Voděodolnost není jedinou vlastností, kterou bychom u outdoorového oblečení měli sledovat. Neméně důležitá jsou i prodyšnost a paropropustnost, které udávají, jak efektivně vaše oblečení (bunda, kalhoty, mikina atd.) dokáže odvádět tělesné výpary dále od těla do okolního prostředí.
Kdyby oděv nebyl prodyšný, případně by byl prodyšný jen nedostatečně, znamenalo by to, že při fyzické aktivitě byste se časem začali „koupat“ ve vlastním potu. Pokud byste si tento oděv nechali oblečený déle, mohli byste se pod ním začít přehřívat, což by mohlo být i potenciálně nebezpečné. Naopak ve chvíli, kdy byste se svlékli, mohli byste profouknout a opět to odnést nějakou nemocí.
U outdoorového oděvu se počítá s tím, že se v něm budete aktivně pohybovat, proto by u něj prodyšnost i paropropustnost měly být samozřejmostí. Různé druhy textilií mají v tomto ohledu přirozeně různou kvalitu, přičemž mnoho výrobců své patentované materiály neustále vyvíjí a zlepšuje. V tomto případě se jedná o materiály membránové, které, co se prodyšnosti týče, vykazují ty nejlepší vlastnosti. Zdatně jim však sekunduje například softshell.
A jaký je vlastně rozdíl mezi prodyšností a paropropustností? V zásadě jde o velice podobné veličiny, které jsou však definovány trochu odlišně. Prodyšnost je definována jako odolnost tkaniny vůči neustálému odpařování vlhkosti. Čím nižší hodnotu naměříme, tím je (na první pohled možná trochu paradoxně) materiál prodyšnější, lépe „dýchá“. Hodnota se v tomto případě udává v tzv. RET (se vzorečkem Pa.m2/W).
Naopak u paropropustnosti platí, že čím vyšší, tím lepší. Jednotkou paropropustnosti je g/m²/24 hod; to znamená, že toto číslo udává, kolik gramů vlhkosti dokáže metr čtvereční dané tkaniny normovaně propustit za 24 hodin.
Hodnota RET 6 a více je u prodyšného oblečení velice dobrá a odpovídá hodnotě paropropustnosti 20 000 g/m²/24 hod a více. Naopak při hodnotě RET nad 20 (a paropropustnosti pod 5000 g/m²/24 hod) už prakticky nelze hovořit o outdoorovém oblečení.
Mnoho modelů outdoorového oblečení – hovoříme zde především o bundách – je kromě kvalitních prodyšných materiálů vybavena také větracími otvory (například v podpaždí). Tyto větrací otvory, co se prodyšnosti týče, materiálu výrazně napomáhají.