📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak správně zavěsit hamaku

22. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 10 minutPřečteno: 1867x

Ať již plánujete jen tak si někde užívat chvíle volného klidu / čas s přáteli nebo rodinou či se snad do lesa chystáte na delší akci, budete se muset nejdříve naučit, jak si správně uvázat vaši novou hamaku. Naštěstí většina se dodává a natolik jednoduchým obrázkovým návodem, že by jej pochopil i váš pes. To je ale jen jedna část problému, také je důležité vybrat si správné místo pro optimální zavěšení.

Jelikož hamaka nevyžaduje čištění země a okolí a prakticky žádné kolíky, tak hamaka je určitě tím typem venkovního přístřeší, jenž má jeden z nejmenších dopadů na přírodu a okolí. Když ji použijete se závěsným systémem, jenž respektuje stromy a neničí je, je hamaka asi ta nejpřirozenější cesta, jak být v přírodě neviděn a s minimálním dopadem okolo.

Dva lidé ležící v hamace při západu slunceDvě zavěšené hamaky

Spaní v hamace má svoje kouzlo a přednosti (postavíte ji za pár minut a ne za pár hodin jako pořádné přístřeší, dá se spát i v bažinách, …), ale pro člověka zvyklého na rovnou a neuhýbající se spací podložku to může být šok. 

Lidé, kteří si budují hamakový kemp (nebo ji jen zavěsí na den), tak následují tyto 3 velmi jednoduchá pravidla: 

  1. Vyberte pro svoji hamaku správné místo: uplatňujte v maximální míře princip „žádné stopy v okolí“. Jako třeba nedávejte ji příliš blízko k vodnímu zdroji, používat místo a styl jenž neničí stromy a také neuškodí u místa podívat se pod a okolo hamaky, jestli nevypadnete / nespadnete na nějaký nebezpečný kámen nebo jiný objekt.
  2. Použijte správné stromy a široké popruhy: to znamená žádný mrtvý strom v okolí a ani mrtvé větve (resp. totéž rozumně okolo). Nemělo by zde mít ani hnízdo / stanoviště nic vzácného co budete rušit evidentně (stavění na dálnici vysoké).
  3. Vyberte si správnou výšku (40-50 cm nad zemí) a optimální úhel (30° cca mezi zemí a popruhem) pro zavěšení hamaky.

Kde hamaku ideálně zavěsit?

Obvyklé principy táboření platí i zde, takže totéž se dotýká i „hamakování venku“ nebo spaní v hamace pod širákem. Tehdy se držte těchto čtyřech pravidel:

  • Zkontrolujte si věci u majitelů země (lokálních zákonů), zda je možné na určitém typu pozemku pověsit hamaku. Ne každé místo a stát to totiž umožňují. Jejich popularita nicméně roste a když i vy budete věšet hamaku zásadně velmi odpovědným stylem, určitě nebudou problémy ani příště. Respektuj přírodu, tu platí vždy.
  • Pověste si hamaku nejméně 70-80 metrů od zdroje vody. I když je to lákavé, pověsit ji poblíž jezera nebo u potoka, tak rušíte tím tzv. ochranná pásma (Riparian zone / habitat) podél vodních toků pobřežní zóny, oblasti s kvetoucími rostlinami, stromy a živočichy. To jsou oblasti velmi citlivé a dnes stále ničené lidmi jenž nerespektují tuto zónu.
  • Když najdete potenciální kandidáty na zavěšení hamaky, prozkoumejte je opravdu důkladně. Podívejte se po čemkoliv zde vzácném na stromech a pod nimi. Též si dejte pozor na hnízda vos, jedovaté rostliny, houby, … Též je dobrá praktika chodit na místa, kudy již někde šel a někdo trempoval zde, jelikož když to uděláte, zdupete jen polovinu země na rozdíl do toho, kdybyste vyrazili, kam chcete i vy. Když se nebudete zbytečně motat třeba do husté vegetace s trny (a nebude tu nutnost je čistit), určitě to zlepší zážitek i vám. 
  • Nikdy hamaku nedávejte napříč cestu, přes jakou chodí lidé a zvířata. Může to být potenciálně s negativními dopady na obě strany. Vy se nevyspíte a možná vyprovokujete říjní samce / zamotá se ve tmě do sítě a splaší. Také ji nedávejte na místa, kde je logická cesta vedoucí k vodě. Když jste mimo delší čas, tak není špatný nápad hamaku sundat, aby se v ní něco zbytečně nechytilo. Pokud na ni ale máte něco (celta) a nevypadá jako síť na ptáky, a jste mimo probité cesty tak by to snad neměl být problém...
Žena ležící v zavěšené hamace nad mrakodrapy

Jedna z velkých výhod hamaky je to, že se dá zavěsit prakticky kdekoliv na světě, kde se ocitnete – bohatě stačí dva jablečné stromy u vás v zahradě, stejně jako trubky a sloupy v civilizaci. 

Proč je nutné vybrat pro hamaku ty správné stromy a popruhy?

Vaše optimální vzdálenost pro zavěšení hamaky závisí na její velikosti, délce a designu. Po několika postaveních na různých místech bezpochyby i vy vypozorujete, co se vám osvědčilo a funguje i pro vás. Jsou zde ale i další věci, kromě vzdáleností mezi stromy, na které se vyplatí myslet:

  • Nezavěšujte vaši hamaku na stromy a větve, jenž jsou nezdravé nebo mají mrtvé větve. Můžete zranit jednak sebe, svého psa, přátele, ekosystém okolo v případě, že strom, jaký jste si vybrali, se odporoučí směrem k zemi. Stromy by také měly být dostatečně robustní (12-15 cm je ideál).
  • Vždy používejte popruhy bezpečné pro stromy. Ostré lano nebo provaz typu Paracord se zařízne do kůry ze 75 % jeho plochy stromu a dost pravděpodobně ho tak zabijete. Je proto třeba používat popruhy co nejširší (minimálně 2-3 cm). Je jedno, zda budou z polyesteru nebo nylonu. Čím plošší, tím lépe. Nikdy nepoužívejte ani drát nebo ocelové lanko. Také do stromu nic nebouchejte ani nešroubujte.
  • Snižte stres stromů tím, že pro každé vlákno použijete jiný strom. Také by více lidí nemělo používat stejné stromy. Individuální (malý) dopad na přírodu by totiž i tak měl být vždy co nejširšího rázu. 

I když více hamak umístěných nad sebou vypadá zajímavě, tak je to sestava, jenž stromy zatěžuje. A riskujete i bolestivý pád u vyšších úrovní, což odnesou i ti nižší. 

Jak pověsit vaši hamaku ve správné výšce a úhlu?

Následující tipy by měly vyhovovat většině lidí. Prostudujte si ale v této věci přiložený  návod, když budete na vážkách. Dá se ale konstatovat, že cokoliv je pro vás příjemné, když si do hamaky nakonec vlezete, je přijatelné a klidně tak spěte. Není třeba tahat s sebou ještě úhloměr a metr!

  • Zkuste mít úhel 30 stupňů mezi poutkem a zemí. I když by to jednoho mohlo lákat k tomu, aby si hamaku vyšponoval co to jde (my lidé jsme totiž zvyklí z domu na dokonale rovnou spací plochu), tak to vytváří tlak na stranách, jenž pro vás po otočení pocitově bude patrně omezující. Zkuste si to sami nakonec a uvidíte, jaký konkrétní úhel se vám u té či oné hamaky osvědčí. 
  • Zavěste svoji hamaku do správné výšky (40-50 cm nad zemí). Když je váš nejnižší bod hamaky (když jste už vy v ní) je v této výšce, tak vystoupení i vstoupení sem je velmi snadné ještě. A je tu i ten faktor, že když spadnete z této výšky měli byste to přežít bez jakékoliv úhony.
  • Spěte ve své hamace trochu na šikmo. Co je tím myšleno a proč vůbec? Řeší to problém s nekontrolovatelným mírným prohnutím zad nepřirozeně zpět, k němuž zde dochází. Když se ale s tělem přesunete asi tak nějakých 10-15° od centrální linie, jakmile sem vlezete, tak budete ležet ve více horizontální poloze.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny