Americká společnost Ruger, celým názvem Sturm, Ruger & Company, Inc., je výrobcem střelných zbraní a příslušenství k nim. K hlavním produktům podniku se sídlem v Connecticutu patří odolné a spolehlivé zbraně pro komerční sportovní segment.
Sturm, Ruger & Company, Inc. všechny svoje produkty dodnes vyrábí ve Spojených státech. Kromě domovského Connecticutu zde má továrny ještě na třech místech, a to v New Hampshiru, v Severní Karolíně a v Arizoně. Firma byla založena roku 1949 dvěma muži, jejichž jméno dodnes nese: Alexanderem McCormick Sturmem a Williamem B. Rugerem.
Ruger se v každoročních žebříčcích výrobců zbraní pravidelně umisťuje na prvních místech. Díky tomu, že vyrábí jak pušky, tak pistole, je možné ho považovat dokonce za celkově největšího výrobce v USA. Například v roce 2015 byl v žebříčku amerického úřadu ATF ve Spojených státech na prvním místě, přičemž v segmentu pistolí a revolverů zaujal druhou příčku za firmou Smith & Wesson a na trhu pušek byl taktéž druhý za Remingtonem.
Téměř tři čtvrtě století stará společnost, která se 20 let po svém založení stala veřejně obchodovatelnou na newyorské burze, má skutečně široké portfolio zbraní. Patří k nim opakovací i poloautomatické pušky a jednoranné kulovnice, brokovnice, poloautomatické pistole a jednočinné i dvojčinné revolvery. Nabídka je tak skutečně bohatá.
Ruger svým zákazníkům nabízí téměř 800 různých variací ve více než 40 produktových řadách, které na trh dodává pod značkami Ruger a Marlin. Využívá heslo „Výrobci zbraní pro zodpovědné občany“, které se stalo jeho ochrannou známkou.
Víte, proč se společnosti Ruger říká podle „druhého“ zakladatele Ruger a nikoliv podle Sturma, který v oficiálním názvu figuruje jako první? Je to proto, že Alexander McCormick Sturm zemřel dosti mladý. Pouhé dva roky po založení firmy, roku 1951, ho ve 28 letech skolila virová hepatitida. Zbyla po něm mladá vdova, vnučka amerického prezidenta Theodora Roosevelta, a malá dcerka. Jeho žena ho přežila jen o šest let, zemřela v roce 1957 v 31 letech na předávkování prášky na spaní. Jejich společnou dceru pak vychovávala babička.
Když Sturm zemřel, změnil Ruger dočasně červeného orla ve znaku firmy na černého. I když měli poměrně silné finanční zázemí – hlavně díky Sturmovým bohatým předkům – začínali výrobu zbraní takřka od nuly, v malé pronajaté továrničce ve městě Southport v Connecticutu. Sturm zemřel právě ve chvíli, kdy se společnosti začalo konečně trochu finančně dařit.
Ještě před partnerstvím se Sturmem Ruger úspěšně zkopíroval dvě pistole Nambu japonské výroby. Následně už ve společném podniku navrhl vlastní poloautomatickou pistoli na bázi německé 9mm Luger a amerického Colt Woodsman. Vůbec první zbraní společnosti Ruger byl ve zmíněném roce 1949 Ruger Standard ráže .22. Její úspěch pak zajistil další růst podniku.
Sturm, Ruger & Company, Inc. je úspěšnou firmou, přičemž jednou z jejích nejpopulárnějších zbraní je poloautomatická puška Ruger 10/22. Jak už možná tušíte, označuje číslo 10 počet střel ve standardním zásobníku a číslo 22 pak klasickou malorážkovou ráži .22 LR. Díky této zbrani je Ruger na prvním místě v USA, co se týče výroby rimfire pušek (tedy těch pro střelivo s okrajovým zápalem) právě tohoto kalibru.
Podobně úspěšný je Ruger také na trhu poloautomatických pistolí s okrajovým zápalem ráže .22, a to díky modelu Ruger MK IV, který je několikátou generací zbraní navazujících na pistoli Ruger Standard.
Za zmínku jistě stojí i kvalitní revolvery Ruger, například ty dodávané v řadách GP100 a Redhawk. Výrobci se daří také na trhu poloautomatických pistolí, ale i brokovnic v řadách SR1911 a SR. A ještě jedna perlička: v roce 1970 se Ruger pokusil dostat na trh luxusní retro automobil Ruger Sports Tourer. Nakonec ale zůstalo jen u dvou postavených prototypů.
Po smrti Alexandera Sturma v roce 1951 vedl společnost až do své smrti v roce 2002 William B. Ruger. V září 2020 koupila firma Ruger značku Marlin Firearms od zkrachovalé Remington Outdoor Company.