I když mnozí lidé mají tendence odvolávat se na jakoukoliv látku nepropouštějící vodu (a přesto prodyšnou) jako na GORE-TEX®, tak právě ta vaše pláštěnka je dost možná vyrobená z desítek jiných moderních materiálů podobné funkce.
Ať jsou ale již nazvány jak chtějí, vždy se snaží vybalancovat tyto dvě věci:
Nepromokavé/prodyšné technologie se nám na trhu objevily poprvé ve formě GORE-TEX®, jenž se nám sám na trhu poprvé objevil u jisté bundy v roce 1978. A jak šel čas, i tato technologie pomalu vyzrávala a stávala se stále komplexnější.
Tento článek popíše a vysvětlí klíčové termíny, podíváme se na to, jak nepromokavé/prodyšné technologie fungují a drží vás v suchu. A také, jak je různé značky testují.
Otázka: Je možné, že by moje DWR nepromokavá bunda ztratila své vodovzdorné parametry i poté, co s ní jen jezdím v autobuse do práce? Odpověď: Jistě, vrstvu po čase stírá i fyzické tření a jakákoliv abraze. Je tedy načase ji obnovit přípravkem doporučeným ze strany výrobce.
Nepromokavé/prodyšné technologie nabízí ochranu před živly na mnoha frontách zároveň:
Vybavení do deště využívá následující konstrukce, aby se stala látka nepropustnou pro vodu a přesto prodyšnou:
Jelikož jsou natolik tenké, tak laminování i nátěry potřebují další ochranu před abrazí a kontaminací nečistotami. I to je důvod, proč se nepromokavá/prodyšná technologie bere jako dvouvrstvá, třívrstvá a dokonce i „dvou a půl vrstva“ (není to tak matoucí, jak se zdá):
Nezapomínejte, že značkové nepromokavé/prodyšné technologie mají několik různých přístupů. Ne každý GORE-TEX® má třeba třívrstvou konstrukci. Konkrétní značka vybírá konstrukční metodu podle toho, jak dobře sedí do zamýšleného nasazení dané bundy. A aby to bylo ještě více nepřehledné, častokrát je někdo ani neuvádí u svých věcí (mnohdy chybí i základní označení typu 2, 3 nebo 2,5 konstrukce).
Otázka: Pokud mám na kalhotách typu Novarra Stratos 2.0 nápis 3L Elements polyester film, tak jak velkou odolnost proti vodě v mm má? Odpověď: Velká řada prodejců tento údaj neudává čistě proto, aby nevznikla falešná honba za co nejvyšší odolností. Pokud nejste uprostřed tropické cyklóny, tak vám postačí na déšť cokoliv nad 1406 mm.
Stručně řečeno jde o to, že voda ve tvaru spadlé vodní kapky, je řádově tisíckrát menší než voda ve formě potu. Mikropóry na vaší bundě / krytí jsou dost velké na to, aby tudy unikl pot, ale příliš malé na vodní kapky v podobě deště.
Navíc, jak se potíte, tak vzduch uvnitř vaší bundy se stává teplejším a vlhčím než ten vně. Příroda a fyzika chce rovnovážný stav, takže horký vlhký vzduch má tendenci odejít skrze mikropóry v membráně a vstoupí dovnitř naopak studenější a méně vlhký vzduch, co je vně.
Jak teplota a vlhkost ovlivňuje prodyšnost? Nejznámější značky v této věci nespí na vavřínech a neustále vyvíjejí nové technologie a ty dále ladí. I to je důvod, proč jsou dnešní věci na trhu pro ochranu před deštěm mnohem lepší než tradiční GORE-TEX® (čili bundy první generace), když přijde na jejich výkon v praxi.
Je dobré si ale uvědomit, že když se silně potíte třeba při lezení a běhu, tak se může stát, že produkujete více tepla a vlhka, nelži kolik daná bunda zvládne vydýchat. Ve studeném počasí nepromokavá/prodyšná bunda bude fungovat efektivně a v pořádku. Pokud ale jste ve vlhkých a teplých prostředích, tak žádná ochrana proti dešti nebude zevnitř zcela komfortně suchá.
Vnější vrstva oblečení v kombinaci nepromokavé/prodyšné zde má tzv. DWR nátěr / povrch. Tento často přehlížený aspekt pláštěnek a oblečení do deště plní klíčovou funkci:
Jak fungují DWR nátěry? DWR nátěry pokládají mikroskopické a silně seskupené vertikální „bodce“ na vnější straně bundy, jenž jsou tak husté, že nedávají nikde prostor se vodě uchytit a rozšířit. Takže ji přinutí se zkoncentrovat do malých kruhových kapiček, jenž se poté skutálí po povrchu látky.
I když se tento nátěr nazývá „Vytrvalý nátěr proti dešti“, tak ani tento nevydrží na věčnost. Výkon se ztrácí poté, co se objeví z vnějšího světa špína, mastné věci a stará dobrá abraze. Posléze se tedy kapky vody v látce opět hromadí a šíří a pak i prosakují do spodní látky. Pakliže si toho všimnete i u vašeho typu oblečení (kapky se vsakují místo kutálení pryč), pak je na čase jej zrenovovat opětovnou aplikací nátěru.
Nakupující se celkem logicky ptají, jaká bunda je ta nejodolnější proti dešti a nejvíce prodyšná. I když jednotlivé značky testují své nepromokavé/prodyšné produkty na aktuální výkon v praxi, tak se to celé nedá srovnat tak jako třeba u spacáků. Problém je, že zde neexistuje žádný standard testování ani nezávislé laboratoře. Raději tedy podobné informace berte s rezervou a z více zdrojů.
Jakákoliv látka je považována za nepromokavou poté, co splní určitou výši vodní rezistence. Vodní testy jsou standardizovány a používají hydrostatické tlakové testy a vodní sloupce. Výsledek pak udává v milimetrech (nebo v PSI – librách na palec). Firmy se ale i tak neshodnou, kdy je ta doba, kdy je již jedna bunda plně neproniknutelná a jiná již ne.
Někdo má třeba standard 3 PSI (2 109 mm) nebo vyšší než plně nepromokavé. Jiné značky to ale berou u svých věcí zase až od 14,2 PSI (10 000 mm), což zní sice mimořádně, ale má to sporný přínos v reálném světě: větrem hnaný déšť na vás tlačí asi silou 2 PSI, tedy 1 406 mm sloupce. A i kdybyste byli v hurikánu, stále jste i zde jen na 10 PSI (7 031 mm), takže máte velkou rezervu, nežli by podobně dokonalá bunda byla potřeba.
Prodyšnost / permeabilita je sice vědecký termín, ale znamená ještě méně, jelikož různé značky nepoužívají stejnou testovací metodu a ani se neshodnou ve výsledcích a pak i jejich srovnání s jinými.
Většina značek bere látky, které splnily test nepromokavosti, automaticky odolné i na vítr. Větrná permeabilita měří objem vzduchu, jaký projde látkou za určitý časový okamžik. Další značky to převádí na rychlosti větru a berou látku za větruvzdornou, když odolá 96 km/h nebo větším. Při testech pak se zjišťuje opravdu, že nepromokavá látka je skutečně i mimořádně odolná na vítr
Vyrazit do džungle (a tedy vlhkých a teplých míst) sice můžete i s moderními nepromokavými/prodyšnými věcmi a látkami proti dešti, ale dost možná vás svým výkonem tady zklamou. Není zde totiž jejich komfort nikdy tak perfektní jako v chladnějších místech.
Když přijde na nošení věcí nepromokavých/prodyšných, tak je ve hře ještě mnoho dalších faktorů, jenž přímo ovlivňují váš komfort. Zde je tedy pár úprav a nastavení, jenž vám pomohou dosáhnout co nejlepšího výsledku kdykoliv a kdekoliv:
Jak už to tak bývá, manuál přímo od konkrétního produktu má vyšší prioritu co do důvěry jako tyto obecné tipy: