Pokud se v přechodném ročním období (a sem bezesporu zařazujeme i podzim) chystáme do přírody, potom bychom na to měli být náležitě oblečeni a vybaveni. Jedním z prvků výbavy jsou i vyteplené kalhoty, o nichž si nyní něco povíme.
Podzimní kalhoty můžeme rozdělit na několik kategorií. Každopádně už se jedná o kalhoty, které poskytují vyšší tepelný komfort než kalhoty letní. Rozdělit bychom si je pro naše účely mohli podle toho, zda se s nimi chystáme do deště či raději nikoliv. Máme tu kategorii nepromokavých kalhot i kalhot taktických, u kterých se výrobce zaměřil především na svobodu pohybu a odolnost – hlavně v těch nejvíce namáhaných částech – a které jednoduše využijí i zálesáci z řad civilistů.
Na podzim už není takové teplo jako v létě a zima už dokáže být pořádně „vlezlá“. Proto bychom pro outdoorové použití měli volit vyteplené kalhoty, které jsou vyrobené z vhodných materiálů, o kterých si něco povíme níže.
Jestliže kalhoty špatně izolují, dochází ke zbytečnému úniku tělesného tepla. Jestliže nejsou prodyšné, potom se dost dobře může stát, že se po pár hodinách v nich strávených tělesnou aktivitou budeme „koupat ve vlastní šťávě“. Pak stačí jen profouknout a nachlazení je na světě. No a nakonec jestliže kalhoty nebudou voděodolné, potom mohou rychle nasát vzdušnou vlhkostí anebo nemít téměř žádnou odolnost vůči dešti.
Podzimní vyteplené kalhoty mohou být vyrobeny z různého materiálu. Tím základním je polyester, v ideálním případě jeho kombinace s bavlnou. Bez bavlny byste možná měli příliš výrazný pocit „uměliny“, naopak s čistou bavlnou byste brzy provlhli, i kdyby právě nepršelo. Čistá bavlna je sice pohodlná, ale pro použití při fyzické aktivitě se sama o sobě vůbec nehodí.
Potom tu máme softshell, tkaný nebo membránový materiál, který je stále cenově dostupný a současně má i slušný vodní sloupec, tedy úroveň odolnosti vůči vodě. Membránový softshell je o něco lepší než ten tkaný a hodí se pro náročnější aktivity. Jde o do určité míry přechod mezi klasickým tkaným softshellem a plně membránovými materiály typu Gore-Texu, které u vyteplených kalhot představují jakousi špičku.
Materiál podzimních kalhot by měl stejně jako další prvky svrchní vrstvy funkčního oblečení splňovat především dvě vlastnosti – měl by být nepromokavý a prodyšný. Cena kalhot je většinou přímo úměrná kvalitě, takže obecně platí, že čím dražší kalhoty, tím lepší požadované vlastnosti u nich najdete. I když i některé levnější kousky dokážou příjemně překvapit.
Ať už si vyberete jakýkoliv materiál, vězte, že všechny do jednoho včetně těch nejdražších stále umožňují jistou míru kondenzace vlhkosti mezi tělem nositele a vnitřní plochou kalhot. Tuto kondenzaci významně zredukujete tím, že si vyberete kalhoty, které budou disponovat větracími otvory. Ty zajistí přirozené proudění vzduchu – ale vy přitom budete stále v teple a neprochladnete.
Vzhledem k tomu, že na podzim se to láme a už se pomalu blíží zima, je lepší venkovním podmínkám přizpůsobit i střih. Zásadní je, aby vám dovnitř nikde neprofukovalo (kromě zmíněných větracích otvorů). To zajistí vysoká záda – podzimní vyteplené kalhoty by měly v zadní části dosahovat minimálně až do úrovně křížů. Pokud máte problém s padáním kalhot například při sezení, pak doporučujeme výbavu doplnit o kšandy.
A třeba byste mohli zvolit i kalhoty, které jsou vybaveny vnitřní gumou nebo stahovacím páskem/paracordem ve spodní části nohavíc. Potom vám pod kalhoty nebude profukovat dole a prostor mezi horní částí bot a spodní částí kalhot zůstane utěsněný. Ze střihů si kromě klasických kalhot můžeme zvolit i vyteplené rifle a pro fyzicky náročné aktivity se mohou hodit také vyteplené tepláky.