První puchýře se objevily na lidských nohách bezpochyby tehdy, když se první z lidí rozhodli něčím si chránit nohy. Ochrana před prvotním terénem byla jistě teplejší jako prostá noha, ale i ta měla svou cenu. Náš problém je to bohužel dodnes. Puchýře a odřeniny na nohou jsou i dnes v době komerčních kosmických letů stále tím nejrozšířenějším typem zranění u turistů. Dobrou zprávou ale je, že se o nich rozvinuly také naše znalosti a postupy, jak je léčit.
Jakákoliv forma sportu a aktivního pohybu, speciálně jeho svižnější varianty, jsou pro puchýře všech forem hotový ráj. Péči o vaše nohy určitě nepodceňte, nakonec, jsou to ony, kdo vás nosí. Minimálně záložní čisté suché ponožky je skutečný základ.
Poprat se s puchýři na nohou vyžaduje celkem tři věci/kroky:
Puchýře mohou být způsobeny celou řadou důvodů – popálením, alergiemi, horším stavem kůže, kousnutím pavouka, … Ale ten zdaleka nejčastější viník je tření. Když k němu totiž dochází, navíc koncentrovaně, tak na daném místě časem dochází k poškození kožních buněk a nakonec i ke zformování puchýře. Tekutina uvnitř puchýře mu pomáhá a léčí, takže opět zdůrazňujeme – nepropichovat! Pokud má tekutina i krvavý nádech, jen to znamená, že došlo i k poškození místních kapilár.
Faktory, jenž způsobí, že se puchýře zformují o to spíše:
Zabránění puchýřů je u každého člena cesty o pozornosti a ostražitosti. Jak znáte faktory, jenž způsobují puchýře, tak je vaším dalším úkolem je co nejvíce minimalizovat na straně jedné a sledovat je bedlivě na té druhé.
V rámci prevence před zformováním puchýřů následujte tyto kroky:
1. Ujistěte se, že vaše boty vám dobře sedí a jsou tzv. „roztaženy“ / „zajety“: abyste se vůbec vyhnuli bodům tlaku, klouzání či snad oběma, je třeba již při nákupu bot zvolit takové, jenž vám i co nejlépe sedí. A výlet za jejich zajetím by určitě nemělo být nic příliš velkého. Poprvé na inaugurační cestě určitě neuškodí jít na nové boty pomalu a dát jim čas. Poprvé s nimi nikdy neabsolvujte nic příliš velkého a dlouhého.
2. Noste správné ponožky: při chození po turistických trasách je tím nejdůležitějším se u turistických ponožek vyhnout bavlněným, jelikož ty v sobě budou držet vlhkost. Raději zvolte něco jako je vlna, něco syntetického, … Pozor i na to, aby nebyly moc velké, jinak se dočkáte vrásek na kůži. A když zase příliš malé, tak vznikají nebezpečná místa s třecími plochami anebo klouzají ponožky. Také je vhodné se držet další rady.
3. Noste výstelkové / vložkové ponožky: ty totiž přidají další ochrannou vrstvu mezi vaše nohy a vaše hlavní turistické ponožky. Určitě také pomohou s odváděním potu dále od nohou. I dvojité ponožky běžné vám zajistí stejnou funkci.
Při chůzi bosky se sice vyhnete puchýřům tvořeným špatně padnoucími botami apod., ale nohy jsou zase o to více náchylné na všelijaké trny, třísky, lidský odpad (střepy, konzervy, …) a podobné věci, jichž je v civilizaci (a jejím více či méně bezprostředním okolí skutečně požehnaně)…
4. Měňte si pravidelně ponožky za suché: ty totiž vaše chodidla a jejich okolí opět dostanou zpět na optimální suchost, jaká zde byla na počátku cesty. Také je to užitečné tehdy, když promoknete nebo si je promočíte při přecházení potoka apod.
5. Vyřešte podezřelá místa raději rychle a to ještě před tím, nežli začnou dělat skutečné problémy: dbejte hlavně na to, jak se vaše nohy cítí, když jdete po vaší trase. V minutě, kdy získáte dojem, že se vaše noha stala nekomfortní, tak se zastavte a sundejte si boty i ponožky. Pokud je místo lehce zarudlé, tak vysušit a aplikujte sem vámi preferovanou formu ochrany. Řada z firem na moderním trhu poskytuje za tímto účelem kompletní sady na péči o puchýře. Ty zahrnují nespočet produktů jak pro léčbu, tak pro prevenci. V podobné sadě nejspíše najdete:
Podobné věci jsou často na trhu pod jinými jmény.
V rámci léčby puchýřů zkuste následující:
Molefoam (moleskin s nadýchanou strukturou, moleskin je standardně plochý) s dírkou ve tvaru koblihy: vyřízněte zde dostatečně velký otvor pro vaši nohu a puchýř. Poté pěna, co je v okolí, by ho měla udržet od toho, aby se dále třel o vaše ponožky a podráždil vás více a dále. Pro extra protekci se dá přidat vrstva Moleskinu nebo lepící pásky vně pro co nejlepší fixaci.
Náplasti na puchýře s polštářky a gelem: toto opět přidává ochrannou vrstvu pro to, aby se puchýř nestal horším. Polštářky zase poskytují příjemně tlumící vatu. Gel zase dané místo chladí, což obojímu pomáhá.
Propíchněte puchýř, je-li to nutné: všeobecně řečeno, měli byste se toho zdržet. Kdykoliv to totiž uděláte, tak otevíráte vrata infekci a oddálíte léčivý proces. Pokud ale máte puchýř příliš velký na to, že není možné jej nechat nevyřešený, tak následujte kroky níže. Když váš puchýř praskne sám, tak začněte rovnou bodem 4 a 5:
I když je vzácné, že by se snad puchýř zanítil, určitě je dobrý nápad občas se na něj podívat. Pokud se objeví některé z těchto faktorů, zvažte návštěvu lékaře – zarudnutí, bolest, načervenalé lymfatické žlázy poblíž.