Jsme velcí zastánci snadno přenositelných věcí, jenž jsou levné a mají k tomu nespočet použití, a to jak pro běžné každodenní použití, tak i pro vaše sady na přežití (BoB / GHB). Když přijde na situaci, tak je to věc, kterou dnes člověk v přírodě používá neuvěřitelně často (tedy skromný šátek), hned vedle svého smartphonu.
Šátek je velmi praktický kus vybavení, ale musíte si ho vybrat ve správné barvě, velikosti i materiálu. Jinak bude spíše zdrojem frustrace nežli radosti. Když mu ale při nákupu věnujete čas a dobře vše promyslíte, bude vám sloužit možná i celá léta.
Jsou daleké běžným hadrům, šátky dávají prepperům, bushcraftérům a survivalistům mnohé četné funkce navíc a přitom neváží skoro nic.
Když tedy zvážíme jejich univerzální užitečnost, nízké pořizovací náklady a jejich lehkou formu, tak opravdu neexistuje žádná výmluva, proč byste vždy neměli mít minimálně jeden tento úžasný kus příslušenství i u sebe v sadě.
V tomto článku se pokusíme zvážit pár věcí i při jejich výběru, když si šátek vybíráte. A jako bonus přihodíme i malou ochutnávku spousty malých i velkých věcí, jaké s ním pak můžete dělat na vašem dalším výletě nejen do outdooru, ať již je plánovaný či nikoliv.
Šátek je v kostce řečeno, jednoduchý kus čtvercové látky, jenž je navržen a určen k tomu, abyste ho nosili standardně uvázaný kolem krku / na hlavě. Tradičně se barví na nějakou zářivou barvu, ale dá se sehnat i ve vojenské zelené a maskovací (s křivkovými obrazci). Často dnes na něm také najdete potisk i jasně barevný a k němu nějaké ty geometrické vzory.
V závislosti na vaší partě a vašem stylu to může, ale také nemusí být i módní doplněk. Asi každý je viděl v praxi používané na čele jako pomůcku proti pocení obvázaný okolo hlavy nebo tváří či uvázané okolo krku jako přikrývku/ochranu krku ze všech stran.
Ve své nejzákladnější formě vám šátek dá poměrně málo izolace a jen střední ochranu před sluncem a foukaným pískem, dnes je ovšem i u nás i státem povolená ochrana obličeje před chřipkou. Jeho použitelnost na náročnější věci bude ale dost záležet na jeho materiálu a rozměrech.
Malá šátky jsou často natolik drobné, že by se jim spíše mělo říkat kapesníky a jsou užitečné jen na poměrně málo – tak maximálně si s ním utřete čelo či se vysmrkáte. Pořádné šátky mají aspoň 50-60 cm po jedné straně, ale raději více. A je to i velikost na jakou zdaleka nejčastěji dnes narazíte na trhu.
Ty větší mohou mít i přes 90-100 cm a leckdo je proto označuje jako „šátky okolo krku“. Pokud od vašeho šátku čekáte nějakou větší funkci a izolaci, tak vyberte největší na krk. Okolo těch 50-80 cm je ideální zase na víceúčelové použití.
Materiál a tkaní musí být vybrány pečlivě. Ta nejpopulárnější forma šátkového materiálu (speciálně ty nejlevnější) je ze stoprocentní bavlny, dále mixu „syntetitky“ a bavlny nebo polyesteru. Hedvábné se dají sehnat taky, ale cena roste znatelně a jsou vzácnější na trhu. Stejně jako to znáte od triček třeba, i zde má každý materiál výhody a nevýhody.
Osobně volíme standardně stoprocentní bavlnu a bavlnu v mixech, jelikož jsou levné, dobře sají vlhkost a vydrží. Když bude šátek tlustší, tak slušně poslouží i proti slunci.
Polyesterovým se osobně vyhýbáme, jelikož jsou tenké a mají tendence se rozpustit pod jakoukoliv dopadlou jiskrou, pročež mají v průměru menší životnost než zbytek. Navíc bývají natolik tenké, že proti slunci se moc nehodí. Polyester také dobře nevede pot.
Hedvábí má také své výhody (je lehké, absorbující a izolující), je ale více nákladné a jeho údržba je v lese dosti složitá. Pokud ho seženete za rozumnou cenu, tak ve funkci samotné vás určitě neurazí. Hedvábí je na kůži skvělé v teplém i studeném prostředí.
Můžete své šátky logicky využít pro cokoliv chcete. Ale většina lidí se u jednoho šátku omezí jen na pár činností při denním použití asi. A to proč?
Promyslete si to sami: pokud jste celý den smrkali do vašeho již tak používaného šátku, navíc si do něj utírali umaštěný obličej, tak jen těžko ho pak asi nastříháte na gázu do rány / uděláte z něj filtr na vodu. Mějte tedy šátků více, ať si zbytečně neinfikujete rány a odřeniny atd.
Když přijde na drsné přežití, tak vše je přijatelné a vaše úroveň pohodlí se musí snížit. Určitě by vás ale v této situaci nenapadlo váš šátek pokecaný měsíčním tábořením (včetně jídla a další hygieny zde se projevující) si s ním zakrýt hnisající ránu.
Jako obvykle, použijte v této věci zdravou survivalovou paranoiu. Když je šátek používaný (a stačí jen jako potítko), tak poté je na místě ho po akci hodit do pračky. Pokud na to kašlete a necháváte ho stále sbalený, tak potom klademe zásadní otázku: Když vám připadá normální vyprat si zbylé prádlo / šaty poté, tak proč do toho nezahrnout i šátek? Držte jej čistý a on bude držet čistý vás!
Pokud máte alergii na slunce nebo jste na tom zle se svým foto-typem, tak jen na šátek určitě ohledně své protekce nevsázejte. Krém s co nejvyšším ochranným faktorem je základ stále. I ten se ale musí opakovaně nanášet (po každé návštěvě vody).
Kromě toho zde není mnoho speciálního, co byste při jeho používání měli ještě promyslet. Obecně je vhodné mít minimálně dva: jeden na nechutné věci (sopel, pot, vysušení po WC, rozlitá konzerva do batohu, …) a druhý na čisté (jídlo, lékařské použití všech forem, …).
Pokud jeden nosíte jako denní zálohu, pak ho musíte uskladnit tak ve svém batohu, abyste měli stále dostupný čistý šátek děj se co děj. Pokud máte ledvinku, je to vhodnější ze dvou důvodů: je to blíž a svižněji ho vyndáte a pak, je možné, že se ocitnete někde bez batohu (což je mimochodem i důvod, proč by zde měla být i vaše KPZ / Krabička Poslední Záchrany a ne až v batohu!). Vždy zkrátka mějte po ruce čistý a sterilní kus.
Dokonce i tehdy, když kupujete šátek o trochu dražší, stále to není nic, co by vás položilo, jelikož jsou relativně levné. Pokud tedy budete mít pocit, že je čas na nový zbytečně mu (ani sobě) neprodlužujte utrpení.
Níže je konečně náš seznam věcí, pro co můžete využít šátek v běžném denním životě nebo když udeří nějaká pohroma. Většinu z nich má autor článku osobně otestovány, že to funguje. I když se vám tedy možná zdá šátek jednoduchý a příliš snadno za vás položí život v praxi, tak to nemusíte řešit. Nakonec k tomu byl navržen, nezříkejte se proto jeho přínosu v akci.
Některé z níže řečených věcí jsou zřejmé, jiné jsou více ezoterické. Můžete to vše také využít k tomu, abyste tím popohnali vaši kreativitu v nečekané řadě jiných oblastí a obecně si zvýšíte dostupnost zdrojů pro další vaše činnosti v outdooru.
Pokud nějaký kus příslušenství nevyužíváte mnoha cestami, tak možná je na čase jej nahradit za něco praktičtějšího?
Ať už je ale vaše situace a strategie jaká chce, tak adaptabilita a flexibilita hrají v drsné praxi pro vás.
Dosti úvodu, je čas na příklady:
Není to pochopitelně ideální a nejlepší, ale když máte v lékárničce šátek, tak se z něj dá udělat použitelný tlakový obvaz nebo kompresní obvaz. Pokud máte čas ho nějak před tím vydezinfikovat nebo je použitelně čistý, tím lépe: alpa, slivovice, horká voda, …
Ty větší se dají uvázat i do přehozu pro vaši ruku přes rameno, jde s ním připevnit stará dobrá dlaha a řada lidí má i za to, že se dá použít jako turniket. Vše co k tomu můžeme říci je pouze tolik, že byste si měli ten váš nejprve zkusit ještě podobné vylomeniny zvládne před tím, nežli na něj (možná někdy) vsadíte život svůj nebo cizí.
Pokud je vám opravdu horko, tak můžete váš šátek namočit do vody a uvázat jej okolo hlavy. Dá se také dát pod váš klobouk, okolo hlavy nebo pověsit okolo krku. Dokonce i ten nejtužší šátek propustí skrze trochu vzduchu, takže se dočkáte úžasného chladivého efektu na vaší kůži.
Někdo má za to, že dobře uděláte, když se za určitých situací a míst vyhnete barvám, jenž by mohly být signálem pro místní gangy, nedejbože že jste členem konkurence.
Jasně zbarvený šátek se dá použít pro signalizaci (v závislosti zda se snažíte zůstat skryti nebo objeveni u něj ale musíte promyslet optimální barvu – pro evakuaci jasný a pro survival tmavý). Položte jej volně nebo uvažte okolo stromu, popřípadě s ním mávejte. Dá se také pro helikoptéru umístit naplocho proti zemi.
Můžete tento systém dále dopracovat tak, že různým barvám dáte u vaší skupiny různý význam. Pro změnu barev v duchu semaforu to ale bude chtít minimálně dvě barvy, z nichž minimálně jedna musí být co nejviditelnější. Dále je to omezené jen vaší kreativitou.
Pokud pracujete na něčem v lese (kolo, notebook, …) a nechcete, aby se všechny jednotlivé části poztrácely, tak není nic lepšího, nežli je všechny mít pěkně po ruce na pracovním šátku, jaký se dá ve vteřině hodit na zem, když potřebujete. Kdykoliv potřebujete něco udržet čisté od země, je zkrátka k nezaplacení.
Když potřebujete rozdělit nebo lépe zorganizovat vaše věci. Můžete si do něj dát nějaké věci po vzoru starých tuláků a do něj, co potřebujete přenášet (nalezené maliny, troud, bylinky, …), a pak si to za pomoci klacku dát přes rameno.
Člověk v lese snadno zapomene na to, že potřebuje na umytí nádobí příslušnou výbavu. Také ale potřebujete něčím umýt a osušit ruce, tělo, potřebujete otřít bahno z rány, olej či krev z něčeho, … Ale pamatujte, pokud nemáte nadále cestu, jakou ji vyprat / dezinfikovat, tak nadále ji musíte používat na věci, jenž se nebudou přímo dotýkat vašeho těla, ať se dále nekontaminujete.
Poslouží v praxi i jako základní filtr pro vámi nalezenou vodu. Vyfiltruje vám pak z ní nějaké ty základní větší pískovité a biologické věci, je ale lepší to dělat až tak za hodinku, jakmile si trochu sama sedne (můžete sem přidat mezi i vrstvu hlíny / dřevěného uhlí). Tím ušetříte vaše další filtry na horší vodu. Pokud byla ale kontaminovaná voda, nyní bude i šátek.
Když s šátkem zakryjete jídlo, plechovku nebo něco podobného, tak ho to ochrání před otravným hmyzem, ničím větším ale obáváme se (ani myši to neodradí, …). Také do něj ale můžete jít natrhat bobule, semínka, ořechy, … Nebo s ním obalit chleba / meat jerky.
Namísto toho, co byste se namáhali s ožehavým připevňováním závaží přímo na pracovní konec lana / paracordu, tak se dá použít místo toho kámen (nebo kus dřeva) v šátku a ten poté sem přivázat až nakonec jako improvizované závaží. To vám umožní mít provaz přesně, kde chcete a dá se i prohodit skrze místa, kam nedosáhnete a nechce se vám sem po 30 km lézt ještě.
Dá se použít pro svázání určité věci k jiné a pro zavěšení nebo připojení. Také utvoří držátko pro věci, jenž by se jinak špatně nesly.
pokud má zemní barevný tón nebo jiný maskovací vzorek, tak se dá uvázat okolo věci, jenž potřebujete skrýt (lesklý obal, spací pytel pod batohem, …).
Sice zde neobhajujeme zločiny v jakékoliv formě, ale je to efektivní cesta, jak při průzkumu třeba s dalekohledem můžete rozbít své linie tváře. Také se dá použít na ochranu obličeje před spálením.
Abyste byli schopni tahat z ohně do ruda rozpálené hrnce, tak k tomu stačí poměrně málo: běžný šátek (neplastový!). Dá se s ním vytáhnout cokoliv od hrnců, až po pánve. Dejte si jej ale minimálně trojitě. Toto je hlavně důvod, proč příliš nemilujeme u šátku polyester.
když na každý konec uvážete uzel, rázem máte pěkný viditelný a ohebný lanyard pro věci, jenž potřebujete mít rychle po ruce nebo potřebujete u něčeho pečlivější připevnění v náročnějším terénu.
Pokud vás nebo batoh nebo vás něco tře a ničí zde, tak se zastavte a obratem útoku zabraňte vycpáním / podložením místa. Také jsou neméně užitečné pro věci, jenž mají tendence vně rachotit a cinkat o jiné vybavení (mačky, lopatka, nůž, …). Možná vám to ušetří život jednou, možná jen nervy…
Při něm se šátek spotřebuje – upozorňujeme, že když další věci níže provedete, tak je to naposledy, co jste se se svým šátkem shledali. Pro váš starý, ošlehaný a zkušený šátek je to ale dobrá smrt:
Doufáme, že opětovně přehodnotíte praktičnost šátku pro všechny vaše evakuační sady. Je to předmět velmi užitečný a daleký pouhé dekorativní funkci, šátek je zcela bez přehánění vaším textilním multi-toolem. Jen pozor na to, že jeden je obvykle málo a plastové nesmíte moc přibližovat k ohni. Jinak je to dokonalý outdoorový a survivalový kus příslušenství.
Pokud žádný nenosíte, tak minimálně jeden byste měli mít. Pokud nosíte jeden, začněte dva. Bezpochyby i vy pro něj najdete bezpočet využití!