Pojmy „Enzyme wash“ a potažmo i „Enzyme wash finish“ vyjadřují oba to samé - jde o proces praní prádla, při němž se využívá enzymů k tomu, aby se změkčilo prádlo, popřípadě za tím účelem, aby prádlo a látka měli vlastnosti, jaké požaduje zákazník, respektive výrobce.
Využití enyzmů během praní a jejich zařazení tamtéž má řadu výhod pro obě strany – tak třeba, dá se s jejich pomocí obstarat u džín onen známý dojem omšelé až obnošené látky. Použití enzymů má i jiné důvody ale… Environmentální i ekonomické.
Enzymy se přitom ku praní dají využít ve dvojím stylu – jednak na samotném vláknu a za druhé, klidně i posléze až na látce. Dnes se často využívají i k tomu, aby trochu „zestárly“ látku i vlákno. Enzymy přitom vůbec neovlivní tloušťku vlákna, ale jen vnější dojem a vzhled.
Enzymy jsou bráno z čistě biologického hlediska proteiny produkované živými organismy. Jak ukazuje moderní věda, některé z nich se dají zreplikovat v laboratoři s funkcí, jaká se nám líbí a tímto je pak využít, k čemu (a kdy) jsou zrovna potřeba.
Osoby dbalé velmi přírody ve všech formách asi potěší, že praní v enzymech je mnohem ekologičtější, nežli tradiční praní. A to proč, ptáte se? Jednak je to o tom, že jsou biologické podstaty, takže jejich recyklace a zneškodnění posléze v přírodě není ani ten nejmenší problém (enzymy se na rozdíl od pracích prostředků a látek v přírodě nehromadí ve vodě). A za další, jsou to velmi silné reagenty, takže jich stačí (co do hmotnosti) proti pracímu prášku obvykle výrazně méně. A do třetice všeho úžasného – dají se používat často i za studena! A tím ještě pořád nekončíme, enzymy (uznáváme, lehce překvapivě) zajišťují, že dané prádlo / látka bude měkčí a ohebnější, nežli při výrobě standardní cestou.
Jsou určité typy přírodních látek, které se vůbec nedoporučuje prát (respektive s cedulkou v duchu „Prát jen za studena!“) a může se i přesto samozřejmě stát, že by určitý svršek snesl vyprání, takže pak se dá sáhnout po enzymech taktéž.
Jelikož je příroda velmi, velmi složitá, nejinak je tomu i u enzymů. Pakliže se na ně podíváme drobnohledem a pokusíme se je nějak rozdělit, tak zjistíme, že enzymy se dnes vyskytuj (a logicky i vyrábějí) v mnoha typech: vždy tu totiž ale máme enzymy na odstraňování skvrn určitých sub-typologií specifických biologických látek (a tekutin, jako je třeba víno, krev, …).
Kdybychom se na praní v enzymech podívali skrze elektronový mikroskop, tak zase zjistíme, že praní v enzymech právě čištěnou látku / špínu z látky odstraňuje takovým způsobem, že enzym samotný rozlomí určitou gigantickou biologickou makro-molekulu na menší a tu lze již snáze vyčistit.