Pouzdra na plynové masky patří k těm taktickým „zavazadlům“, která musíme mít okamžitě po ruce. Operativní přístup je důležitý hlavně kvůli tomu, že při případném zamoření prostoru nemáme příliš mnoho času na rozmyšlenou.
Plynové masky a polomasky jsou sice praktickým vybavením (zejména pro místa, kde můžeme očekávat zamoření chemikáliemi, kouřem a/nebo dýmem), ale jsou často nepraktické tím, že jsou poměrně velké. A to i v případě, že nepoužíváme ty staré, původní s „chobotem“, které někteří známe ještě z cvičení civilní obrany z 80. a počátku 90. let.
Nízkoprofilové plynové masky ještě nevymysleli, a to i přesto, že u ostatního taktického vybavení je kladen maximální důraz právě na mobilitu a co nejkompaktnější formu. I proto u pouzder na plynové masky musíme počítat s jistými kompromisy. Například se z velké části jedná o pouzdra se zavěšením na nohu, zboku stehna. Vzhledem k velikosti totiž takové pouzdro není praktické umisťovat na nosič plátů. Leda dozadu, a tam by se nám pak zase nevešel batoh.
Konstrukce pouzder na plynové masky samozřejmě stále kvalitativně odpovídá požadavkům profesionálních uživatelů, tedy hlavně příslušníků armády. Což znamená, že jako civilisté máte naprostou jistotu, že pouzdro bude splňovat přesně ty požadavky, které na něj máte. K dispozici jsou třeba rychloupínací popruhy, klopa s ovládáním jednou rukou pro rychlý přístup k masce či protiskluzová zadní strana. Malé otvory na dně pouzdra se pak starají o efektivní odvod přebytečné vlhkosti.
Pouzdra na plynové masky a polomasky si většina z nás bude uchycovat k levému stehnu. A to z jednoho prostého důvodu – na pravém stehně se většinou nachází pouzdro s pistolí. Tedy pokud je vaše dominantní ruka levá, bude to samozřejmě naopak.
Co se týče materiálů, zde se většina výrobců stále spoléhá na nylon a jeho modifikace, třeba 600D, 1000D a podobně. U těchto pouzder je stejně jako u dalšího taktického vybavení důležitá zvýšená odolnost vůči mechanickým i povětrnostním vlivům, což právě nylon hravě splňuje.