Pojem armádní originál skrývá mnoho vybavení, které má jednu společnou věc. Jedná se o věci, které využívají armády z celého světa. Co je zde důležité? Jaký si vybrat styl, maskování, nebo střih, abychom byli s výsledkem spokojeni?
Co zde nalezneme? Inu každá armáda má své vybavení, výstroj a doplňky, které používá. Rozdílnost někdy není až tak znatelná, většinou však představuje radikální změny. Čeho se týkají? To záleží především na typu vybavení, které máme na mysli. Každopádně se můžeme těšit na vysokou kvalitu výroby. Věci nemusí být až tak hezké, nebo vyrobené z funkčních materiálů. Většinou se jedná buď o bavlnu a směsi bavlny + syntetických látek typu nylon, polyester a podobné. Důraz je však kladen na durabilitu a funkčnost. To platí jak u oblečení, nožů, ale i bot nebo výstroje.
Jaké bychom našli rozdíly u oblečení, bot nebo výstroje? Odpověď je zřejmá vždy na první pohled. Oblečení se většinou nejvíce liší maskovacím vzorem, který má každá armáda zpravidla jiný. V poslední době se sice začaly používat univerzální maskovací vzory typu Multicam a podobné, nicméně se stále užívá i starý dobrý vz. 95, DPM, US Woodland a další. Může se jednat o starší kousky, nebo o moderní styl. Zde zaznamenáme rozdíly i ve střihu a rozmístění kapes. Přeci jen je čím dál tím větší důraz na osobní komfort vojáků. Tento fakt je dobře znám i na obuvi. Zatímco starší kusy jsou spíše nepohodlné, ačkoli nesmrtelné, dnešní originály jsou na tom jinak. Postupné přidávání moderních materiálů, ale i modernizací těch původních, je dosahováno vyššího komfortu, který ocení snad každý. Výstroj je rozdílná především pro svůj potenciál, ačkoli u ní docházelo často k zakoupení jinou armádou. Proto nejsou tyto rozdíly tolik relevantní. Kde dál hledat rozdíly?
Různorodost bychom našli i u nožů, polních lopatek, ale i čutor. Nejvíce znatelné jsou pochopitelně především u nožů. Nejedná se jen o drobnosti a kompletní konstrukci a použité materiály. Například u amerického bodáku M9 a českého Utonu, jsou rozdíly naprosto markantní. Jak materiál, tak konstrukce, typ střenek a záštity (Guardu), zkrátka vše. Je pravda, že Uton neslouží jako bajonet, ale i tak se jedná o armádní originál.
Tato otázka má jasnou odpověď – Ano, je. Jde především o osobní preference, styl a vkus. Tyto tři věci ovlivňují výběr jednotlivých produktů a diametrálně rozdílných nabídek armád z celého světa. V této kategorii tak nalezneme jen to, co skutečně armády používají. Často i věci použité, které nejsou omezeny na kvalitě, ale nesou s sebou patinu vzpomínek na užívání specialisty.