European Spallation Source (ESS) je mezinárodní výzkumné centrum budované ve švédském Lundu. Jeho cílem je provozovat nejvýkonnější pulzní zdroj neutronů na světě, s jasností až 30krát vyšší než u současných zařízení.
Neutrony jsou uvolňovány tzv. spalační reakcí – protony urychlené na 95 % rychlosti světla narážejí na wolframový terč. Výsledné neutrony jsou zpomalovány v moderátorech (voda a kapalný vodík) a směrovány do 22 experimentálních stanic.
Neutrony umožňují zkoumání atomové struktury a dynamiky materiálů v široké škále oborů:
ESS je budováno 17 partnerskými zeměmi, včetně ČR, která přispívá vývojem neutronového difraktometru (projekt BEER). Kapacita ESS je dostupná formou otevřeného přístupu pro vědecké týmy z partnerských zemí.
Projekt je financován společně členskými státy. Odhadované náklady na výstavbu činí cca 1,843 miliardy EUR (stav k 2013), provozní náklady cca 140 milionů EUR ročně.
Neutrony hrají zásadní roli ve vývoji materiálů, odhalování vnitřní struktury biologických látek (např. DNA, proteiny), vývoji palivových článků, akumulátorů, elektroniky či lehkých slitin pro dopravu. Měření lze provádět „in situ“ i „in operando“.
ESS aktivně podporuje zapojení průmyslu a firem prostřednictvím registrace na svém webu. Podniky se mohou zapojit do vývoje, dodávek i využití výsledků výzkumu.