Pohodlně se vyspat i ve stanu? Nemožné? Tak to vykládejme někomu, kdo nezná polní lehátka. Standardně se v kempu nebo na pobytech spí ve spacácích na karimatkách. Tento způsob je dobrý, nicméně ne moc pohodlný. A přesto je zde způsob, který jsme už zmínili, jsou jím polní lehátka. Tato lehátka byla vynalezena do polních nemocnic a ubikací. Od toho název – polní lehátka. V dnešní době jsou také velmi oblíbená na dětských táborech, ale své místo v armádě stále mají. Může za to jejich mobilita. Pravda, v ruce je po delší dobu nosit nechceme, ale spí se na nich dobře. Jak to celé funguje?
Původní polní lehátka byla ze dřeva. Zkřížené nohy a potah z polyesteru. Ale kdepak, řekněme sbohem této zastaralé moderně. Konstrukce zůstala stejná, ale přesto se trochu změnila. Dnešní polní lehátka umožňují své složení a umístění do přenosového obalu. Toto složení je možné díky konstrukci. Tu uprostřed rozpojíme, čímž zmenšíme nejdelší stranu na polovic. Oporu zajišťují tři odnímatelné křížové nohy. Jedna vpředu, druhá uprostřed u spoje a třetí na druhé straně. Přes ně je natažena látka, které zaručuje pohodlné spaní. Mluvíme zde ale stále jen o výhodách. Jak nám jistě dojde, polní lehátka nejsou uzpůsobena pro pohyb v přírodě. Těžko si je připneme ke krosně. Může za to jejich hmotnost, ale i rozměry ve složeném stavu. Sice jsou poloviční, než v tom rozloženém, přesto májí lehátka v transportním vaku kolem metru na délku. I kdybychom byli schopni akceptovat tyto rozměry, hmotnost neschováme. Polní lehátka váží i 8 kilogramů a něco takového s sebou prostě nosit nemůžeme. Ale co když i tak bude potřeba?
Někdo by mohl namítnout, že i v přírodě budeme takové lehátko potřebovat. Jediná situace, která by vedla k použití lehátka, je zranění. Jednalo by se tedy o nosítka, která si ze dvou pevných klacků můžeme udělat sami. Buď tak, nebo je třeba s sebou mít speciální skládací nosítka, která nabízíme v našem Eshopu. Mohou fungovat jako přenosová, ale i vlečná. Jejich výhodou je nízká hmotnost, což zapříčiňuje absence kovových částí. Tato nosítka jsou jen z látky. Mají uši na všech stranách, abychom mohli raněného lépe nést. Stejně tak jsou vybavena popruhy, pro upevnění raněného do nosítek. Ten je jimi obepnut a nevypadne tak z nosítek. Ve sbaleném stavu jsou opravdu malá a lehká, proto se vejdou do batohu, ale i taktické vesty.
V průběhu času se jistě dostaneme ke starším modelům lehátek a nosítek. Nepřemýšlejme, kde ušetřit, ale jak být co nejvíce spokojeni. Dnes se používá zejména tvrzený hliník, který je v tomto případě bezkonkurenční. Železo nebo dřevo se buď nebude dát složit, nebo bude velmi těžké oproti hliníku. Stejně tak látková část by měla být zhotovena z nylonu, který je pevný a opravdu velmi odolný. Můžeme zvolit starší varianty. Budou však většinou nesložitelné a těžké. Samozřejmě je to opět na nás. Pokud máme lehátko pro případ návštěvy na chalupě, je zbytečné kupovat perfektní skládací typ, když stačí dřevěné. Při výběru bychom měli myslet rozumně a nesnažit se ušetřit na místech, kde by nás to mohlo mrzet. Pozor si však dejme u nosítek. Musejí být z pevného materiálu a vybavena kurty pro připevnění raněného. Jinak by mohl vypadnout a ublížit si ještě více.