Pytle na písek. Věcička, jenž je zcela nepostradatelná pro vyřešení jakékoliv stoupající vody, ať již jde o místní řeku nebo snad skoro biblickou zátopu, jenž ničí celé město a proměňuje ho v pustinu.
Pytle s pískem se těžce plní a trvá nějaký čas dostat je na místo, kde budou nejužitečnější. Je zde ale jen málo věcí, které zvládnou něco podobného jako ony při ochraně pozemků před vodou.
Každý zná minimálně právě tady to jejich unikátní využití, jelikož jsou běžně vidět i po tropických bouřích, hurikánech a hlídek u stoupající vody. Dobří preppeři a survivalisté ale vědí, že jsou užitečné ještě na mnohem více. V tomto článku se právě toto téma pokusíme rozvinout a položíme si otázku, jak byste mohli použít tu krabici plnou pytlů, co máte někdo odloženou na horší dny?
Pytle na písek se snadno skladují, jsou levné a mohou vám přitom pomoci zlepšit vaši situaci v celé řadě cest, ať se již evakuujete směrem dovnitř (bug in) nebo ven (bug out). Jak se brzy přesvědčíte, jsou užitečné od konstrukce až po fortifikace. Je to ideální rozšíření vaší ochrany a námahy i bez techniky a je vám schopen asistovat před, během i po nějaké katastrofě více jak ochotně.
Typický dnešní pytel na písek se vyrábí z polypropylenu, ale dá se i dnes stále narazit na typy z plachtoviny a přírodních vláken.
Levnější syntetické mají tu výhodu, že jsou neuvěřitelně lehké a levné. Také se lépe poskládají do kontejneru, v němž je skladujete. Mezi jejich nevýhody zase patří větší náchylnost na UV světlo a fyzické poškození i otěry.
Pytle na písek z plátna jsou dražší a těžší ve srovnání s jejich moderními bratranci, navíc jsou i masivnější, když je dáte na sebe. Odolávají ale UV světlu výborně, i tak ale, mohou shnít a dostane se skrze ně voda (a tak shnít něco uvnitř). Oba dva typy jsou ale stejně praktické, když respektujete jejich slabiny.
Naplnění pytlů je nejlepší nechat na specializované těžké technice, jenž do nich může nabrat ideální jemný písek nebo hlínu a naplnit je masově.
Jelikož jsme ale stránky věnující se survivalu, tak tento typ zařízení po nějaké katastrofě nebude moc dlouho k dispozici (než dojde nafta). O dokonalém čistém písku ani nemluvě. Nedá se proto nic dělat a ke slovu se dostane stará dobrá síla svalů. Tu ale musíte ideálně podpořit příslušnými nástroji a pomocníky.
Když si pro účel plnění pytlů vyrobíte nějako pomocnou sadu/stavbu, co to usnadňuje, tím lépe, ale není třeba to moc řešit, nakonec lidstvu stačil jen krumpáč nebo lopata již století. Jedině snad neuškodí dát si na plněné pytle nějaké trychtýřové násady, ať se nenamáháte zbytečně a celý proces urychlí. Když nemáte nic kloudného, tak se dá použít dopravní kužel nebo starý plastový koš na odpadky beze dna.
Cokoliv se rozhodnete pro plnění pytlů používat, tak tomu nezapomeňte ustřihnout spodní část a zajistit, ať vám to opravdu práci ušetří a nezdvojnásobí. I výlevka by měla být nějak upevněna.
Ještě před tím, nežli se vrhneme na náš seznam, tak je potřeba ještě pamatovat na dvě věci, jaké je zkrátka třeba mít na paměti, když s nimi pracujete. Předně, budete jich potřebovat mnoho, opravdu obří množství, jeden sám o sobě není moc efektivní.
A za druhé, naplnit pytle s pískem trvá nějakou dobu, takže začněte brzy, nejlépe při prvních náznacích problémů, před jakými se chcete chránit. Proveďte proto pro jejich plnění vše možné, co to jen byť trochu uspíší. Čím více lidí a plničů pytlů, tím lépe. Není to moc zábavná činnost, ale aspoň bude dříve dokončena.
Když plníte pytle (naprosto čímkoliv), tak zlaté pravidlo zde je, dávat zde věcí / materiálů asi tak do 2/3 jejich plnosti. Nikdy je neplňte zcela. A to proč? Je to prosté – potřebujete, aby byly měkké a poddajné, ne plné a tvrdé. Jedině když to totiž právě tak uděláte, tak jedině tehdy si k sobě i nejlépe sednou na dané pozici a dané jakoby u sebe. Ať je to již na protekci proti vodě nebo zbraním. To také znamená, že asi nebudete potřebovat tolik plnícího materiálu, kolik jste si mysleli, na druhou stranu, budete potřebovat o to více pytlů k dosažení kýženého efektu. Pytel se tedy dá naplnit i pár lopat(k)ami písku.
Využít pytle s pískem k tomu, abyste svůj domov (a potenciálně i životy) ochránili před potopou, je jistě splnitelná úloha, ale neuvěřitelně náročná záležitost. To samozřejmě za předpokladu, že jste vůbec vybaveni pytli samotnými a materiálem k jejich plnění. Lidé, co žijí blízko vody tak toto vybavení asi mají a vědí o jeho použití vše.
Je jedno, jak je naplníte, ale na každý pád je poté můžete použít k blokování a přesměrování proudu vody jinam a směrem pryč od vašeho pozemku nebo snad jiných na vodu náchylných míst poblíž.
Opět zdůrazňujme, že to pojme kvanta času a práce takže naverbovat na tuto činnost někoho se přímo nabízí, ba může být nezbytné, abyste to vůbec před blížící se vodou ještě stihli. Když máte dost lidské síly okolo, dost vytrvalosti, hlíny / písku a nástrojů, tak nezbývá, nežli již jen váš sen realizovat.
Je tu několik klíčových konceptů, když stavíte zábranu proti vodě, takže byste je měli dokonale respektovat a udělat ji správně, jelikož blížící se a hýbající se masy vody a miliony litrů vám nemusí dát druhou šanci. Nakonec, je to jedna z největších sil v přírodě. Jakákoliv drobná slabost ve zdi bude odhalena a vás čeká promáčený dům (v tom lepším případě).
Jak jsme naznačili výše, první krokem je naplnit pytle jen do 2/3 objemu a poté je správně umístit. Je jedno, jak svoji zeď konfigurujete, vždy zde musíte mít pytle z nenaplněného konce položené vůči těm s nenaplněným koncem a to pěkně a dokonale rovnoběžně, těsně a rovně.
Když stavíte výše, tak další pytle je třeba umisťovat vždy do dokonalého středu dvojice pytlů pod nimi. Toto platí pro stavění v jakékoliv výšce, takže jej následujte i tehdy, když budete přehradu zvedat výše. Tímto navíc maximalizujete sílu přehrady a zabráníte průtokům.
Každá zábrana proti potopě by měla být třikrát tak široká dole jako vysoká. Jedině tak zajistíte, že bude mít dostatečnou sílu k tomu, aby odolala tlaku vody tlačícímu na ni. Tato informace se dá dobře použít k tomu, abyste aspoň zhruba odhadli, jak velký počet pytlů bude potřeba k tomu, abyste se porvali s hučícím živlem
Jedna další věc, kterou se svojí přehradou z pytlů písku ještě můžete udělat, je vyztužit a obrnit ji ještě těžkou plastovou fólií, jenž se dá sehnat v domácích potřebách. To pomůže s její odolností proti vodě a opět zlepší její „anti-protékající potenciál“. Začněte s rolí motat úplně vespod pod vodní hladinou a pak stavte zeď pomalu. Nakonec ji zajistěte pytli z úplně té jakoby nejhornější řady.
Ujistěte se, že vaše plastová ochrana není moc pevná, ale má vůli, ať se může ještě dále deformovat a natahovat, když sem dosáhne voda. Když ji moc napnete, tak se roztrhne a praskne.
