V létě trávíme venku hodně času. V tomto období tak v přírodě občas přespávají i ti, kteří by si na to od podzimu do jara netroufli. Pro přespání mimo pohodlí domova je však přirozeně stále potřeba vhodné vybavení. Proto je dobré pořídit si i vhodný spacák.
Léto je požehnáním pro milovníky ultralightu, tedy v českém překladu cestování nalehko. U všech kategorií turistického a kempingového vybavení tak dochází k redukci objemu i hmotnosti a letní spacáky přirozeně nejsou žádnou výjimkou. U všech spacích pytlů bez rozdílu jsou udávány teplotní limity. Jenže čím vyšší rozsah teplotních limitů (rozumějte v čím nižší teplotě ve spacáku můžete komfortně spát), tím je i vyšší hmotnost a objem spacího pytle.
Proto je vhodné mít na léto samostatný spací pytel, který je odlehčený a v batohu zabere jen skutečně nezbytné minimum prostoru. I z toho důvodu jsou ze hry péřové spacáky, které jsou sice vysoce kvalitní, ale na druhou stranu také příliš těžké a neskladné. Různí výrobci v dnešní době disponují různými patentovanými izolačními materiály. Ať už těmi vlastními, nebo licencovanými. Ty jsou přizpůsobeny tomu, aby stále dobře izolovaly, ale ne na úkor vysoké hmotnosti.
Ani v některé letní dny však nad ránem nebývá žádné velké teplo, a tak je vhodné, aby byl zip spacáku krytý légou nebo aby spacák nenasával vlhkost od země v průběhu dne, kdy se tvoří rosa. Tomu zabrání nejen vhodná karimatka, ale především nepromokavá úprava. A také správný výběr materiálů, které obklopují samotnou izolační vrstvu.
Jednou z možností rozdělení spacáků je na spacáky dekové a mumiové. Ty mumiové jsou pro spaní praktičtější, neboť zakrývají i hlavu uživatele. I proto jich u nás v této kategorii najdete drtivou většinu. Výhodou dekových spacáků pak bývá to, že takové spacáky lze většinou zcela rozepnout a vytvořit z nich deku, kterou můžete využít třeba pro piknik v přírodě.