říká NVA (North Vietnamese Army). Druhý tábor představují síly spíše partyzánského charakteru, které působily pouze na území Jižního Vietnamu. Jednalo se o ozbrojené složky komunistické strany snažící se o převrat, známe jako Viet Cong (Vietcong). Tato strana šířila v Jižním Vietnamu komunismus a převracela obyvatelstvo na svou stranu. Jejich výstroj ani uniforma neodpovídaly klasickým standardům. Každý kus vybavení totiž musel putovat po Ho Či Minově stezce. Pojďme se na to podívat. Nejdříve si probereme výstroj, ta se lišila. Poté se vrhneme na výzbroj, která byla prakticky stejná jak na severu, tak i v rukách vojáka Vietcongu.
Začněme s klasickou NVA, která měla řád a dbala na vizuál. Vojáci severovietnamské armády tak měli přesně popsanou uniformu se vším, co k ní patří.
Uniformy NVA byly z počátku války v barvě khaki, některé zdroje uvádí, že se používala i hnědá barva. Proč hnědá? Vietnam je země pralesů a bažinatých porostů, které mají právě hnědou barvu. Jako maskování to bylo tedy ideální. Uniforma byla jednodušší nežli u Američanů. Blůza se zapínala na knoflíky, měla dvě náprsní vnější kapsy. Blůzu doplňovaly kalhoty klasického střihu bez všelijakých vymožeností. Přes blůzu se nosil zelený vojenský opasek, na který se upevňovalo vybavení. Na zadní části opasku se nosila brašna ve stylu malé polní. K uniformě se nosily boty z kombinovaných materiálů. Spodní část bývala gumová, nebo kožená. Na ni navazovala látková část, která zaručovala prodyšnost a rychlé schnutí obuvi. NVA nosily klasickou balistickou helmu. Používaly se i bandalíry na střelivo a granáty.
V řadách Vietcongu to bylo o poznání jednodušší. Zde se nenosily žádné uniformy, ani pořádné boty. Proč? Vietcong nebojoval podle klasických pravidel. Podporoval partyzánskou válku a podle toho také volil své oblečení. Velice rychle přišli na to, že je mnohem lepší být oblečený jako farmář, vypálit pár ran, zasáhnout cíl, zahodit pušku a schovat se ve vesnici. Jelikož vesnice s Vietcongem většinou sympatizovaly, už střelce nikdo nenašel. Stejnokroj tak představovalo černé pyžamo s rýžovým kloboukem na hlavě. Pyžamo poskytovalo velkou výhodu při boji v jeskyních, tunelech, ale také v noci. Pokud byla jednotka více vojenského charakteru, měl voják šálu kolem krku a bandalír na střelivo, granáty a další potřebné vybavení. Největší zajímavostí jsou boty. Kdo by čekal pořádné kanady, plete se. Vietcong byl opravdu velmi vychytralý. Jako boty používal sandále z rozřezaných pneumatik. Stopování tak bylo velmi obtížné.
Jednotky NAVY SEALS se oblékaly stejně jako nepřítel, používaly stejnou výzbroj i sandále. Tím působili Vietcongu nečekané problémy.
Co myslíte, jaké zbraně nejčastěji používala NVA a Vietcong? Stačí se podívat na jejich spojence SSSR a Čínu. Podle toho můžeme velice rychle pochopit, jaké zbraně se užívaly. Nebylo to však jen o zbraních z komunistického bloku. Především v počátku války se zejména u Vietcongu objevují zbraně domácí výroby a z černého trhu. Ten představovaly zbraně zabavené nebo získané v poválečných obdobích. Z různých směrů se tak k ofenzivním jednotkám dostávaly zbraně z celého světa. Nebylo výjimkou, že voják Vietcongu měl například Thompsona, nebo kulomet Browning. Stejně tak MP-40, japonskou Arisaku nebo STG-44. V roce 1967 bylo z Ruského bloku získáno velké množství AK-47, RPK a SKS a dalších zbraní včetně střeliva 7,62 mm. Vzhledem k nekorespondujícímu střelivu s ostatními zbraněmi tak ofenzivní jednotky jednomyslně přechází na ruské zbraně a deriváty z Číny.
Než se dostaneme ke konkrétním zbraním… víte, že jsme dodávali zbraně NVA a Vietcongu? Škorpion, vz-58, ale i lehké a těžké kulomety se objevují v rukou nepřítele. Dokonce v americkém filmu Platoon se nachází ukryté československé samopaly. Na záznamech od CIA stojí přímo typy zbraní s výrobou u nás.
Nůž je nejlepším přítele člověka. Navzdory tomu, že nejznámější nůž války ve Vietnamu je bez pochyby Ka-Bar, i druhá strana má své ikonické zástupce chladných zbraní. Používaly se sice i vidle nebo po domácku vyrobené nože. Já mám na mysli něco docela jiného.
Na rozdíl od chladných zbraní u pistolí a revolverů nacházíme vetší výběr. Podobně jako u ostatních typů zbraní, i pistole byly původně doslova sesbírány z různých období a konců světa. Až později se s podporou SSSR a Číny, sjednocují na známé typy.
Tato sekce patří především zbraním od SSSR, Číny a zemí Varšavské smlouvy. Nejvíce se používaly AK-47, nebo její deriváty Type 56 od Čínských komunistů. Mohli se také vidět vz-58 z tehdejšího Československa, nebo M16A1 získaná během bojů a z černého trhu. Ta se ovšem používala velice ojediněle.
Přesné, ale také odstřelovací pušky měly své místo jak v NVA, tak v řadách Vietcongu. Skvěle se hodily pro partyzánský styl boje, kdy se spoléhalo na moment překvapení a částečnou nepřipravenost. Kromě ruských pušek se zde objevují i naše československé nebo americké získané od padlých vojáků či na černém trhu.
Podporu vojákům poskytovaly těžké i lehké kulomety. V tomto případě se používaly spíše ty lehké, které mohly být ovládané jedním operátorem. Stacionární kulomety se užívaly na straně ofenzivních jednotek zřídka. Kromě zmíněných níže se více či méně často užívaly i československé kulomety, americký BAR nebo ukořistěné M60.
Tento typ výzbroje byl velmi oblíbený především u Vietcongu. Jejich nástražné miny, bambusové bomby a jiná nástražná zařízení strašila každého vojáka. Více si o nich povíme v poslední části seriálu. Celkem využívali více než 10 druhů granátů především ruské výroby, ale také spoustu typů japonských granátů zabavených Rusy.
Podobně jako americké jednotky, i tyto využívaly vzdálenou podporu především minometů, ale i dělostřelectva. Asi nikoho nepřekvapí, že většina děl pocházela z továren SSSR. Kromě těch klasických mezi nimi byly k nalezení i rarity typu 130 mm M-46 nebo 152 mm M1937.
Vojenské jednotky NVA měly k dispozici poměrně široké spektrum vojenské techniky. Více než by se na první pohled mohlo zdát. Nedisponovaly sice bojovými vrtulníky, ale měly ve své výzbroji například československé cvičné letouny, ruské stíhačky, tanky i obrněné transportéry.
Jak jsem se zmínil o pár řádků výše, Československo, jakožto součást Varšavské smlouvy, poskytovalo NVA cvičné letouny Aero L-29 Delfín. Kromě nich však využívali mnohem více typů.
Zatímco USA mělo ve výzbroji hned několik typů vrtulníků včetně bojové Cobry, druhá strana takové možnosti neměla. Vietcong je především nepotřeboval a NVA se bez nich obešla. Můžeme si zmínit například vrtulník Mi-8, světe div se – ruské výroby. Čistě přepravní vrtulník slouží od roku 1961 dodnes.
Stejně tak jako nedocházelo k mnoha leteckým soubojům, nedocházelo ani ke střetům techniky. Navzdory tomu byla NVA vybavena opět především ze strany SSSR.
Není žádným překvapením, že nejfrekventovanější technikou byla kolová vozidla, která dopravovala vojáky z bodu A do bodu B, ale také převážela důležité zásoby a částečně využívala Ho Či Minovu stezku.
Doufám, že mě tu nikdo nezačne kamenovat za to, že jsem zapomněl na jeho oblíbený revolver nebo protiletadlové čtyřče. Nezapomněl. Snažil jsem se vytáhnout ty podstatné zbraně. Pokud bychom to chtěli udělat jinak, seděli bychom u tohoto článku pěkně dlouho.
Po tom, co jsme si prošli postupně možnosti NVA, Vitcongu a jednotek US, se můžeme přesunout k poslední části našeho seriálu, kde si vše shrneme a projdeme si celou válku. Nutno poznamenat, že vojáci ofenzivních jednotek byli sice hůře vyzbrojeni, ale ve výsledku vyhráli. Jak je to možné? To si povíme příště.