Všechny ty válečná videa a dokumenty z této doby naznačují, že si i tito hrdinové najdou čas na to, aby si vybudovali pořádnou ochranu z pytlů. Již dlouho platí, že lidé, co očekávali střelbu a útok (a měli na to čas), tak si zlepšili své pozice: obvykle tím, že vykopali zákop a / nebo přidali i pěkných pár pytlů s pískem ze směru útoku.
Kopírujíce bunkr nebo nízkou zeď tito muži pak zamířili a čekali na blížící se útočníky, popřípadě se za nimi schovávali před bombami a šrapnely.
Pytle s pískem, když se správně srovnají a naplní, jsou mimořádně skvělá ochrana před střelnými zbraněmi a výbušninami. A to tak tak dlouho, dokud pytle drží svůj tvar. I když rychle degradují po několika opakovaných zásazích do stejného místa, tak jsou překvapivě odolné proti zásahům malých zbraní a ráží.
I když to trvá dlouho a je to pracné, tak doslova skvělá věc na opevnění z pytlů písku je to, že se s nimi dá opevnit opravdu absolutně cokoliv potřebujete. Chcete proměnit zahradní domek ve válečný bunkr? Není problém!
Před okna zase dejte pytle uspořádané do tvaru „U“ nebo „V“ a to do výše prsou. A co dveře? Také stačí pár šikovně umístěných pytlů s pískem. Když ale plánujete (a posléze i realizujete) podobné ochrany proti narušitelům vašeho domácího pásma, dejte si pozor i na to, ať si nešikovně umístěnými barikádami (nebo jejich troskami) neuzavřete ústupové cesty, prostory pro první pomoc, přístup k hasicímu materiálu, …
Pokud uvažujete, že do svých prepperských plánů zahrnete něco podobného, tak nastudujte nějakou starší válečnou ženijní příručku nebo něco o konstrukci obranných míst a uvidíte sami, že se leccos z toho dá aplikovat i na vaše potřeby.
Pytle s pískem jsou neuvěřitelně užitečné jako konstrukční komponenta všemožných nadzemních i podzemních bunkrů a staveb. Když tento úkryt zbudujete z pytlů naplněných směsí písku, hlínu, betonu, … jsou pytle dost pevné a udrží i střechu nad sebou, o větru a dalších vnějších činitelích ani nemluvě.
Techniky pro konstrukci přístřeší z pytlů na písek se liší podle toho, co se snažíte dokázat a postavit, není to ale na naučení a stavbu nic složitého. Problém spíše bude jak rychle v případě potřeby naplnit takový objem pytlů?
Můžete je také použít u podzemních staveb v rámci dodání další síly a stability hliněným zdem a dokonce i podepřít zdi, jelikož písek a hlína se nestlačují nijak snadno. Když jste zkrátka okolnostmi přinuceni stavět cokoliv z hlínu pod zemí, tak jsou pytle vašimi nejlepšími kamarády.
Vaše zdi a sloupy z pytlů z pískem se dále dají vyztužit dřevěnými sloupky, překližkou na boku, ocelovými výztuhami, betonovými pláty, … Určitě neškodí o těchto technikách aspoň vědět, moderní člověk nikdy neví…
Můžete v této věci přidat pár pytlů s pískem pod zadní nebo přední kolo (přednostně asi tam, kde je horší pneumatika) a tímto pak zlepšíte jeho trakci při pokusu dostat se z nějaké ošidné situace.
Toto vše se dá poměrně snadno provést za oné konstelace, že máte někde v autě pár pytlů a lopatku. Je jedno, kde na světě snad budete, dáme krk na to, že to nebude daleko od písku, hlíny nebo jiné formy sypkého materiálu.
Když se pytle posléze v akci budete snažit umístit, tak pozor, aby byly co nejvíce omotány a jakoby kolmo okolo kol. U trucků to jde poměrně snadno, ale rozložení celkové konstrukce u některých aut v této věci může být více problémové.
Dejte si pozor před tím, nežli tento trik použijete v rozbahněném prostředí nebo bažinách apod., protože může být potřeba další váha tlačící z naprosto druhé strany, a když to neuděláte, tak zde patrně zůstanete uvíznutí. Ba to ještě často zhoršíte a zapadnete do bahna ještě hlouběji.
V podobných případech můžete vždy zkusit využít pytel jako jakýsi polštář, abyste se dostali pod pneumatiku a doufejme tím získali i dostatek trakce navíc pro to, abyste se dostali z aktuálního pádu do nepříjemné situace. Když máte pytel, tím lépe, protože pak nemusíte používat podložku na zemi pro odjetí.
Většina pytlů na písek, jaké asi znáte a máte, se dají velmi lehce využít k tomu, abyste si sem dali mokré, vlhké nebo blátem obalené boty (nebo jiné součásti vašeho oděvu), jenž je již v natolik špatném stavu, že ho nemůžete dále používat spolu s další výstrojí. Pro tuto úlohu se více hodí pytle plastové, protože jsou typicky nepromokavé, takže co sem dáte, vám nezmáčí zbytek výstroje.
Další použití je (i když nikterak krásné představy) je využít ho jako nouzové WC nebo žumpu na lidskou moč a výkaly. Pokud vám někdo otrávil jídlo nebo pití a čeká vás nepříjemný průjem / zvracení doma a nemůžete úkryt opustit, je to asi lepší představa než jiné alternativy. Celkem logicky opět na tyto věci doporučujeme jen výhradně plastový typ. Pokud nemáte pytel plastový, tak si tradiční vyztužte nasypaným pískem, roztrhaným papírem, vápnem, popelem, … Nebo co máte poblíž v rámci kontroly zápachu.
Vždy si uvědomte, jak snadno a lehce se pytle na písek skladují, skoro nic neváží a nemít jich za této konstelace pár v zásobě prakticky v každém svém evakuačním zavazadle, je tedy skutečný nerozum. Navíc, když si uvědomíte, co vše dokáží a jak obratně se porvou s vlhkem, jistě uznáte, že tzv. není co řešit.
Pytle s pískem jsou těžké podle toho, jak moc je naplníte, což je sice na jednu stranu otravné, když něco stavíte, ale na druhou stranu vám to nesmírně zlepší fyzičku. Kreativní osoby si s jedním a variabilní náplní mohou procvičit prakticky veškeré svalové skupiny.
V rámci skutečně ideálního a stejnoměrného rozložení hmoty asi bude potřeba sáhnout i k pár provázkům, ať si tělo zatěžujete stejnoměrně. A nejlepší na tom je, že k tomu nepotřebujete mnoho prostoru. Kudy projdete vy, tam můžete trénovat.
Věřte nám, že není náhoda, že většina nejlepších střeleckých podložek pro hlaveň a pažbu je plněných pískem. Nic nepřekoná pytel s pískem, když nadejte čas na to, udržet věci při míření co nejstabilnější. Pytle jsou na to to nejlepší právě díky tomu, že písek má pro to ty nejlepší předpoklady.
Pytel na písek musí být vytvarován a naplněn do ideální (ale stále lehce opravitelné) podoby, o jejíž míře se dodnes vedou mezi sportovními střelci spory. To vše ale pomůže jednak zbraň znehybnit přirozeně při míření jako v kolébce (čímž máte k dispozici neuvěřitelně jemné míření) a poté odolá krásně i výstřelu.
Pytel s pískem se dá lehce stlačit anebo se zbraní pohnout žádaným směrem, takže po výstřelu dojde k tomu, že se pohne v předvídatelném směru. To je oproti dvounožkám rozhodně nezanedbatelná výhoda, protože právě dvounožky po střelbě více poskakují, takže jsou i více nepřesné a nekonzistentní.
Běžný pytel pro vás a vaši zbraň asi bude zbytečně velké sousto, nebojte se ho proto rozřezat napůl. A takto si jich můžete vyrobit a umístit pár na každou z důležitých střeleckých pozic okolo vašeho domu.
