Merino vlna je zázračný materiál, který zatím v mnohých ohledech nebyl přes veškerou snahu vědců překonán syntetickými materiály. Vlna ze speciálního plemene ovcí hřeje, i když je vlhká, a perfektně se tak hodí pro vaše outdoorové aktivity.
Ačkoliv název merino mnozí považují za obchodní značku, není tomu tak. Jedná se o označení zvláštního plemene ovcí, které pochází ze severní Afriky a přes Španělsko se postupně dostalo do Evropy. Merino vlna je natolik jemná, že byla i v dřívějších dobách považována za vzácnost. Například ještě v 18. století mělo Španělsko na produkci této vlny monopol a vývoz samotných ovcí byl zakázán.
Přeskočme nyní etymologický vývoj slova merino (ostatně zde se zdroje ve svých názorech různí) a raději si povězme něco o unikátních vlastnostech tohoto materiálu. K těm patří především vysoká hřejivost, tedy skvělé termoizolační schopnosti. To ovšem není všechno.
Merino oblečení vás zahřeje i ve chvíli, kdy je vlhké – právě to je vlastnost, která mezi syntetickými materiály nemá obdoby. Ve chvíli, kdy se pustíte třeba do vícedenního treku, můžete předpokládat, že se rychle zpotíte. Ačkoliv syntetický materiál vlhkost od těla odvede také, merino vlna je v tom přece jen o něco efektivnější.
Pokud si pro svoje outdoorové aktivity pořídíte spodní prádlo z merino vlny, oceníte jeho funkční vlastnosti. A spodním prádlem nemyslíme třeba jen merino boxerky, ale také merino nátělník nebo merino spodky, které od podzimu do jara dokážou – co se funkčnosti týče – hotové zázraky. Určitě nezapomeňte ani na merino ponožky, protože chodidla se vám při delší chůzi budou i v sebelepších trekových botách potit hodně.
Merino vlna má výhodu, že se jedná asi o jediný přírodní materiál, který můžete úspěšně využít jako hlavní pro všechny vrstvy skladby funkčního oblečení. Kromě spodního prádla si tak můžete pořídit i funkční merino tričko nebo merino mikinu pro druhou, izolační vrstvu.
Občas se můžete setkat dokonce i s merino větrovkou, která je navíc odolná vůči dešti, stejně jako s čepicemi, balaclavami a nákrčníky. V těchto případech je ale svrchní vrstva pro vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům doplněna o minoritní podíl syntetického materiálu, kupříkladu polyamidu.
Ačkoliv merino vlna pochází z jihu, jak jsme si už řekli, její jedinečné vlastnosti ji předurčují pro využití spíše v chladnějších oblastech. Své o tom ví i norská společnost Devold, která se postupně vypracovala na tradičního výrobce produktů z merino vlny a víceméně tak převzala štafetu Španělů.
V některých oblastech se Devold stal dokonce synonymem pro merino, ačkoliv zdaleka není jeho jediným zpracovatelem. Firma, jejíž tradice sahá až do poloviny 19. století, původně začala s bavlnou, ovšem postupem času ji nahradila právě merino vlnou. Dodnes vyrábí oblečení pro ty nejnáročnější expedice, na kterých se nevyplatí dělat kompromisy. Nedělejte je ani vy!