Mikiny jsou známé v česku ne tak dlouhou, jak by někdo mohl čekat. Tomu odpovídá i původ slova. Jakou a jak vlastně mikinu pro dítě vybrat?
Když je venku zima, začínáme sahat po teplejším oblečení, které by tak přineslo dostatečný tepelný komfort i v chladném počasí. Často tak saháme po části oblečení jménem mikina. Naše děti trpí stejným tepelným diskomfortem, proto jim jej musíme také zabezpečit. K tomu pomůže podobně jako nám, mikina.
Zajímavé je, že mikiny u nás nejsou až tak dlouho, jak by někdo mohl čekat. Onen název, mikina, není ani podobný ničemu ve světě, tak kde se vzal? V minulém století se místo mikin používaly svetry. První mikiny k nám začaly pronikat ze západu. Většinou na sobě měly tématiku Mickey Mouse. Už vidíte, kam tím směřuji. Traduje se tedy, že právě tento fakt vedl k zavedení slangového výrazu, který přerostl v uznávené slovo.
Mikiny jsou části oblečení překrývající část těla od pasu ke krku. Mají dlouhé rukávy a vyrábí se v několika stylech. Jejich účel je jednoduchý. Poskytují tělu tepelný komfort v nižších teplotách. Z původních puloverů se vyvinuly mnoha směry. Dnes tak můžete mít doma hned několik stylů mikiny. Klasický pulover doplnily mikiny s vysokým a nízkým límečkem, s rozepínáním u krku, ale také s rozepnutím po celé délce. Mohou mít průvleky na palce na koncích rukávů, kapsy i kapuci.
Materiály u mikin jsou poměrně dost rozdílné. Nejčastěji se zde setkáváme s kombinací syntetických materiálů spolu s bavlnou a dalšími. Materiály se řídí především účelem, pro který je mikina určena. Proto jsou i funkční mikiny ze speciálních materiálů, částečně nepromokavé mikiny a mnoho dalších.
Opět je to podobné, jako jinde – výběr je otázkou preferencí. Jinak bude vypadat mikina do společnosti, jinak ven na výlet a tak dále. Funkčnější mikiny musí zachovávat dobrou prodyšnost. Dbejte, aby měly dobrou délku, jinak nebudou chránit záda před studený vzduchem. Velikost se řídí především podle věku dítěte.