Postrádáte celtu? Když máte pár pytlů na písek, tak to není ještě žádná hrůza. Ale bude to chtít ještě něco – balení lepící pásky a nůž / nůžky. Nařežte je podle potřeby a slepte (raději za sucha) hned na to. A máte celtu.
Tato celta bude mít všechny charakteristiky vašeho pytle na písek, takže když ten nepropustí vodu, i tato bude obdobně disponovaná.
Tento trik funguje nejlépe tehdy, když máte vaše pytle plastové a nové, takže i čisté a suché. Musíte se také ujistit, že všechny kontaktní místa u vaší nové celty jsou spojena pěkně naplocho a ideálním stylem. Čím více času při stavbě jí věnujete, tím spolehlivější funkcí se vám pak i odvděčí. Páska také musí mít hladký šev a navíc být i bez bublinek.
Co se týče použité lepící pásky, tak zde asi přijde ke slovu nejlépe ta nejodolnější, jakou seženete.
Již od nejstarších dob své lovecké historie měl člověk mnoho příležitostí a důvodů k tomu, proč by mu měl být užitečný pytel na věci. Lidstvo lovilo, sbíralo, organizovalo, oddělovalo, rozdělovalo dle typu, … typ použití je doslova nekonečný. I vy proto bezpochyby dobře zdůvodníte přítomnost pár pytlů na písek ve vaší evakuační sadě / v autě / dostaň-se-domů sadě / … apod. Pytle jsou též užitečné pro rozdělení malých věcí po hmatu ve tmě. A ne, tím nechceme naznačit, že byste měli chodit krást na cizí pole.
Je jedno, co to může být: záložní součástky, malé části, další malé evakuační sady, nalezené věci, záložní věci pro rodinu, … Cokoliv z toho se spravuje mnohem snáze, když to máte oddělené ve vlastním pytli. Když na něj přiděláte držadlo (smotáte z jiných pytlů anebo opět lepící páska), tak se dá vyrobit bandalír přes rameno.
Možná jste si toho nikdy nevšimli, ale pytle na písek se dají rozebrat na prvočinitele, čímž dají vzniknout mnoha užitečným věcem, jenž se dále dají zpracovat a obecně jsou pro survival jako dělané, ba naopak – zcela nutné.
Z nitě a provázku okolo se dají udělat vázání, rybářské vlasce, provázky na pasti, …
Pytel samotný bude hořet černým plamenem, což je pro signalizaci perfektní. Kousky proužků z pytle se zase dají uvázat někde v rámci označení cesty, po níž jste se vydali / chystáte se vydat. Delší proužky pytloviny se dají proměnit na regulérní provázky nebo dokonce lano. Čtvereček podobného materiálu jako nic vyspraví stan anebo batoh či kalhoty a bundu.
Když do něj přidáte led a alkohol, dá se použít k ochlazení rány a studenému kompresnímu obvazu. Malý kousek pytloviny s lepidlem se dá použít i jako náplast – pokud si mezi tělo a pytlovinu můžete dát bylinky ještě typu jitrocel na otevřené rány, tím lépe.
Dá se také použít jako stínítko u lampy či kahanu (jen pozor, ať nechytí!), když je naplníte suchým listím nebo starými novinami, rázem máte skvělou izolaci třeba do místa, kde jste pomočení kvůli uklouznutí v potoce v zimě. Z plastových se dají udělat rybářské holínky nebo návleky na boty běžné.
Každý prepper, survivalista a outdoorák musí zkrátka znát co nejvíce a často své improvizační dovednosti trénovat v praxi i teoreticky. Adaptace a improvizace by jim měla být vším. Právě minimalisté bývají v podobných věcech až neuvěřitelně kreativní a dostatečně zdravě šílení.
Pytle se dobře skladují, jsou levné, vydrží uložené po generace a s ohledem na jejich praktičnost není nejmenšího důvodu jich pár nemít i ve vaší sadě. Jejich denní použití na „makro“ stavby je zřejmé, ale „mikro“ věci již chtějí více přemýšlení.
Suma sumárum, pytle plastové i pytle látkové by neměly chybět ani u vás v batohu či doma nebo v autě.