Asi se to někdy během vašeho života stalo i vám – našli jste zkorodovanou baterii v některém ze svých spotřebitelských produktů. Asi každý viděl to známé bílé chmýří okolo koroze, jenž začalo migrovat i do pólů / koncovek. Jednak to sice dělá nepořádek, v řadě druhé to ale zcela může zničit váš přístroj.
Existují lidé, kteří v rámci rychlejší kontroly všech svých zařízení zásadně ulamují / nevkládají zadní část zpět u všech podobných hraček. Také jedna možnost, ale po čase se vám sem začne evidentně více prášit…
Povězme si proto dnes:
Standardně dnes bude řeč o spotřebitelských AA a AAA bateriích, nicméně zmíníme i auta letmo.
Ano, ale na první pohled to není na nich nijak označeno. Musí jít o typ „Energizer MAX“. Pokud je to tedy pro nějaké vaše starší zařízení klíčové, tak zůstaňte jen u nich.
Jde o hydroxid draselný (chemicky KOH) a je také známý jako louh draselný anebo draselný hydrát. Vyvíjí se okolo obou konců elektrod, ale spíše jej najdete výhradně okolo negativní elektrody (podle všeho bývá pozitivní konec lépe odvětrán).
Zásaditá složka je louh draselný, je to alkalický ekvivalent kyseliny chlorovodíkové (též lze i „kyseliny solná“) a právě ten zde naleznete jako známé „chmýří“ okolo (typicky) negativní elektrody.
Jak se baterie vybíjejí, tak dochází k chemické reakci a mění se jejich složení, pročež dojde ke generování vodíku.
Tento proces zvýší tlak uvnitř článku. A nakonec po čase, tento nadměrný tlak způsobí jejich prasknutí izolační vrstvy, ochranného obalu (nebo klidně i obou) a pak tedy dojde k vytečení.
Všechny baterie se pomalu časem vybíjejí a k tomu dochází, ať jsou v obchodě (řádově pomalejší proces) nebo u vás doma v kuchyňských hodinách. Když baterie „umře“ právě tehdy nejspíše dojde k vypuštění chemikálií. Je tedy dobré to hlídat dopředu a kdo má znalosti i příslušnou techniku, může jim změřit napětí, případně je vyměnit.
Podobným bateriím také vadí teploty. Velmi vysoké teploty přes léto třeba, když na ně praží v autě, pak ano, velké teploty způsobí explozi nebo únik látky.
Spotřebitelské alkalické baterie (jako jsou ty nejběžnější AA a AAA články) mohou vytéct a zkorodovat i v poličce. Ale baterie, co necháte v přístrojích, k tomu mají sklony ještě spíše.
Tyto baterie se pomalu a přirozeně budou samovolně vybíjet. A vybíjení bude tím rychlejší, čím větší a častější skrze ně běhají malé proudové odběry ze zařízení. To nakonec povede k mrtvé baterii (-ím) a výronu plynů + korozi.
Pomalý proudový odběr je běžný u podobné třídy baterií a produktů, nakonec, jsou k tomu určeny. To jsou všechny ty domácí a osobní přístroje, co jsou stále zapnuty do jisté míry (svítilna, budík, rádio, …). Ale (speciálně u dražších věcí) je dobré to sledovat pravidelně.
Pokud máte podezření, že vám něco doslova „žere“ baterie, tak zkrátka nezbude, nežli se přeorientovat na něco nového a jiného nebo je vkládat jen když zařízení používáte a pak zase vyndat.
Jak jsme již naznačili výše, jedna možnost je používat výhradně baterie typu Energizer MAX. Ty to mají ve specifikacích / životopise.
Pak zůstává jen odstranění baterií z přístrojů, jenž déle nepoužíváte (kupříkladu jedete na dovolenou).
To vše ochrání dané baterie od zbytečného vybíjení, případné koroze a vám se odvděčí o to delší službou.
Co se týče očisty známého korozního šumu způsobeného protékajícími alkalickými bateriemi:
Toto jsou zase baterie tvořené kyselým prostředím a reakcí: