📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Paralaxa (Parallax)

Paralaxa. Často diskutovaný výraz, který má mnoho názorů, mnoho řešení a především – mnoho desinformací. Přitom se jedná o velice důležitou věc, která by měla být známa všemi střelci a především je důležité – umět ji co nejvíce omezit, nejlépe úplně eliminovat. Jinak vlastně střílíte na něco, co je vlastně jinde. Jak to?

Paralaxa je osa, výraz, který označuje chybu přístroje, nejčastěji puškohledu při zamíření na blízký, nebo vzdálený předmět. Vzniká při špatné poloze oka vůči puškohledu a to jak vzdálenosti, tak i ose optiky. Téměř všichni výrobci zbraní zastřelují pušky na vzdálenost 100m. Toho se pochopitelně chytili i výrobci puškohledů a proto standardně nastavují paralaxu na 100m. Takové puškohledy jsou označovány jako – na 100m bez paralaxy. Pokud tedy budeme střílet na 100m, nemusíme paralaxu vůbec řešit a to ani ve smyslu polohy oka. Ono totiž – pokud budeme mít oko v ideální poloze vůči puškohledu, tedy správná vzdálenost a přímo v ose optiky, vliv paralaxy vůbec nezaznamenáme. Bohužel ale nic není ideální, že?

Vliv, díky kterému mineme cíl

Abychom lépe pochopili efekt paralaxy, trochu si to pokusíme vysvětlit. Představme si bod neměnné pozice, tedy bod A (puškohled). Dále, někde před ním, v relativní vzdálenosti, se nachází cíl, označený C. Tento cíl má svou neměnnou pozici. Pokud se podíváme skrze bod A v ideálním úhlu, uvidíme cíl C na svém místě. Pokud se však naše oko bude pohybovat v osách X,Y,Z, osa průhledu skrze bod A nám pohne s pozicí cíle C v reverzním postavení. Cíl tedy nebude nikdy tam, kde vlastně je. Střelec tak střílí vlastně jinam, než se cíl nachází. Teď si ale představte, že puškohled, tedy puška, není ideálně posazena. V rukou se pohybuje, do toho dýcháme atd. U cíle, který je vzdálený 200-300 metrů tak dojde při vychýlení obrazu puškohledu o 0,164mm, k chybě dopadu v kruhu 3,7cm. Mnozí teď budou argumentovat – to je ale menší chyba, než přesnost střeliva, zbraně, nebo samotného střelce. Ano, máte pravdu.

Mnoho puškohledů, těch kvalitnějších, má možnost proměny paralaxy. Díky tomu se může tato chyba opravit a stává se irelevantní. Malá pomoc – při míření se snažte, aby obraz byl čistý, tedy aby nestínily okraje puškohledu. Taková rada je sice jen částečně účinná, ale lepší než nic.

Zajímavostí je, že sportovní střelci dokáží využívat vlivu paralaxy. Skrze ni odhadují vzdálenost objektu, na který míří. Máme-li pevně zakotvenou zbraň, dá se pomocí paralaxy vzdálenost určit. Více měně – zlehka pohybujeme okem vzhledem k ose puškohledu a při tom nastavujeme vzdálenost. V okamžiku, kdy přestane cíl „cestovat“ v puškohledu, vzdálenost je správná. Stačí jen odečíst.

Závěrem…!

Paralaxa je tedy optická chyba, která vzniká nedokonalým uložením oka vůči ose optiky. Nebuďme na sebe tvrdí, dokonale to bohužel nejde. Pokud jsme hobby střelci, kteří si na zahradě vystřelí ze vzduchovky, nemusíme paralaxu řešit. Se zvyšující se úrovní střelby je však potřeba nákup takového puškohledu, který dokáže paralaxu ovlivňovat nastavením svého vnitřního ústrojí. Pamatujme, takové vnitřní přenastavování probíhá v rámci desetin a setin milimetrů. Je tedy potřeba zakoupit kvalitní puškohled například z výroby Swarovsky, nebo NightForce.

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny